X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozpoczyna się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 10:35
130 godzin muzyki i milion słuchaczy i widzów przed odbiornikami radiowymi, telewizorami czy internetem na całym świecie. 78 pianistów z 20 krajów, a w tym 14 Polaków. Trzy etapy przesłuchań i jeden zwycięzca. W Warszawie rozpoczyna się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Audio
  • Rozpoczyna się 17. Konkurs Chopinowski. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
3 października rozpoczną się przesłuchania konkursowe
3 października rozpoczną się przesłuchania konkursoweFoto: PAP/Radek Pietruszka

Organizowany od 1927 roku, należy do grona najstarszych imprez muzycznych na świecie o wielkim prestiżu i rozgłosie. Jest także jednym z nielicznych monograficznych konkursów pianistycznych, poświęconych muzyce jednego kompozytora. Tegoroczny rozpocznie się występem wybitnej pianistki, laureatki Konkursu Marthy Argerich, która w Filharmonii Narodowej zagra Koncert fortepianowy Roberta Schumanna.

Serwis specjalny
chopin1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

2 października odbędą się dwa koncerty inauguracyjne; w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpi amerykański pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. Garrick Ohlsson. Tego samego wieczoru w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Martha Argerich z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

3 października zaczną się przesłuchania. Rozpocznie je trzech Polaków: Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk i Łukasz Piotr Byrdy. To wynik publicznego losowania kolejności występów w hotelu Regent Warsaw. Zmagania młodych muzyków będzie oceniało 17-osobowe jury pod przewodnictwem profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Obok niej zasiądą też zwycięzcy poprzednich konkursów, między innymi Adam Harasiewicz, Martha Argerich i Garrick Ohlsson.
Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę pieniężną - 30 tysięcy euro oraz liczne propozycje koncertowe. Pianiści będą też walczyli o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o wyróżnienia pozaregulaminowe. 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony 22 i 23 października.

W dotychczasowej historii Konkursu Chopinowskiego, Polacy byli czterokrotnie zwycięzcami: Halina Czerny-Stefańska w 1949 roku, ex aequo z Rosjanką Bellą Dawidowcz, Adam Harasiewicz w 1955 roku, Krystian Zimerman w 1975 oraz Rafał Blechacz - w 2005 roku.
Od początku imprezie towarzyszy Polskie Radio, nieprzerwanie rejestruje konkursowe wykonania, współwydaje je także na płytach. Tradycyjnie funduje również nagrody za najlepsze wykonania mazurków Fryderyka Chopina. Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców, Konkurs Chopinowski dociera do milionów słuchaczy na całym świecie. Na czas konkursu Polskie Radio uruchomiło też nowe - cyfrowe Radio Chopin.

<<<Niezwykłe radio na niezwykły czas. Rusza cyfrowe Radio Chopin>>>

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
rozwiń zwiń