X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy archeolodzy podbijają Cypr. "Konstruujemy mapę anomalii"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 16:48
Grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyrusza do znanego turystom miasta Pafos i już po raz drugi będzie tam badać rynek starożytnego miasta, wpisany na listę UNESCO.
Audio
  • Archeolodzy z UJ podbijają Cypr. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Projekt archeologów z UJ wszedł w nowy etap realizacji, którego celem jest zbadanie i rekonstrukcja przestrzeni publicznej agory oraz infrastruktury i działalności ekonomicznej miasta
Projekt archeologów z UJ wszedł w nowy etap realizacji, którego celem jest zbadanie i rekonstrukcja przestrzeni publicznej agory oraz infrastruktury i działalności ekonomicznej miastaFoto: K. Hanus

Naukowcy z Krakowa pracowali w Pafos od 2011 roku. Badali agorę, czyli rynek starożytnego miasta i odkryli tam dwa duże budynki, sklepiki i ceramikę. Udowodnili też, że agora powstała znacznie wcześniej niż pierwotnie sądzono.

Szefowa ekspedycji profesor Ewdoksia Papuci-Władyka mówi Polskiemu Radiu, że Cypr był w starożytności ważnym miejscem na szlakach handlowych, a Pafos przez 500 lat było stolicą wyspy. - To miasto zostało założone na przełomie IV i III wieku przed naszą erą. Cypr dostał się wtedy pod panowanie egipskich Ptolemeuszy, którzy uczynili z wyspy swoją bazę, bardzo ważny punkt strategiczny. Nowe wówczas miasto Pafos stało się stolicą wyspy – wyjaśnia profesor.

Przez najbliższe cztery lata krakowscy naukowcy będą badać nie tylko agorę w pafos ale także sposób funkcjonowania starożytnego miasta.

Jak mówi jeden z archeologów Łukasz Miszk, do dyspozycji będzie m.in. nowoczesny georadar. - Jest to taka mała skrzynka na kółkach, która wysyła fale radarowe wgłąb ziemi. Na podstawie pomiarów konstruujemy mapę anomalii, które czasem układają się w różnego rodzaju obiekty archeologiczne, np. mury – dodaje Miszk.

Archeolodzy będą pracować w centrum Pafos, gdzie łatwo mogą dostrzec ich turyści. Jak mówi profesor Ewdoksia Papuci-Władyka, naukowcy z UJ planują oznakować miejsce m.in. dla licznie odwiedzających to miejsce Polaków. Chodzi o tablicę, informującą, że prace w tym miejscu prowadzi grupa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W maju w stolicy Cypru Nikozji otwarto wystawę pokazującą dorobek polskich archeologów. Zdjęcia z wykopalisk można też było zobaczyć na krakowskich Plantach. Naukowcy z UJ chcą także napisać nowy, turystyczny przewodnik po Pafos.

Polscy archeolodzy pracują na Cyprze od 50 lat. Na miejscu są aż dwie grupy badaczy z uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy zbadali rzymski fort bez kopania

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 22:22
Przebieg antycznych dróg oraz starożytną nekropolę odkryli warszawscy archeolodzy wokół rzymskiego fortu Tibiscum, który położony jest w dzisiejszej zachodniej Rumunii.
rozwiń zwiń