Tysiące uchodźców docierają do Europy. "To wierzchołek góry lodowej"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:10
Obecny napływ uchodźców do Europy, oceniany na około 8 tys. osób dziennie, nie zmaleje i może okazać się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej - ocenił przedstawiciel Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Amin Awad.
Uchodźcy w Pireusie
Uchodźcy w Pireusie Foto: EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Z kolei Dominik Bartsch, zastępca koordynatora pomocy humanitarnej ONZ w Iraku, powiedział, że do końca roku pomocy humanitarnej w tym kraju będzie potrzebowało ok. 10 mln ludzi. Obecnie jest tam 3,2 mln wewnętrznych uchodźców.

Bartsch dodał, że ONZ przygotowuje się na 500 tys. wewnętrznych uchodźców z Mosulu w sytuacji, gdyby irackie siły bezpieczeństwa podjęły próbę odbicia tego miasta z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Fala uchodźców na Bałkanach

Szlak bałkański wciąż jest oblegany przez migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, których tysiące każdego dnia chce dotrzeć do bogatych krajów Unii Europejskiej.

Serwis specjalny
imigranci 1200
Imigranci w Europie

Według austriackiej policji ostatniej nocy granicę węgiersko-austriacką przekroczyło ok. 4,5 tys. uchodźców. To jedna z wyższych liczb odnotowanych w ciągu ostatniego tygodnia - ocenia AFP.

W czwartek na granicach austriackich pojawiło się ogółem ok. 7,5 tys. migrantów, choć spodziewano się 10 tysięcy. Większość kontynuuje podróż w kierunku Niemiec.

Napływ uchodźców na Węgry w czwartek to ponad 8 tys. osób, a więc nieco mniej w porównaniu do zarejestrowanej w środę rekordowej liczby ponad 10 tys. migrantów - poinformowała węgierska policja. Z powodu zamknięcia 15 września granicy węgiersko-serbskiej przybywają oni prawie wyłącznie od strony Chorwacji.

(Budowa muru na chorwacko-węgierskiej granicy. Ma zapobiec niekontrolowanemu przedostawaniu się na Węgry tysięcy uchodźców z Chorwacji, przez którą wiedzie teraz szlak, którym uchodźcy chcą dotrzeć do bogatszych państw Europy Zachodniej; źródło: RUPTLY/x-news)

Władze w Zagrzebiu ogłosiły w piątek, że dzień wcześniej przybyło do Chorwacji 8,5 tys. migrantów, co w sumie daje 55 tys. uciekinierów, którzy przedostali się do kraju od połowy września.

Napływ uchodźców nie ustaje także na przejściach między Macedonią i Grecją, gdzie dziennie zjawia się 3-4 tys. osób, które następnie podążają w kierunku Serbii. Serbski Czerwony Krzyż odnotował także wzrost liczby migrantów przybywających z Bułgarii, choć to rzadziej wybierana przez uchodźców trasa.

We wtorek w głosowaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE większością głosów przyjęto propozycję Komisji Europejskiej w sprawie rozlokowania 120 tys. migrantów w krajach Unii. Przeciw tym planom głosowały Węgry, Czechy, Rumunia i Słowacja.

PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Imigrancki szlak do Niemiec przez Ukrainę i Polskę? Jest mapa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 16:28
Reporter niemieckiego tygodnika Die Zeit twierdzi, że wśród syryjskich uchodźców na greckiej wyspie Kos pojawiła się mapka z nowym szlakiem podróży do Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla uchodźców. Niemiecki rząd zwiększa fundusze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 09:08
Od przyszłego roku kraje związkowe (landy) otrzymają z budżetu centralnego miesięcznie 670 euro na każdego imigranta - poinformowała kanclerza Angela Merkel w Berlinie.
rozwiń zwiń