X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polska przyszłości". Premier Kopacz przedstawiła na konwencji nowy program PO

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 21:10
Proponujemy dziś nowy program - "Polska przyszłości" - łączący wolną gospodarkę i społeczną wrażliwość - mówiła premier Ewa Kopacz na konwencji Platformy Obywatelskiej w Poznaniu. PO proponuje stawkę podatkową, wynoszącą 10 procent, zniesienie składek na ZUS i NFZ oraz wprowadzenie jednolitego kontraktu zatrudnienia.
Audio
  • Ewa Kopacz o kontrakcie, który ma zastąpić obecne formy zatrudnienia (IAR)
Premier Ewa Kopacz otwiera konwencję wyborczą PO
Premier Ewa Kopacz otwiera konwencję wyborczą POFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ. Jednocześnie, równolegle, albo przede wszystkim uporządkujemy rynek pracy. Wprowadzimy jednorodny kontrakt, który dzisiaj zastąpi wszystkie formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne, te trwające ponad miesiąc, jak również te formy zatrudnienia, które są dziś regulowane w kodeksie pracy, zastąpimy jednym kontraktem – zapowiedziała Kopacz.

Jeden kontrakt zamiast różnych umów

Według założeń PO, jednolity kontrakt będzie dawał takie uprawnienia ubezpieczeniowe jak praca na etacie, np. prawo do zwolnienia lekarskiego. W pierwszym roku pracy pracownikowi przysługiwałby 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a prawo do urlopu przysługiwałoby mu proporcjonalnie do przepracowanego okresu, tj. 1,5 dnia w miesiącu. W tym czasie umowę może rozwiązać każda ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Zatrudnionym przez okres od roku do 3 lat przysługiwałby miesięczny okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy okres wypowiedzenia wydłużałby się do 3 miesięcy. Wymiar urlopu wynosiłby minimum 20 dni.

Osobom zatrudnionym przez okres powyżej 3 lat przysługiwałby 3-miesięczny okres wypowiedzenia, urlop w pełnym, 26-dniowym wymiarze. Do tych pracowników stosowane byłyby dotychczasowe zasady: konieczność uzasadnienia wypowiedzenia oraz zwolnień z przyczyn dotyczących zakładu pracy, z prawem do 1-, 2- lub 3-miesięcznej odprawy.

Minimalna stawka godzinowa

PO chce też wprowadzić minimalną stawkę godzinową, wynoszącą nie mniej niż 12 złotych. - Dzięki temu obejmiemy większą grupę Polaków stabilnym i przejrzystym zatrudnieniem - stwierdziła premier. Jednocześnie na pracodawcę nałożono by obowiązek określenia w umowie liczby godzin pracy.

W pierwszym etapie zmian PO planuje w pełni oskładkować umowy-zlecenia i uruchomić program "Grant na start" dla osób wchodzących na rynek pracy. Miałby on objąć młodzież, rolników, ale też osoby wracające z zagranicy. 

Rewolucja w podatkach

Jak poinformowała, propozycje PO przewidują też stawkę podatku PIT na poziomie 10 proc. - Postanowiliśmy, że zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę podatku PIT. Dużo niższą niż w tej chwili, bo na poziomie 10 proc. Zaproponujemy tę jednolitą stawkę, która będzie jednocześnie podatkiem: powszechnym, sprawiedliwym i prostym - oświadczyła szefowa PO.

Platforma zamierza też znieść obowiązek finansowania przez pracodawców etatów dla działaczy związkowych. - Zrobimy to dlatego, że wiemy, że bycie działaczem związkowym to działalność dla ludzi pracy a nie droga do załatwienia sobie luksusowego życia - powiedziała.

Posłuchaj
00:10 zwiazki.mp3 Premier Ewa Kopacz o planie zniesienia obowiązku finansowania przez pracodawców etatów dla działaczy związkowych (IAR)

Premier zapowiedziała też wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki, który ma objąć ponad 3 mln osób. - Bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych – zarówno młodych, jak i tych starszych. Bon refundacyjny będzie dla ponad 3 mln Polaków - powiedziała.

"Polacy muszą zarabiać więcej"

Czytaj dalej
po dok 1200.jpg
Program PO (dokumentacja)

Jak mówiła Kopacz, do opracowania programu zmian zaprosiła "dwóch największych liberałów i największych sknerusów" – Mateusza Szczurka i Janusza Lewandowskiego, mówiąc im, że Polacy muszą zarabiać więcej.

Mówię do nich: czy wy tego nie czujecie? Czy wy tego nie rozumiecie, że dzisiaj polski pracownik ma już swoją markę. Jest inteligentny, skuteczny pracowity, ale jednego jestem pewna. Nie może być biedny – relacjonowała Ewa Kopacz.

- Przynieśli bardzo konkretne rozwiązanie. Prawdziwy projekt, a nie pierścionek z tombaku tak jak w PiS. Prawdziwy projekt wielkiej zmiany filozofii podatkowej w Polsce – oceniła szefowa rządu.

Premier: spełniłam obietnice

Przewodnicząca Platformy powiedziała, że PO chce przekonać wyborców nie tym, co zrobiła w przyszłości, ale przyszłością. Podkreśliła, że Polacy muszą poczuć dobrą zmianę w swoich kieszeniach i swoich domach.

Ewa Kopacz oświadczyła, że zrealizowała swoje obietnice, złożone przy obejmowaniu urzędu premiera. Podkreśliła, że dokonała zmian w partii, która jest teraz gotowa do walki o zwycięstwo wyborcze. Szefowa rządu dodała jednak, że zwycięża się nie kongresami, ale ciężką pracą.

Premier podkreśliła, że w sprawie uchodźców nie ulegnie szantażowi, ani z Brukseli, ani ze strony PiS. 

Odniosła się też do roli Kościoła. - W PO nie ma pomysłu na Polskę bez Kościoła, na Polskę bez chrześcijaństwa, ale w PO wierzymy w przyjazny rozdział Kościoła od państwa - zaznaczyła.

IAR/PAP/fc

Komentarze1
aby dodać komentarz
andrzejspyrka@interia.eu2015-09-13 08:44 Zgłoś
Jak KORYTO się odsuwa po 8 smiu latach ZŁODZIEJSTWA to KAŻDEMU polakowi obiecają pociąg z Wałbrzycha . Obiecanki NIC nie kosztują może GŁUPI NARÓD KUPI ? ŻAŁOSNE !!!

Czytaj także

Premier Kopacz odpowiada na "głodne dzieci w Polsce": mówienie o nich, służy rosyjskiej propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 21:54
- Dzisiaj kiedy ktoś mówi o tym, że w Polsce dzieci głodują, to daje argument naszym niekoniecznie przyjaciołom, którzy w tej rosyjskiej propagandzie wykorzystują to przeciw Polsce. Czy to jest obywatelska i patriotyczna postawa? - pytała premier na spotkaniu z mieszkańcami Krotoszyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kocham Polskę". PO w kampanii chce promować optymizm

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:20
Premier Ewa Kopacz zainaugurowała akcję "Kocham Polskę", która ma promować nowoczesny, optymistyczny patriotyzm. Jak mówiła, kiedy spotyka się z Polakami, to dominuje wśród nich brak zgody na mówienie, że Polska jest w ruinie.
rozwiń zwiń