X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biskup zamordowany przez Turków przed stu laty będzie beatyfikowany

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 19:00
Papież Franciszek zgodził się na beatyfikację biskupa obrządku syryjskiego Flawiana Michała Melkiego, który został zamordowany w 1915 r. przez Turków podczas masakr Ormian i mniejszości chrześcijańskich. W sobotę papież zatwierdził dekret o jego męczeństwie.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Melki to drugi biskup, zabity podczas rzezi 1915 roku, który zostanie ogłoszonym błogosławionym. Beatyfikacji pierwszego, Ignacego Malojana, dokonał Jan Paweł II w 2001 roku.
Ogłoszenie dekretu, przedłożonego Franciszkowi przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, nastąpiło cztery miesiące po uroczystych obchodach w Watykanie, upamiętniających rzezie Ormian, które papież za swymi poprzednikami nazwał ludobójstwem. Wywołało to irytację i oburzenie władz Turcji, gdyż nie uznają one tego określenia.

Nie jest jeszcze znany termin beatyfikacji biskupa, urodzonego w 1858 roku w tureckim mieście Kalaat Mara i zamordowanego w obecnym Cizre w Turcji. Oczekuje się, że nastąpi to niebawem, a więc w setną rocznicę masakr.

Postulator procesu beatyfikacyjnego o. Rami Al Kabalan powiedział w Radiu Watykańskim, że biskup Melki odegrał kluczową rolę w zachęcaniu ludności do obrony swej wiary w czasach prześladowań w Imperium Otomańskim. Przytoczył słowa przyszłego błogosławionego-męczennika: „Bronię swej wiary aż do krwi”. Zabito go po torturach, gdy odmówił przejścia na islam.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież do młodzieży: nie idźcie na mentalną emeryturę w wieku 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 13:45
Papież Franciszek wezwał młodzież, by nie szła na "mentalną emeryturę" w wieku 20 lat. Podczas spotkania z przedstawicielami Młodzieżowego Ruchu Eucharystycznego mówił, że konflikty rozwiązuje się na drodze dialogu, a nie ma ich "tylko na cmentarzu".
rozwiń zwiń