Zmarła Danuta Żelechowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 21:01
Mówiono o niej "Kustosz pamięci Polskiego Radia". Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
Audio
  • Danuta Żelechowska egzaminuje Jana Zagozdę (Jedynka)
  • Paweł Sztompke wspomina Danutę Żelechowską (IAR)
  • Tadeusz Sznuk: Danuta Żelechowska pamiętała o słuchaczach nawet wtedy, kiedy była zabierana do szpitala (IAR)
  • Tadeusz Sznuk: Danuta Żelechowska całe życie poświęciła Polskiemu Radiu (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glowimages/East News

Przez blisko pół wieku, razem z Janem Zagozdą, prowadziła audycję "Mijają lata, zostają piosenki". Przypominała w niej słuchaczom wielkie, przedwojenne gwiazdy polskiej estrady i przeboje sprzed dziesiątków lat. Najstarsze audycje tego cyklu emitowane były na antenie w latach 50. dwudziestego wieku.

- Śmierć Danuty Żelechowskiej to również zamknięcie jakiegoś etapu historii Polskiego Radia - mówił Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny. Wspomina Danutę Żelechowską jako osobę wyjątkową. Jej audycje były - jak powiedział - "symbolem wspaniałej, radiowej pracy, a jednocześnie niezwykle wzruszające i piękne".

- Tak jak ona mówiła o tych ludziach, o wspomnieniach pisanych dźwiękiem, tego właściwie nie robił nikt - wspomina Sztompke, który jest przekonany, że słuchacze nie zapomną Danuty Żelechowskiej i jej wyjątkowych audycji przez wiele, wiele lat.

Posłuchaj
00:25 sztompke2.mp3 Paweł Sztompke o śmierci Danuty Żelechowskiej: kończy się pewien etap (IAR)

To wielka strata - tak o śmierci Danuty Żelechowskiej mówi Tadeusz Sznuk. Jak wspominał, Danuta Żelechowska całe życie poświęciła Polskiemu Radiu. - Zmieniała nazwiska, znaliśmy ją pod trzema, ale nie zmieniała przywiązania i miłości do słuchaczy - powiedział Tadeusz Sznuk. Dodał, że miała ona bezbłędną pamięć.

Danuta Żelechowska pamiętała o słuchaczach nawet wtedy, kiedy była zabierana do szpitala. Przekazała bowiem wiadomość, by uprzedzić słuchaczy, że w jej audycjach nastąpi przerwa - zdradził Tadeusz Sznuk. - Tyle że stamtąd, gdzie jest Danusia teraz, trudno przekazać audycję - dodał.

W ostatnich latach Danuta Żelechowska, wspólnie z Janem Zagozdą, prowadziła cykl audycji "Słodkie radio retro" i "Wspomnienia pisane dźwiękiem."

IAR/iz, sm

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
kasiamatys2015-09-17 00:14 Zgłoś
Wlasnie uslyszlam w Jedynce komunikat o śmierci Pani Danuty...Wielka strata. Jej audycje towarzyszyly mi glownie podczas długich, bezsennych nocy..Bardzo będzie mi ich teraz brakować. Trudno będzie Pania Danute zastapic...R.I.P
z dalekiego kraju2015-09-10 03:10 Zgłoś
Przed chwila uslyszalem ten komentarz w PR1. Brak mi bedzie tych audycji. [']['][']

Czytaj także

Zmarł Marian Adamski. Jeden z najwybitniejszych realizatorów dźwięku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 07:46
Marian Adamski walczył w Powstaniu Warszawskim. Swoją przygodę z Polskim Radiem rozpoczął 1 sierpnia 1947 roku.
rozwiń zwiń