X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wstrzymano egzekucję chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 15:37
Pakistański Sąd Najwyższy unieważnił wyrok śmierci, wydany na chrześcijankę Asię Bibi. Według międzynarodowej organizacji Citizen GO proces kobiety, oskarżonej o bluźnierstwo, ma się zacząć na nowo.
Audio
  • Dr Monika Bartoszewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II: nie wszyscy mieli tyle szczęścia, co Asia Bibi (IAR)
Księga Koranu
Księga KoranuFoto: Wikipedia/Flickr/el7bara, lic. CC

Sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowości na poprzednich etapach postępowania i postanowili zawiesić wykonanie kary. Asia Bibi jest podejrzewana o bluźnierstwo i od 5 lat przebywa w więzieniu. Kobieta konsekwentnie odrzuca zarzuty, jakoby miała dopuścić się obrazy proroka Mahometa. W 2010 roku skazaną ją na śmierć przez powieszenie, w zeszłym roku sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok.
O uwolnienie kobiety apelował papież Benedykt XVI i opinia publiczna państw zachodnich. Organizacje praw człowieka wielokrotnie krytykowały pakistańskie prawa dotyczące bluźnierstwa wskazując, że są one często wykorzystywane do prześladowania opozycji oraz mniejszości religijnych.

Takich przypadków jest wiele

- Asia Bibi ma dużo szczęścia, bo nie każdemu oskarżonemu w Pakistanie o bluźnierstwo udaje się przeżyć - mówi doktor Monika Bartoszewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II. - Sytuacja chrześcijan w Pakistanie jest bardzo zła, a sytuacja Asii Bibi nie jest wyjątkowa - dodaje Bartoszewicz.

Chrześcijankę, po oskarżeniu o bałwochwalstwo, próbowano zlinczować. Doktor Bartoszewicz przypomniała, że niedawno doszło w Pakistanie do samosądu na parze małżonków, którą też oskarżono o obrazę islamu.
Według słów ekspertki, postępowania w sprawie bluźnierstwa dotyczą wielu osób, między innymi upośledzonego umysłowo Humayuna Faisala, w przypadku którego podstawą do oskarżenia było spalenie gazety z wersetami z Koranu.

Palenie świętej księgi jest w Pakistanie przestępstwem. Faisal przebywa w więzieniu, a jego prośba o wypuszczenie za kaucję została wycofana przez prawników, przyznanych mu z urzędu. W opinii Moniki Bartoszewicz pokazuje to, że cały system państwowy w Pakistanie jest nastawiony przeciw chrześcijanom, którzy nie mają się jak bronić, a osoby stające w ich obronie same stają się celem ataków.
Do wydarzenia, które pakistański sąd zinterpretował jako bluźnierstwo, doszło w roku 2009, gdy Asia Bibi spytała swoje islamskie sąsiadki, co Mahomet zrobił dla ludzi. Pierwszy wyrok śmierci przez powieszenie zapadł w roku 2010, cztery lata później wyrok ten podtrzymał sąd apelacyjny. O ponownym procesie Asii Bibi zdecydował Sąd Najwyższy.

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: kara śmierci Pakistan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak