Nagroda Nobla 2015. Literacką nagrodę Nobla otrzyma Swietłana Aleksijewicz?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 12:50
Laureat literackiej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w czwartek o godz. 13 - poinformowała w poniedziałek Akademia Szwedzka.
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: Elke Wetzig/Wikimedia Commons/cc

Tradycyjnie data ogłoszenia laureata w dziedzinie literatury jest podawana jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem, w przeciwieństwie do nagród noblowskich w innych dziedzinach, których kalendarz jest znany dużo wcześniej.

We wtorek dowiemy się, kto zdobył w tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a w środę poznamy laureatów w dziedzinie chemii. W piątek wskazany zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla. 12 października zostanie podane nazwisko zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Główną kandydatką do tegorocznego literackiego Nobla jest Swietłana Aleksijewicz, pisarka i dziennikarka urodzona na Ukrainie, mieszkająca na Białorusi i tworząca po rosyjsku.

Aleksijewicz w tym roku została już uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - zbiór reportaży o homo sovieticus.

Autorce udało się zebrać ponad 60 opowieści, z których wyłania się obraz ogromnego cierpienia, poświęcenia i manipulacji dokonywanych przez dekady na wszystkich społecznościach i narodowościach pod władzą radzieckich komunistów. Nie ma w tym zbiorze opowieści rodzinnej, w której nie pojawiałyby się więzienia i łagry.

W 2011 roku jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".

Inni kandydaci do Nobla to kenijski pisarz Ngugi wa Thiong's (w Polsce ukazały się jego "Ziarno pszeniczne" i "Chmury i łzy"), Norweg Jon Fosse, Rumun Mircea Cartarescu i Amerykanka Joyce Carol Oates.

Kandydatury do literackiej nagrody Nobla mają prawo zgłaszać - oprócz członków Akademii Szwedzkiej - m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci nagrody z poprzednich lat.

Laureaci otrzymują po 8 mln koron (tj. ok. 855 tys. euro) a także dyplom i złoty medal.

PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nagroda Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk. Książką roku "Księgi Jakubowe"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 09:35
Tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike została Olga Tokarczuk za książkę "Księgi Jakubowe" - ogłoszono na niedzielnej gali finałowej nagrody. To już druga "Nike" dla pisarki. Pierwszy raz dostała ją w 2008 roku za powieść "Bieguni".
rozwiń zwiń