Prokuratorzy potwierdzają: fragment skrzydła należał do zaginionego Boeinga 777 MH370

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 23:28
Fragment skrzydła Boeinga 777, znaleziony w lipcu br. na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, należy do maszyny Malysia Airlines zaginionej w marcu 2014 roku - potwierdziła paryska prokuratura.
Audio
  • Francja: znaleziona na Reunion część skrzydła pochodzi z malezyjskiego samolotu. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Fragment skrzydła malezyjskiego samolotu znaleziony na wyspie Reunion
Fragment skrzydła malezyjskiego samolotu znaleziony na wyspie ReunionFoto: PAP/EPA/ZINFOS974

Fragment skrzydła, tzw. klapolotka, był badany w specjalizującym się w ekspertyzie wypadków lotniczych francuskim laboratorium wojskowym w miejscowości Balma pod Tuluzą. W ekspertyzie, prowadzonej w laboratorium Dyrekcji Generalnej Uzbrojenia-Technik Aeronautycznych (DGA-TA), uczestniczyli eksperci francuscy, chińscy, malezyjscy i amerykańscy.

Ekspertyzy pomogły "w potwierdzeniu, że klapolotka znaleziona na Reunion 29 lipca br. pochodzi z maszyny odbywającej lot MH370" - głosi komunikat prokuratury w Paryżu.

Ekspertom udało się odcyfrować "trzy numery serii klapolotki", które doprowadziły do podwykonawcy Boeinga - firmy Airbus Defense and Space (ADS-SAU) w Sewilli w Hiszpanii. Tam potwierdzono, że klapolotka była częścią feralnego samolotu.

Boeing 777 z 239 osobami na pokładzie zaginął 8 marca ubiegłego roku podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu.

Historia lotu MH370 linii Malaysia Airlines to jedna z największych zagadek w dziejach lotnictwa. Samolot zniknął z radarów niedługo po starcie. Dane satelitarne wskazują, że zmienił kurs i leciał na południe.

Eksperci przypuszczają, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego, prawdopodobnie na zachód od Australii, gdy skończyło się paliwo. Dotychczasowe poszukiwania prowadzone na obszarze dziesiątek tysięcy kilometrów kw. nie przyniosły żadnego rezultatu.

Premier Malezji potwierdza: szczątki samolotu z Reunion pochodzą z MH370:

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaleziono kolejne fragmenty zaginionego Boeinga 777?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:14
W rejonie należącej do Francji wyspy Reunion prawdopodobnie odnaleziono kolejne elementy wraku zaginionego boeinga. Jak informuje agencję AFP minister transportu Malezji, natknięto się na szczątki okien i foteli lotniczych, a także folię aluminiową.
rozwiń zwiń