X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzech Polaków zagra w III etapie Konkursu Chopinowskiego. "Wybór był bardzo trudny"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 07:41
Znamy nazwiska uczestników trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego. Wśród 20 pianistów znalazło się trzech Polaków: Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring. Listę zakwalifikowanych odczytał dyrektor Konkursu, Artur Szklener.
Audio
  • Trzech Polaków w trzecim etapie Konkursu Chopinowskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń przyznała, że wybranie 20 pianistów, którzy zaprezentują się w trzecim etapie, było bardzo trudnym zadaniem (IAR)
  • Nazwiska szczęśliwców odczytał dyrektor Konkursu Chopinowskiego Artur Szklener (IAR)
Polak Łukasz Krupiński w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Polak Łukasz Krupiński w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas drugiego dnia drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka ChopinaFoto: PAP/Paweł Supernak

Oprócz polskich pianistów, w trzecim etapie wystąpią Luigi Caroccia z Włoch, Galina Chistiakowa i Dmitrij Szyszkin z Rosji, Seong-Jin Cho, Chi Ho Han i Su Yeon Kim z Korei Południowej, Aljoša Jurinić z Chorwacji, Dinara Klinton z Ukrainy, Aimi Kobayashi z Japonii, Marek Kozák z Czech, Kate Liu, Eric Lu i Aleksiej Tartakowski ze Stanów Zjednoczonych, Zi Xu z Chin, Georgijs Osokins z Łotwy oraz Charles Richard-Hamelin i Yike Yang reprezentujący Kanadę.

Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń przyznała, że wybranie dwudziestu pianistów, którzy zaprezentują się w trzecim etapie, nie było łatwe. - Jury miało ciężkie chwile, bo wybór przy takim bogactwie różnorodnych i ciekawych wykonań był naprawdę dla każdego z nas trudny - powiedziała.

Obecni w Filharmonii Narodowej zakwalifikowani pianiści nie kryli radości, wśród nich 26-letni Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin: "Ulga to pierwsze słowo, jakie mi przychodzi. Miałem co prawda dobre odczucia po tym, co zaprezentowałem w drugim etapie, a więc cieszę się, że jurorzy też byli podobnego zdania. Jestem bardzo szczęśliwy, że po raz trzeci będę mógł zagrać w tej pięknej sali Filharmonii warszawskiej i dla tej wspaniałej publiczności. Być w półfinale to już przekracza moje marzenia. Jestem taki zadowolony, że mogę zagrać to, co przygotowałem na ten konkurs. Ludzie powinni postrzegać ten konkurs jako święto muzyki Chopina i sztuki pianistycznej, a nie jako konkurencję olimpijską.

Posłuchaj
00:26 charles.mp3 Charles Richard-Hamelin o Konkursie Chopinowskim (IAR)

 "Chopin nie był szczęśliwym człowiekiem"

Katarzyna Popowa-Zydroń specjalne słowa skierowała do tych, którym nie udało się zakwalifikować. Wyraziła nadzieję, że mimo porażki udział w Konkursie Chopinowskim będzie dla nich ważnym doświadczeniem. - Jesteście młodymi i świetnymi artystami. Jeśli prawdziwie kochacie muzykę, a nie tylko sukces, ta nieprzyjemna chwila może się okazać cenna - mówiła.

Jak podkreśliła, "artysta potrzebuje wszystkich doświadczeń. Tych smutnych nawet bardziej". - Chopin nie był szczęśliwym człowiekiem i jego twórczość nie powstała jako wyraz zadowolenia. Proszę przyjąć werdykt jury i podążać dalej swoją artystyczną drogą, budując swoją osobowość, a sukces niechybnie przyjdzie. Nie trzeba go szukać, on was znajdzie - zakończyła.

Serwis specjalny
pianino 1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października. Do finału, zaplanowanego na 18-20 października, zakwalifikuje się 10 pianistów. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października, a w ten sam dzień w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października.

