X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Siemoniak: chcemy być wśród liderów natowskiej współpracy z Gruzją

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 17:10
Wicepremier, szef MON, Tomasz Siemoniak spotkał się w Warszawie z minister obrony Gruzji Tinatin Chidaszeli. Głównym tematem rozmowy była perspektywa członkostwa Gruzji w NATO i rola Polski jako jednego z liderów w tym procesie. W naszym kraju zorganizowany zostanie przyszłoroczny szczyt NATO.
Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i minister obrony Gruzji Tinatin Chidaszeli podczas spotkania w siedzibie MON
Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i minister obrony Gruzji Tinatin Chidaszeli podczas spotkania w siedzibie MON Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Główny przekaz, także z mojej strony, jest taki, że Zachód i NATO nie mogą pozostawić Gruzji, i że decyzje, które zapadły w Newport – chodzi o wzmocniony pakiet współpracy z Gruzją - powinien być zrealizowany – powiedział wicepremier.

- Rozmawialiśmy o tym, by Polska była liderem jednego z elementów tego natowskiego pakietu – liderem, jeśli chodzi o policję wojskową czyli żandarmerię Gruzji. To jedno z trzech najważniejszych przedsięwzięć, na które składają się ponadto niedawno otwarte centrum szkoleniowe oraz budowa zdolności obronnych – tu liderami są Niemcy i Norwegia – zaznaczył szef MON.

Jak powiedział, zapewnił swą rozmówczynię, że Polska "ma wolę polityczną i bardzo chce być wśród państw, które w NATO liderują we współpracy z Gruzją". - W ciągu miesiąca planujemy podpisanie umowy o ochronie informacji niejawnych, niebawem nasi oficerowie wyjadą, by przygotowywać program współpracy z gruzińska żandarmerią – poinformował.

Tomasz Siemoniak opowiedział się także za tym, by "pójść w stronę tego, co zostało zapowiedziane w 2008 roku na szczycie w Bukareszcie – planu działań na rzecz członkostwa – MAP".

Perspektywa członkostwa Gruzji ma być tematem październikowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli, a w grudniu spotkania ministrów spraw zagranicznych. - Ma być tam mowa o polityce otwartych drzwi i o tym, czy ewentualnie jakieś państwa będą zapraszane do członkostwa – powiedział Siemoniak.

Rozmowa dotyczyła także dwustronnej współpracy wojskowej. - Gruzja zaprasza do zintensyfikowania dwustronnych ćwiczeń, ćwiczą z różnymi sojusznikami, chcieliby w 2016 ćwiczyć też z nami. Szkolimy gruzińskich oficerów w Polsce, zapraszamy ich na warsztaty w ramach natowskich programów, uczą się w Polsce języka angielskiego, chcemy rozwinąć program stażów dla pracowników ministerstwa obrony Gruzji w MON i innych polskich instytucjach – wyliczał Siemoniak.

Współpraca obejmuje też wymianę doświadczeń z certyfikacji pododdziałów do wykonywania zadań w ramach misji NATO i UE; Gruzini zaprosili też polskie Wojska Lądowe do skorzystania z ośrodka szkolenia górskiego.

Siemoniak i Chidaszeli rozmawiali także o sytuacji w Europie pod względem bezpieczeństwa. - Minister obrony poinformowała o ciągłym napięciu, jeśli chodzi o sprawy granic Gruzji, o negatywnych zdarzeniach w ostatnich miesiącach i o tym, że zaanektowane tereny są poddane sporemu napięciu. - Zapewniłem, że Polska popiera integralność terytorialną Gruzji - podkreślił Siemoniak.

- Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o kryzysie z uchodźcami, sytuacji na Bliskim Wschodzie. Tu Gruzja stara się być także politycznie aktywnym partnerem NATO – zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, trasa dalszej podróży Chidaszeli wiedzie via Krynica do stolic państw bałtyckich, by "budować szeroki front poparcia dla dalszego otwierania drzwi dla Gruzji". - Myślę że wiele krajów, zwłaszcza w naszej części Europy, przez ostatni rok, półtora, przychylniejszym okiem patrzy na bliższą współpracę z Gruzją – państwo demokratyczne, które bardzo stara się wypełnić standardy, jeśli chodzi o działania ich armii – dodał.

PAP/fc

Zobacz więcej na temat: Gruzja NATO Tomasz Siemoniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Tomasz Siemoniak: oczekujemy na trwałą odpowiedź na rosyjskie zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 14:18
Oczekujemy, że szczyt NATO w Warszawie podejmie decyzje, które trwale zakorzenią struktury Sojuszu, jednostki wojskowe i infrastrukturę we wschodniej Europie, bo uznajemy, że zagrożenia ze strony Rosji są trwałe - powiedział w wywiadzie dla PAP wicepremier, szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: szczyt NATO mógłby zaprosić Macedonię i Czarnogórę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 20:32
Polska chciałaby, żeby na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie Macedonia i Czarnogóra zostały zaproszona do Sojuszu - podkreślił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który rozmawiał z ministrem obrony Macedonii Zoranem Jolevskim.
rozwiń zwiń