Pierwsza Noc Świątyń w Warszawie. Otwarte kościoły, meczety, synagogi i cerkwie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 22:09
Tłumy w meczecie, pełne ławy w kościołach. Pierwsza Noc Świątyń w Warszawie cieszyła się ogromną popularnością. Od 18 do 22 można było zwiedzić kościoły wielu wyznań chrześcijańskich, synagogę, meczet czy cerkiew.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Oprócz zwiedzania w świątyniach zaplanowano różne warsztaty i prezentacje. Ci, którzy chcieli, mogli się wspólnie pomodlić lub zapytać o różnice i cechy łączące wyznawców różnych religii. Przed wejściem do warszawskiego meczetu nikt nie dziwił się, że musi zdjąć obuwie, ale padały konkretne pytania dotyczące rytualnych obmyć przed modlitwą.

W muzułmańskiej świątyni wyznawcy islamu pokazywali na czym polega ich modlitwa, a imam prezentował jak śpiewa się koraniczne sury. Odwiedzający powiedzieli IAR, że nie mieli dotąd okazji być w meczecie i chcieli zobaczyć z bliska jak modlą się muzułmanie. Przed wejściem do meczetu stał policyjny radiowóz, ale spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i bez incydentów.

W starokatolickim kościele mariawitów na warszawskiej Woli Noc Świątyń rozpoczęto od nabożeństwa, potem na odwiedzających czeka spotkanie, podczas którego można dowiedzieć się o zasadach wiary. Była również wystawa na temat założycielki Kościoła Mariawitów Marii Franciszki Kozłowskiej, a po spotkaniu wierni częstowali gości tradycyjnymi wypiekami.

Organizatorem akcji jest Kampania Bez Nienawiści. Twórcy akcji mają nadzieję, że pomoże w przełamaniu barier i obaleniu stereotypów. Wydarzenie zostało organizowane w ramach Dnia Przeciw Islamofobii i Nietolerancji Religijnej. Wzięło w nim udział jedenaście świątyń.

Jedna z organizatorek imprezy, Aleksandra Żegota, mówiła w Radiu dla Ciebie, że pomysł zrodził się podczas "Nocy Muzeów": "Zauważyliśmy, że bardzo wiele świątyń różnych wyznań bierze w niej udział i przyszło nam do głowy, że zorganizujemy osobną Noc Świątyń"- wyjaśniała.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Papież: Kościół to nie sekta ani muzeum. Drzwi powinny być zawsze otwarte

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 12:47
Papież Franciszek powiedział wiernym, że Kościół musi być zawsze otwarty i gościnny. To nie jest "zamknięta sekta" ani "muzeum" - mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie.
rozwiń zwiń