X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

XV Dzień Papieski poświęcony rodzinie. Jan Paweł II jej patronem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:20
Koncert na Placu Zamkowym, apel modlitewny w łączności z papieżem Franciszkiem, platforma modlitewna "Rodziny za rodziny" - to niektóre z form obchodów XV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października w Warszawie pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny". Biskupi z tej okazji przygotowali też krytyczny list o metodzie in vitro, który ma być odczytany w kościołach.
Audio
  • Kardynał Kazimierz Nycz o konieczności traktowania w całości nauki Kościoła (IAR)
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kard. Kazimierz Nycz - głównego organizatora wydarzenia obok Stowarzyszenia Absolwentów "Dzieło" - nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, podkreślił, że bezpośrednio odnosi się ono do zwołanych przez papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbędą się w dniach 4-25 października w Rzymie. 

Rodzina w centrum uwagi świata

- Rodzina jest w centrum uwagi Kościoła, jest w centrum uwagi świata. Przy okazji Dnia Papieskiego trzeba powiedzieć, że rodzina i małżeństwo były zawsze w centrum uwagi Jana Pawła II, zarówno w jego nauczaniu rzymskim, na pielgrzymkach, jak również w nauczaniu urzędowym, tj. w encyklikach, adhortacjach. I dlatego warto to przypomnieć, żeby nie było takiego myślenia, że dopiero Kościół się obudził na rodzinę teraz. Rodzina była wielką troską Jana Pawła II i to, co On zostawił, czego syntezą jest "Familiaris Consortio" (O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym), to jest rzecz do przypomnienia w tegorocznym Dniu Papieskim. I będziemy to robić na różnych szczeblach i przy różnych okazjach - podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że podczas Dnia Papieskiego będziemy starali się pokazać tego papieża, który rodzinie służył, a dzisiaj jako święty jest patronem życia rodzinnego, życia małżeńskiego.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego - jak poinformował przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prałat Jan Drob - prowadzona będzie zbiórka uliczna i przykościelna na dofinansowanie edukacji zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin z małych miast i wsi. Dodał, że zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na opiekę finansową i formacyjną osób młodych, nazywanych często "Żywym Pomnikiem" Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także studenci z polskich i zagranicznych uczelni.

In vitro niegodne człowieka

W związku z Dniem Papieskim biskupi przygotowali też list, w którym przestrzegają katolików, aby nie stosowali i vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych. W przesłaniu, które będzie odczytane w parafiach 4 października, hierarchowie piszą, że metoda sztucznego zapłodnienia "jest niegodna człowieka".

- Dziś dynamicznie rozwija się biomedycynę, ale pomija się refleksję etyczną - mówi przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, kardynał Kazimierz Nycz. Dlatego biskupi napisali tak mocne słowa o in vitro i antykoncepcji. 

Jednocześnie kardynał zastrzega, że naukę Kościoła trzeba traktować jako całość. Jego zdaniem, w tym kontekście trzeba też przypomnieć, że każdy nowo narodzony człowiek to owoc miłości mężczyzny i kobiety. Dodaje, że każdy, kto słucha przestróg przed in vitro i antykoncepcją,jest człowiekiem wolnym i może te słowa przyjąć lub odrzucić. Kościół natomiast nie może o nich nie mówić.

List poza kwestiami ochrony życia ludzkiego, odnosi się także do wyzwań i problemów rodziny.

Gala na Zamku Królewskim

Centralne obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczną się uroczystą galą wręczenia nagród Totus na Zamku Królewskim w Warszawie w sobotę, 10 października. Jak co roku statuetkami nagrodzeni zostaną ci, którzy przez swoją działalność propagują nauczanie św. Jana Pawła II. Nagrody zostaną wręczone w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

W niedzielę, 11 października o godz. 10.30 odprawiona zostanie msza św. w bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po niej spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie "Pod prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta, chcą poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przejdą przez pl. Piłsudskiego na Plac Zamkowy, gdzie otwarte zostanie Miasteczko Rodzinne. Obok Kolumny Zygmunta w godzinach 12-18 przewidziano pokazy chemiczne, kursy pierwszej pomocy, czytanie bajek przez gości miasteczka, m.in. kard. Nycza.

Koncert i apel modlitewny

Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego będzie koncert galowy, który o godz. 16 rozpocznie się na placu przed kościołem akademickim św. Anny. Wystąpią w nim m.in. Jose Feliciano, siostry Steczkowskie, Zakopower oraz bracia Cugowscy. Koncertowi towarzyszyć będzie apel modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - "Tylko Ty". 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. Jak poinformował ks. Drob, fundacja pomaga blisko 2,5 tys. stypendystom, a 800 z nich ukończyło już studia wyższe. 

IAR/PAP/fcTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Nycz: Polacy mają za co dziękować Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 15:50
- W najśmielszych marzeniach nie mogliśmy się spodziewać tego, co przyniósł ten pontyfikat - mówił w 35 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 13:47
W audycji opowiadamy o wydarzeniach Dnia Papieskiego.
rozwiń zwiń