Ogólnopolski zlot krwiodawców na Stadionie Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 11:15
Uczestnicy "Zlotu Dla Życia", imprezy, która ma propagować krwiodawstwo, podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.
Krew potrzebna jest szczególnie w wakacje
Krew potrzebna jest szczególnie w wakacjeFoto: Glow Images/East News

Przez całą sobotę 4 lipca - w godzinach 9-18 - na stadionie będą się odbywały m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ludźmi po przeszczepach, a także z dawcami szpiku.

Każdy będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i podpisać oświadczenie woli - dokument, w którym wyraża się zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia.

Będzie można także obejrzeć obrazy i rysunki związane z krwiodawstwem wykonane przez dzieci i młodzież. W planach jest wykonanie grupowego zdjęcia przez ustawienie uczestników "Zlotu Dla Życia" w kształt kropelki krwi. Imprezę zakończy koncert.

Jak poinformowała Fundacja Dzień Dla Życia - organizator zlotu - uczestnicy imprezy podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w czasie jednej akcji terenowej.

Krew jest szczególnie potrzebna w wakacje

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK) apelują o oddawanie krwi, przypominając, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo zdarza się dużo wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy.

Krew można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonej placówce medycznej lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach.

Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Dzięki nim akcję krwiodawstwa można zorganizować prawie wszędzie. W Warszawie ambulans taki można spotkać w każdą środę przed Pałacem Kultury i Nauki.

Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać osoba zdrowa, w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Powinien też wypić ok. 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu.

Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu. Przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal.).

Najpopularniejsza grupa krwi to A Rh+

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, ok. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: mazowieckie Warszawa zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krew jest szczególnie potrzebna w wakacje"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 17:00
- To jest okres, kiedy stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a potrzeby są większe - powiedziała w radiowej Jedynce dr Joanna Wojewoda, kierownik działu krwiodawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
rozwiń zwiń