XV Dzień Papieski poświęcony rodzinie. Jan Paweł II jej patronem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:20
Koncert na Placu Zamkowym, apel modlitewny w łączności z papieżem Franciszkiem, platforma modlitewna "Rodziny za rodziny" - to niektóre z form obchodów XV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października w Warszawie pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny". Biskupi z tej okazji przygotowali też krytyczny list o metodzie in vitro, który ma być odczytany w kościołach.
Audio
  • Kardynał Kazimierz Nycz o konieczności traktowania w całości nauki Kościoła (IAR)
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" kard. Kazimierz Nycz - głównego organizatora wydarzenia obok Stowarzyszenia Absolwentów "Dzieło" - nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, podkreślił, że bezpośrednio odnosi się ono do zwołanych przez papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbędą się w dniach 4-25 października w Rzymie. 

Rodzina w centrum uwagi świata

- Rodzina jest w centrum uwagi Kościoła, jest w centrum uwagi świata. Przy okazji Dnia Papieskiego trzeba powiedzieć, że rodzina i małżeństwo były zawsze w centrum uwagi Jana Pawła II, zarówno w jego nauczaniu rzymskim, na pielgrzymkach, jak również w nauczaniu urzędowym, tj. w encyklikach, adhortacjach. I dlatego warto to przypomnieć, żeby nie było takiego myślenia, że dopiero Kościół się obudził na rodzinę teraz. Rodzina była wielką troską Jana Pawła II i to, co On zostawił, czego syntezą jest "Familiaris Consortio" (O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym), to jest rzecz do przypomnienia w tegorocznym Dniu Papieskim. I będziemy to robić na różnych szczeblach i przy różnych okazjach - podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że podczas Dnia Papieskiego będziemy starali się pokazać tego papieża, który rodzinie służył, a dzisiaj jako święty jest patronem życia rodzinnego, życia małżeńskiego.

Podczas obchodów Dnia Papieskiego - jak poinformował przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prałat Jan Drob - prowadzona będzie zbiórka uliczna i przykościelna na dofinansowanie edukacji zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin z małych miast i wsi. Dodał, że zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na opiekę finansową i formacyjną osób młodych, nazywanych często "Żywym Pomnikiem" Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także studenci z polskich i zagranicznych uczelni.

In vitro niegodne człowieka

W związku z Dniem Papieskim biskupi przygotowali też list, w którym przestrzegają katolików, aby nie stosowali i vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych. W przesłaniu, które będzie odczytane w parafiach 4 października, hierarchowie piszą, że metoda sztucznego zapłodnienia "jest niegodna człowieka".

- Dziś dynamicznie rozwija się biomedycynę, ale pomija się refleksję etyczną - mówi przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, kardynał Kazimierz Nycz. Dlatego biskupi napisali tak mocne słowa o in vitro i antykoncepcji. 

Jednocześnie kardynał zastrzega, że naukę Kościoła trzeba traktować jako całość. Jego zdaniem, w tym kontekście trzeba też przypomnieć, że każdy nowo narodzony człowiek to owoc miłości mężczyzny i kobiety. Dodaje, że każdy, kto słucha przestróg przed in vitro i antykoncepcją,jest człowiekiem wolnym i może te słowa przyjąć lub odrzucić. Kościół natomiast nie może o nich nie mówić.

List poza kwestiami ochrony życia ludzkiego, odnosi się także do wyzwań i problemów rodziny.

Gala na Zamku Królewskim

Centralne obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczną się uroczystą galą wręczenia nagród Totus na Zamku Królewskim w Warszawie w sobotę, 10 października. Jak co roku statuetkami nagrodzeni zostaną ci, którzy przez swoją działalność propagują nauczanie św. Jana Pawła II. Nagrody zostaną wręczone w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

W niedzielę, 11 października o godz. 10.30 odprawiona zostanie msza św. w bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po niej spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie "Pod prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta, chcą poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przejdą przez pl. Piłsudskiego na Plac Zamkowy, gdzie otwarte zostanie Miasteczko Rodzinne. Obok Kolumny Zygmunta w godzinach 12-18 przewidziano pokazy chemiczne, kursy pierwszej pomocy, czytanie bajek przez gości miasteczka, m.in. kard. Nycza.

Koncert i apel modlitewny

Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego będzie koncert galowy, który o godz. 16 rozpocznie się na placu przed kościołem akademickim św. Anny. Wystąpią w nim m.in. Jose Feliciano, siostry Steczkowskie, Zakopower oraz bracia Cugowscy. Koncertowi towarzyszyć będzie apel modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - "Tylko Ty". 

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. Jak poinformował ks. Drob, fundacja pomaga blisko 2,5 tys. stypendystom, a 800 z nich ukończyło już studia wyższe. 

IAR/PAP/fcTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kardynał Nycz: Polacy mają za co dziękować Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 15:50
- W najśmielszych marzeniach nie mogliśmy się spodziewać tego, co przyniósł ten pontyfikat - mówił w 35 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 13:47
W audycji opowiadamy o wydarzeniach Dnia Papieskiego.
rozwiń zwiń