X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Stanisław Kociołek, wicepremier w okresie PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 10:45
Zmarł Stanisław Kociołek, wicepremier z czasów PRL. Miał 82 lata. Przez wielu uważany był za głównego odpowiedzialnego za masakrę na Wybrzeżu w 1970 roku.
Audio
  • Nagranie archiwalne: Stanisław Kociołek wzywa do pracy w grudniu 1970 roku (Polskie Radio)
  • Stanisław Kociołek: nie byłem kompetentny w sprawie struktur, wojska ani MSW (nagranie archiwalne/IAR)
  • Prof. Jerzy Eisler z IPN: jego nazwisko zostało utrwalone w "Balladzie o Janku Wiśniewskim" (IAR)
Archiwalne zdjęcie Stanisława Kociołka podczas ogłoszenia wyroku w sprawie apelacji dotyczącej wydarzeń Grudnia 70 na Wybrzeżu
Archiwalne zdjęcie Stanisława Kociołka podczas ogłoszenia wyroku w sprawie apelacji dotyczącej wydarzeń Grudnia '70 na WybrzeżuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Kociołek zmarł 1 października. Informację o śmierci działacza komunistycznego potwierdził IAR jego adwokat.

Stanisław Kociołek był wicepremierem od 30 czerwca do 23 grudnia 1970 roku za rządów Józefa Cyrankiewicza. Był najmłodszym członkiem Biura Politycznego KC PZPR, kierowniczego gremium partii komunistycznej.

Wysłuchaj
kociołek663.jpg
Stanisław Kociołek w serwisie Radia Wolności

Na skutek tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 został usunięty z kierowniczych stanowisk i przeniesiony do pracy w służbie dyplomatycznej. Był ambasadorem w Belgii, Luksemburgu, Tunezji i później w latach 80. w ZSRR. W latach 1980-1982 na krótko powrócił do kierownictwa politycznego partii i pełnił stanowisko I sekretarza Komitetu Warszawskiego PZPR. W tym okresie był zwolennikiem twardego rozprawienia się z "Solidarnością". Uważano go za czołowego przedstawiciela dogmatycznego skrzydła PZPR. W 1983 roku wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1985 zakończył działalność polityczną. W latach 1985-1989 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Polish Perspectives".

W 1995 zaczął się proces o sprawstwo kierownicze masakry na Wybrzeżu w 1970 roku, w którym Stanisław Kociołek zasiadał na ławie oskarżonych obok m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W 2013 roku został nieprawomocnie uniewinniony z zarzutu kierowniczego sprawstwa zabójstwa. Wyrok stał się prawomocny 30 czerwca 2014 roku, gdy Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję sądu niższej instancji.

Serwis specjalny
Janek Wiśniewski 663zx364.jpg
Grudzień '70

Stanisław Kociołek urodził się 3 maja 1933 roku w Warszawie. Z wykształcenia socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze podczas studiów rozpoczął karierę w partii. W latach 1956-1958 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Uczelnianego PZPR. Potem był między innymi I sekretarzem Komitetu Dzielnicowego PZPR Warszawa-Śródmieście. Od 1964 we władzach centralnych partii. Od grudnia 1967 roku do lipca 1970 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy I klasy i Złotym Krzyżem Zasługi.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Proces w sprawie Grudnia '70. Jest wniosek o kasację

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 17:06
Prokuratura skierowała wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie Stanisława Kociołka oraz do Prokuratury Generalnej w sprawie dwóch wojskowych dowodzących oddziałami wojska w Gdyni.
rozwiń zwiń