X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludmiła Aleksiejewa laureatką nagrody imienia Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 15:10
Ludmiła Aleksiejewa, szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, najstarszej organizacji obrońców praw człowieka w Rosji, otrzymała nagrodę im. mienia Vaclava Havla. Wyróżnienie za wyjątkową postawę w obronie praw człowieka przyznaje Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, wspólnie z Biblioteką Vaclava Havla i Fundacją Karta 77.
Audio
  • Przewodnicząca Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa - laureatką nagrody imienia Vaclava Havla. Relacja ze Strasburga Andrzeja Gebera/IAR
Ludmiła Aleksiejewa
Ludmiła AleksiejewaFoto: Vitaliy Ragulin/Wikimedia Commons

88-letnia Aleksiejewa odbierając nagrodę ze wzruszeniem pokreśliła, że jest ona uznaniem dla działań i odwagi wszystkich broniących w Rosji podstawowych wolności i praw człowieka.

Aleksiejewa zauważyła, że obecne władze Rosji od dziesięciu lat czynią wszystko by zlikwidować organizacje pozarządowe broniące ludzkich praw i coraz wyraźniej zmierzają sytuacji takiej jak w czasach komunistycznego terroru.

Ludmiła Aleksiejewa wyraziła przekonanie, że Rosja dołączy do państw szanujących europejskie wartości, ale jest to długa droga i szybko nie nastąpi.

Przyznanej nagrodzie towarzyszy czek w wysokości 60 tysięcy euro.

Aleksiejewa uhonorowana także przez Polskę

W marcu tego roku rosyjska dysydentka otrzymała nagrodę ministra spraw zagranicznych RP "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz Godności Ludzkiej) w uznaniu zasług w obronie praw człowieka i swobód podstawowych.

Dziękując za to wyróżnienie, Aleksiejewa podkreśliła, że "nagroda od Polaków ma szczególną wartość".

- Na przestrzeni dziejów wiele wobec nich zawiniliśmy. Okropnie się wobec nich zachowywaliśmy. I po tym wszystkim Polacy wręczają mi nagrodę. To szlachetny naród - powiedziała.

Ludmiła Aleksiejewa o swoim życiu / hroorg/You Tube

Moskiewska Grupa Helsińska powstała w 1976 roku z inicjatywy dysydentów skupionych wokół Andrieja Sacharowa. Wśród jej założycieli była Aleksiejewa, pierwsza maszynistka pierwszego w ZSRR opozycyjnego biuletynu informacyjnego "Kronika Wydarzeń Bieżących" wydawanego w latach 1968-72. Za swoją działalność była wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana.

W 1977 roku pod groźbą aresztowania Aleksiejewa została zmuszona do emigracji - wyjechała do USA, gdzie dokumentowała działalność środowisk dysydenckich. Współpracowała też z rozgłośniami Radio Swoboda i Głos Ameryki. W 1993 roku powróciła do Rosji, a trzy lata później stanęła na czele Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

W 2004 wspólnie z Garri Kasparowem tworzyła Wszechrosyjski Kongres Obywatelski, a od 2009 bierze udział w ruchu obywatelskim "Strategia-31” i organizuje mityngi na Placu Tryumfalnym w Moskwie, w obronie art. 31 Konstytucji Federacji Rosyjskiej - o swobodzie zgromadzeń.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Vaclav Havel (1936-2011) był ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech po upadku komunizmu, a także legendarną postacią czeskiej opozycji w okresie rządów komunistycznych.

Podczas praskiej wiosny opowiedział się za stworzeniem demokratycznego społeczeństwa. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku otrzymał zakaz publikacji. Był dwukrotnie aresztowany i więziony (łącznie ponad pięć lat). Stał się symbolem walki z komunizmem.

Był także cenionym i nagradzanym pisarzem i dramaturgiem.

Więcej faktów z najnowszej historii Związku Radzieckiego znajdziesz na platformie internetowej ”moje.polskieradio.pl”>>>
IAR/iz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: zmarł historyk i demokratyczny polityk Jurij Afanasjew

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 16:00
Jurij Afanasjew, wieloletni rektor Moskiewskiego Instytutu Archiwalno-Historycznego, a następnie Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego, był przyjacielem Polski. Zmarł w poniedziałek w Moskwie w wieku 81 lat - poinformowało radio Echo Moskwy, powołując się na jego rodzinę.
rozwiń zwiń