Zgodnie z tradycją, podczas konkursowych przesłuchań wykonywane są wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina. Według regulaminu, uczestnicy nie mogą wykonywać tych samych utworów na różnych etapach muzycznej rywalizacji. Jeśli występ nie wypełnia określonego minimum czasu, pianista może zagrać dodatkowo dowolny utwór lub utwory Chopina.

Ponad 450 zgłoszeń

Po ogłoszeniu w ubiegłym roku naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach.

Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminu konkursu zapewniło sobie siedmiu pianistów. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie. Ostatecznie w Konkursie wzięło udział 78 pianistów, w tym 14 Polaków.
Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa.

Organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmituje i komentuje radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

<<<Niezwykłe radio na niezwykły czas. Cyfrowe Radio Chopin>>>

IAR,PAP,kh

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
aditik2015-10-14 12:55 Zgłoś
Użytkownik nbz napisał
Witam, ja w sprawie przyziemnej - uczestnicy konkursu to Pasjonaci, ok ale Taki konkurs o Takiej światowej renomie raz na 5 lat, pod Takim patronatem! , dający Taką strawę duchową dla słuchaczy, a nagrody o poniżających to wszystko stawkach. Jak można zwycięscy Takiego konkursu przyznawać nagrodę w wysokości średniej klasy samochodu - toż to pierwszy lepszy "kopacz obunożny "w seryjnym meczu międzynarodowym dostaje większe pieniądze za umieszczenie w siatce kawałka skóry. Uważam, że aby ocalić honor Polaków stawki nagród powinny być pomnożone o co najmniej 10x. Jak już organizujemy ten konkurs to róbmy to wspaniale od początku do końca, a tak ponownie wyjdzie nam to co najlepiej nam wychodzi od kilku wieków "............ z honorem lec. Ukłony dla Organizatorów.
Nagrody o takiej wartości,jak przyznawane na konkursie w Warszawie pojawiają się na wszystkich najważniejszych konkursach muzycznych (moskwa, Bruksela, fort worth) konkurs chopinowski nie musi dawać wyższych nagród,bo nie odstaje,a uczestnicy nie przyjeżdżają do Warszawy po pieniądze. Konkurs jest dla pianistów ogromną szansą i nie tylko laureaci mają po nim większe możliwości. Jeśli chodzi zaś o zwycięzców to naprawdę, wysokość nagrody jest jedynie kroplą w morzu porównując choćby do rocznych zarobków z kontraktów koncertowych. Oczywiście szanse na zrobienie takich pieniędzy rzadko dostaje osoba nie będąca laureatem jakiegoś ważnego konkursu. Dlatego ludzie na konkurs przyjeżdżają i wiem na pewno,że dla każdego z nich wysokość nagrody nie gra roli,nawet gdyby mieli zwycięzcy zapłacić 1000 euro.
nbz2015-10-13 10:04 Zgłoś
Witam, ja w sprawie przyziemnej - uczestnicy konkursu to Pasjonaci, ok ale Taki konkurs o Takiej światowej renomie raz na 5 lat, pod Takim patronatem! , dający Taką strawę duchową dla słuchaczy, a nagrody o poniżających to wszystko stawkach. Jak można zwycięscy Takiego konkursu przyznawać nagrodę w wysokości średniej klasy samochodu - toż to pierwszy lepszy "kopacz obunożny "w seryjnym meczu międzynarodowym dostaje większe pieniądze za umieszczenie w siatce kawałka skóry. Uważam, że aby ocalić honor Polaków stawki nagród powinny być pomnożone o co najmniej 10x. Jak już organizujemy ten konkurs to róbmy to wspaniale od początku do końca, a tak ponownie wyjdzie nam to co najlepiej nam wychodzi od kilku wieków "............ z honorem lec. Ukłony dla Organizatorów.

Czytaj także

Polacy najliczniejszą grupą w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 07:03
Wśród 43 pianistów zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań XVII Konkursu Chopinowskiego znalazło się ośmiu reprezentantów Polski. Nazwiska wszystkich, którzy zagrają w kolejnym etapie rywalizacji ogłoszono w środę wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 13:45
Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych a niedocenionych pianistów wspomina Józef Kański.
rozwiń zwiń