UE przegłosowała decyzję o podziale imigrantów. Polska cofnęła swój sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 22:08
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek podział 120 tysięcy uchodźców. Uwzględnione zostały wszystkie postulaty Polski - zapewniają polscy ministrowie. W środę premier Ewa Kopacz ma negocjować konkretny plan - poinformował wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.
Audio
  • Szefowie MSW Unii Europejskiej przegłosowali sprawę podziału imigrantów. Relacja Magdaleny Skajewkskiej z Brukseli (IAR)
Dziewczynka w obozie tymczasowym dla uchodźców, w Opatovac, w Chorwacji
Dziewczynka w obozie tymczasowym dla uchodźców, w Opatovac, w ChorwacjiFoto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej w Brukseli Polska zaakceptowała decyzję o podziale uchodźców. Zgodnie z ustaleniami, najpierw rozmieszczonych ma zostać 66 tysięcy osób ze 120 tysięcy ich ogólnej liczby, z których ok. 4,5-5 tysięcy trafić miałoby do Polski. Liczba 54 tysięcy zostanie zachowana jako "rezerwa". Gdyby w najbliższym czasie jakiś kraj UE poprosił o pomoc w związku z presją migracyjną, to UE będzie mogła skorzystać z tejże rezerwy.

Za porozumieniem, przewidującym przyjęcie 120 tysięcy migrantów, zagłosowała zdecydowana większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska. Przeciwko były Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Finlandia wstrzymała się od głosu.

SERWIS SPECJALNY
uchodzcy 1200.jpg
Imigranci w Europie

Spełniono polskie postulaty

Polska poparła unijne propozycje dotyczące imigrantów na terenie UE. Potwierdził to po zakończeniu obrad ministrów w Brukseli wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.

Na tym etapie Polska ma przyjąć ponad 5 tysięcy osób, choć jak zaznaczył wiceminister Stachańczyk, liczba ta może się obniżyć, bo kraje takie jak Irlandia, Szwajcaria, Dania czy Norwegia - pierwotnie nie brane pod uwagę - zapowiedziały udział w systemie. Jego zdaniem na Polskę przypadnie „między 4600 a 4800 osób”. Według niego jest to grupa, którą nasz kraj jest w stanie przyjąć.

Według wiceministra Stachańczyka kraje członkowskie będą miały możliwość wpływania na to, kto będzie do nich przyjeżdżał. - Ta decyzja przewiduje, że państwa członkowskie mogą wskazać, jakie grupy cudzoziemców ich zdaniem będą się najlepiej integrować w tych krajach i mogą potem - przy pomocy oficerów łącznikowych w Grecji i we Włoszech - dbać o to, aby ci których będą nam proponowali, byli właśnie z takich grup, które w Polsce będą się w stanie integrować - powiedział Stachańczyk.

Polsce zależało na tym, aby system podziału imigrantów był dobrowolny to znaczy, aby liczby uchodźców nie były narzucane krajom z góry. Ponadto Warszawa domagała się, by zwrócono uwagę na konieczność oddzielania uchodźców od imigrantów ekonomicznych oraz wzmocnienia unijnych granic.Jak mówił w Brukseli wiceminister Stachańczyk, w dokumencie podkreślono konieczność wprowadzenia wzmożonych kontroli granic unijnych.

Stachańczyk dodał, że w przegłosowanym wieczorem planie są też zabezpieczenia, umożliwiające wycofanie się z niego w przypadku na przykład masowego napływu Ukraińców do Polski.

"W środę będzie negocjować premier Kopacz"

Wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski podkreślił, że w środę premier Ewa Kopacz ma negocjować na Radzie Europejskiej konkretny plan, który postawi tamę niekontrolowanej imigracji do Europy.

(TVN24/x-news)

- Nie było możliwości zablokowania decyzji ws. podziału uchodźców; czysty sprzeciw Polski spowodowałby, że nie mielibyśmy wpływu na decyzję - powiedział Rafał Trzaskowski.

- We wtorek(w Brukseli) zostały podjęte decyzje o liczbach. I co najważniejsze nie ma automatyzmu, ponieważ myśmy od samego początku mówili, że to musi być suwerenna decyzja państw członkowskich bez żadnego systemu i narzucania nam liczb - zaznaczył Trzaskowski. Wiceszef MSZ tłumaczył, że pierwsi uchodźcy mają przybyć do naszego kraju w przyszłym roku. - Polska będzie miała prawo odmówić przyjęcia ludzi, co do których będzie nawet cień wątpliwości, że mogliby stanowić zagrożenie co do bezpieczeństwa państwa. Co więcej, ci ludzie będą musieli się zgodzić, by rezydować w Polsce, będą musieli przestrzegać polskiego prawa - powiedział. Jak zaznaczył, Polska będzie mogła dokonać wyboru i pomagać tym ludziom, którzy są najbardziej potrzebujący, głównie kobietom i dzieciom.

Poinformował, że w środę w Brukseli zapadną decyzje dotyczące całościowego planu radzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym. - Musimy wysłać klarowny sygnał, że nie stać nas na przyjmowanie wszystkich - powiedział Trzaskowski. Wyjaśnił, że chodzi o plan, który powstrzyma napływ emigrantów ekonomicznych.

Wiceminister mówił, że liczba tych uchodźców będzie nieduża w porównaniu z liczbą Czeczeńców przybywających w Polsce w latach dziewięćdziesiątych.

Słowacja i Czechy krytykują decyzję UE. Fico nie zgadza się na kwoty

Krytyczny wobec pomysłu przyjmowania imigrantów premier Słowacji Robert Fico zapewnił zaraz po ogłoszeniu decyzji, że nie zgodzi się na narzucenie kwot jego krajowi. - Ci, którzy zdecydowali, by przeforsować kontyngenty imigrantów, bezsensownie wywołali głęboki podział z powodu bardzo wrażliwej kwestii - podkreślił.

