X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Árpád Göncz - pierwszy postkomunistyczny prezydent Węgier

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 16:40
Árpád Göncz to uczestnik powstania węgierskiego w 1956 roku. Za działalność w opozycji demokratycznej, został skazany na dożywocie. Z wykształcenia był prawnikiem, ale także pisał książki i zajmował się tłumaczeniami.
Audio
  • Zmarł Árpád Göncz - pierwszy prezydent Węgier po upadku komunizmu. Więcej na ten temat Tomasz Jędruchów/IAR
Gncz rpd
Göncz ÁrpádFoto: SZDSZ - SZDSZ-archive Wikipédia

Głową państwa został w 1990 roku. Urząd prezydenta sprawował do 2000 roku. Jako prezydent krytykował koncepcję procesów zbrodniarzy epoki komunistycznej. Jednocześnie wykazywał wrażliwość na wartości narodowe i religijne. Był pierwszym politykiem, który zakończył jedno z wystąpień formułą: "Tak mi dopomóż Bóg".

Árpád Göncz kilkakrotnie odwiedził Polskę, między innymi w 1995 roku uczestniczył w obchodach 50. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W 1994 roku otrzymał Order Orła Białego, był też honorowym obywatelem Poznania.

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi litewskim Krzyżem Wielkim Orderu Witolda Wielkiego, norweskim Krzyżem Wielkim Orderu św. Olafa i Orderem Królewskim Serafinów, przyznanym przez Szwecję.

Göncz urodził się 10 lutego 1922 roku w Budapeszcie. W czasie wojny studiował prawo, a w latach 50. nauki rolnicze. Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu. W 1945 roku wstąpił do umiarkowanie prawicowej Partii Drobnych Posiadaczy, gdzie pełnił funkcję osobistego sekretarza szefa ugrupowania.

Za udział w powstaniu 1956 roku został aresztowany i oskarżony o kierowanie organizacją mającą na celu obalenie ustroju państwowego. W procesie politycznym został skazany na dożywocie.

Po amnestii w 1963 roku zajął się tłumaczeniem literatury angielskiej i amerykańskiej, pisał także utwory dramatyczne, powieść "Trepkarze" i opowiadania. Za całokształt pracy przekładowej otrzymał w 1989 roku nagrodę Wheatlanda, określaną jako anglosaską Nagrodę Nobla w dziedzinie przekładów.

W 1988 roku był współzałożycielem Związku Wolnych Demokratów. W 1990 roku został posłem Zgromadzenia Narodowego, a następnie przewodniczącym parlamentu. W maju 1990 roku będąc jedynym kandydatem, został wybrany przez parlament na prezydenta republiki, czwartego w historii kraju.

Był żonaty, miał czwórkę dzieci. Jego córka Kinga Göncz w latach 2006-2009 pełniła obowiązki ministra spraw zagranicznych Węgier.

Żył 93 lata.

IAR/iz

Zobacz więcej na temat: HISTORIA odeszli w 2015 Węgry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak