X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent Ukrainy dziękuje Polsce za solidarność i zaprasza Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 23:59
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski udał się w piątek z wizytą na Ukrainę. W Kijowie rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem m.in. o sytuacji w Donbasie i ukraińskich reformach.
Audio
  • Prezydent i premier Ukrainy spotkali się z Krzysztofem Szczerskim. Relacja Pawła Buszko z Kijowa (IAR)
Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy
Petro Poroszenko, prezydent UkrainyFoto: president.gov.ua

Petro Poroszenko w rozmowie z Krzysztofem Szczerskim podziękował Polsce za "niezmiennie aktywne stanowisko i solidarność w obronie interesów Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności na jej drodze do integracji europejskiej".

Szczerski potwierdził, że prezydent Polski zamierza kontynuować politykę partnerstwa strategicznego między Kijowem a Warszawą. Ukraiński przywódca, za pośrednictwem prezydenckiego ministra, przekazał Andrzejowi Dudzie zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy.

Poroszenko podkreślił konieczność wzmacniania relacji ukraińsko-polskich w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w tym także w ramach wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. - Rozwój stosunków uczyni nasze państwa silniejszymi i pogłębi poziom wzajemnego zaufania - powiedział.

Poruszono także temat sytuacji w Donbasie. Prezydent Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatnich sześciu dni utrzymuje się tam zawieszenie broni, co daje "ostrożną nadzieję na pokojowy rozwój wydarzeń" na tych obszarach. Poroszenko i Szczerski podkreślili, że konieczne jest zjednoczenie wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz pokoju na Ukrainie.

- Andrzej Duda zapewnił, że jednym z najważniejszych zadań w polityce zagranicznej Polski jest bezpieczeństwo i pokój w regionie. W tym kontekście rozwój sytuacji na Ukrainie jest niezmiernie ważny - oświadczył wysłannik polskiego prezydenta.

Kolejną ważną kwestią, którą omówiono w Kijowie, była reforma konstytucyjna na Ukrainie, przewidująca szeroką decentralizację władzy. Poroszenko powtórzył, że opiera się ona na polskich doświadczeniach, a w jej realizacji pomagają polscy eksperci.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>> 

"Ukraina docenia wsparcie"

Wcześniej Szczerski spotkał się z Arsenijem Jaceniukiem. Szef ukraińskiego rządu wysoko ocenił współpracę między dwoma państwami. - Ukraina docenia wsparcie, które otrzymuje od polskich partnerów w czasie wyjątkowych prób, którym poddawany jest nasz naród i ma nadzieję na pogłębianie dalszych relacji, zarówno na rzecz przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie oraz przeciwdziałania rosyjskiej agresji, jak i w dziedzinie przemian i reform na Ukrainie - oświadczył.

Przed wylotem na Ukrainę prezydencki minister wytłumaczył, że udaje się do Kijowa, by omówić m.in. harmonogram i formę kontaktów między prezydentami Ukrainy i Polski. Poinformował, że w środę spotkał się z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorzem Schetyną, by uzgodnić wspólne stanowisko.

Zapytany, czy rozmowy będą dotyczyć możliwości przyłączenia Warszawy do rozmów o uregulowaniu sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim, odpowiedział, że "Polska nie zamierza wpisywać się do formatu normandzkiego". - Polsce zależy, żeby porozumienia mińskie weszły w życie i wszystkie strony, które je podpisały, wzięły odpowiedzialność za ich realizację. Naszą troską jest stan tych postanowień i o tym też będę rozmawiał - wskazał.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy do spraw zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew pod koniec sierpnia oświadczył, że strony ukraińska i polska omówią we wrześniu możliwość przyłączenia Warszawy do rozmów o uregulowaniu sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. Na briefingu w Kijowie przekazał, że Ukraina koordynuje stanowiska ze stroną polską.

***

Zgodnie z mińskimi porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni między separatystami wspieranymi przez Rosję a ukraińskimi wojskami. Następnie z obu stron miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Terminu tego nie dotrzymano.

26 sierpnia, podczas rozmów Grupy Kontaktowej do Spraw Uregulowania Sytuacji na Ukrainie [składa się ona z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i separatystów, a obraduje pod auspicjami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie], uzgodniono, że od 1 września ma obowiązywać nowy rozejm.

Od czasu wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w kwietniu zeszłego roku, po zaanektowaniu Krymu przez Rosję, życie straciło tam ponad 6,5 tys. ludzi.

IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda POLSKA Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
miczurin2015-09-04 22:38 Zgłoś
To będzie początek końca Dudy !!!

Czytaj także

Ukraina: Rosja głównym przeciwnikiem w wojennej doktrynie Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 15:56
W opracowanym przez rząd w Kijowie projekcie nowej doktryny wojennej Ukrainy jako główny przeciwnik i agresor wymieniona została Rosja. W dotychczasowych doktrynach nie było mowy o wrogich dla Ukrainy państwach.
rozwiń zwiń