Również minister spraw wewnętrznych Czech, który głosował przeciw kwotom, skomentował decyzję słowami: "Wkrótce się okaże, że król jest nagi. Zdrowy rozsądek dziś przegrał" - napisał Milan Chovanec.

Postawę Polski pochwalił minister spraw wewnętrznych Niemiec. Thomas de Maizière powiedział, komentując postawę krajów Europy Środkowej, że najważniejsze jest poparcie Warszawy dla planu.

Komisja Europejska chwali decyzję szefów MSW

Komisja Europejska pochwaliła decyzję ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii o rozlokowaniu pomiędzy państwa członkowskie 120 tysięcy uchodźców.  KE w oświadczeniu podkreśliła, że kraje Unii zgodziły się na jej plan zaledwie trzy tygodnie po jego przedstawieniu.

"Dzięki decyzji, Unia Europejska jest w stanie przemieścić w ciągu dwóch lat sumie 160 tysięcy ludzi w potrzebie lub szukających międzynarodowej ochrony" - napisano w oświadczeniu.

Sprawa stałego mechanizmu może wrócić

- Niektórzy mogliby powiedzieć, że Europa jest podzielona, bo decyzja nie została podjęta w konsensusie. Ale jesteśmy w sytuacji kryzysowej i musieliśmy przyjąć decyzję prawną dziś. Jeśli byśmy tego nie zrobili, UE byłaby jeszcze bardziej podzielona – mówił minister sprawującego przewodnictwo w UE Luksemburga Jean Asselborn, przekonując, że wszystkie kraje podporządkują się rozstrzygnięciu.

- Dzisiejsza decyzja nie rozwiąże kryzysu uchodźczego, ale bez niej nie moglibyśmy podjąć następnych kroków – oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans. Jak zaznaczył, to dopiero część znacznie szerszego podejścia, które musi być wypracowane w tej sprawie.

Minister spraw wewnętrznych Luksemburga Jean Asselborn poinformował, że tekst przyjęty przez ministrów nie mówi nic o stałym mechanizmie podziału uchodźców między państwa członkowskie, ale sprawa ta z pewnością wróci w przyszłości.

Włosi: decyzja spóźniona

Minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano wyraził satysfakcję z porozumienia szefów MSW państw UE w sprawie podziału 120 tys. uchodźców. - Otrzymaliśmy to, czego chcieliśmy, ale pewną goryczą napawa to, że doszło do tego z dwuletnim opóźnieniem - dodał.

W ten sposób minister Alfano odniósł się do tego, że od dłuższego czasu władze w Rzymie apelowały na forum Unii Europejskiej o poważne zajęcie się sprawą masowego napływu imigrantów, przede wszystkim na włoskie wybrzeża. Włosi powtarzali od 2013 roku, że czują się zupełnie osamotnieni, i oceniali, że kwestia imigracji jest lekceważona przez ich partnerów z UE.

Po wtorkowych obradach w Brukseli szef MSW Włoch stwierdził, że decyzja podjęta przez ministrów będzie miała kluczowy wpływ na dalsze kroki UE.

- Od tej pory nasze działania w Europie będą skupione na sprawie odsyłania nielegalnych migrantów - zadeklarował Alfano. Następnie przestrzegł: "Jeśli mechanizm ich odsyłania nie zadziała, za rok spotkamy się tutaj, by dyskutować o załamaniu się krajów będących na pierwszej linii w kwestii imigracj

PAP/IAR/agkm

(Posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych. Źr. Rada Europejska)

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2015-09-23 16:23 Zgłoś
"Stachańczyk dodał, że w przegłosowanym wieczorem planie są też zabezpieczenia, umożliwiające wycofanie się z niego w przypadku na przykład masowego napływu Ukraińców do Polski." - Tylko nie dodał, ze Ukraińców już przyjęliśmy znacznie więcej, niż Polaków, którzy oczekują na powrót do macierzy, o Żydach nawet nie wspomnę
Cien2015-09-22 19:19 Zgłoś
Polscy politycy wyłamali się i poparli dyktat. Zamiast dbać o Polskę, zabiegają o stołki dla siebie w Brukseli. Niewiarygodne.
Cien2015-09-22 18:00 Zgłoś
Polska wyłamała się i zgodziła się na dyktat. Nasi politycy zamiast o Polskę walczą o swoje stołki w Brukseli. To po prostu niewiarygodne. Przed chwilą w audycji Wybieram Dwójkę wypowiadał się na temat problematyki uchodźców p. Jarosław Guzek (chyba tak nazywał się ten pan). Zaskakująco rzetelna wypowiedź. Wyrazy szacunku, również dla Redakcji, która nie "ocenzurowała" tej wypowiedzi.
Zobacz także

Czytaj także

Słowacja nie będzie respektować kwot uchodźców i imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 20:53
Słowacja nie będzie respektować decyzji o wprowadzeniu obowiązkowych kwot rozmieszczenia uchodźców w państwach Unii Europejskiej i jest gotowa wejść w tej sprawie w spór prawny z Brukselą - oświadczył we wtorek słowacki premier Robert Fico.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi i Słowacy zaskarżą decyzję o uchodźcach w Trybunale Sprawiedliwości?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 21:15
Czechy i Słowacja nie wykluczają, że zaskarżą w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję o rozdziale uchodźców. Polska podczas głosowania w tej sprawie w Brukseli zajęła odmienne stanowisko od pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej.
rozwiń zwiń