X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski. "Nie mogę w to uwierzyć"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 18:33
Zwycięzcą XVII Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina został Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Jedyny Polak w stawce dziesięciu finalistów, Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie. Kate Liu z USA otrzymała nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
Audio
  • Seong-Jin Cho zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Szymon Nehring zapewniał, że bardzo się cieszy z wyróżnienia (IAR)
  • Seong-Jin Cho powiedział, że 10 lat temu słuchał transmisji z Konkursu Chopinowskiego: "Słyszałem wtedy zwycięzcę Konkursu, Rafała Blechacza. Stał się moim muzycznym idolem. Zacząłem marzyć o udziale w Konkursie Chopinowskim. Nie mogę uwierzyć, że to się udało" (IAR)
Zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zdobywca złotego medalu i laureat pierwszego miejsca Seong-Jin Cho z Korei Południowej
Zwycięzca XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zdobywca złotego medalu i laureat pierwszego miejsca Seong-Jin Cho z Korei Południowej Foto: PAP/Paweł Supernak

Po ogłoszeniu werdyktu jury w rozmowie z radiową Dwójką laureat głównej nagrody przyznał, że fakt zwycięstwa jeszcze do niego nie dotarł. - Nie mogę w to uwierzyć, jestem bardzo szczęśliwy. Nie wiem, co będę teraz robił, naprawdę. Moja mama przyjechała na Konkurs do Warszawy, więc pewnie będę chciał z nią spędzić trochę czasu - powiedział zwycięzca.

Seong-Jin Cho przyznał, że o występie w Warszawie zaczął marzyć w roku 2005, gdy miał 11 lat. Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników Seong-Jin Cho powiedział, że 10 lat temu usłyszał zwycięzcę ówczesnego konkursu, Rafała Blechacza, który stał się jego muzycznym idolem. Koreański pianista przyznał, że rywalizacja była dla niego trudna i dopiero w finale konkursu poczuł się spokojniejszy.

Seong-Jin Cho to pierwszy Koreańczyk, który został laureatem Konkursu Chopinowskiego.

Chopin Institute/youtube

Druga nagroda przypadła Charlesowi Richardowi-Hamelinowi z Kanady, a laureatką trzeciej nagrody została Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych. Kolejne nagrody otrzymali: czwartą Eric Lu ze Stanów Zjednoczonych, piątą Yike (Tony) Yang z Kanady, a szóstą Dmitrij Szyszkin z Rosji. Wręczono też wyróżnienia. Otrzymali je: Szymon Nehring, Aljosa Jurinić z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii i Georgijs Osokins z Łotwy.

Kate Liu powiedziała, że nigdy nie wyobrażała sobie, iż znajdzie się wśród laureatów Konkursu Chopinowskiego. - To dla mnie wielki zaszczyt - wyznała pianistka.

Jedyny Polak w stawce dziesięciu finalistów, Szymon Nehring zapewniał, że bardzo się cieszy z wyróżnienia. - To jest wspaniałe osiągnięcie - powiedział. Dodał, że jest bardzo szczęśliwy, że mógł zagrać koncert podczas Konkursu Chopinowskiego. - Mam bardzo dużo pracy przed sobą. Najbardziej zależy mi na tym, żeby być wielkim pianistą - w tym sensie, żeby coś umieć, a nie w sensie sławy - zaznaczył.

Za najlepsze wykonanie poloneza uhonorowano Seong-Jin Cho. Kate Liu otrzymała nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, która przyznawana jest od początku Konkursu, czyli od 1927 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Henryk Sztompka, Halina Czerny-Stefańska, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Dang Thai Son, Rafał Blechacz.

Nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty otrzymał Charles Richard-Hamelin. Nie przyznano nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Fryderyka Chopina.

Prezydent wręczy nagrody

Nagrody główne i wyróżnienia zostaną wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas wieczornego I Koncertu Laureatów, a nagrody pozaregulaminowe w czwartek podczas II Koncertu Laureatów w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zdobywca I nagrody, Seong-Jin Cho z Korei Południowej otrzyma 30 tysięcy euro, laureat II nagrody Charles Richard-Hamelin z Kanady - 25 tysięcy, zaś zdobywczyni III miejsca Kate Liu z USA - 20 tysięcy. Oprócz pieniędzy zwycięzcy otrzymają medale: złoty, srebrny i brązowy.

Ponadto osobną nagrodę przyznało Towarzystwo im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. Wyróżnienie (i 3 tysiące euro) otrzymał triumfator Konkursu - Seong-Jin Cho. Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10 tysięcy euro) przypadła Charlesowi Richardowi-Hamelinowi z Kanady. Nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu nie przyznano.

Na uczestników Konkursu czekają też liczne nagrody pozaregulaminowe. Jednym z laureatów jest Kanadyjczyk Yike (Tony) Yang. Jako najmłodszy finalista Konkursu otrzyma on 15 tysięcy dolarów. Swoją nagrodę przyzna także publiczność, głosująca za pośrednictwem Internetu.

Wyjątkowy charakter konkursu

Zdaniem przewodniczącej jury, profesor Katarzyny Popowej-Zydroń, konkurs był bardzo ciekawy, a jego poziom wyrównany. Do ostatniej chwili nie było więc wiadomo, jakie będą wyniki. Profesor podkreśliła, że po raz pierwszy konkurs wygrał pianista z Korei Południowej.

Serwis specjalny
chopin1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Jeden z członków jury, wietnamski pianista Dang Thai Son, powiedział, że bardzo się cieszy z wyników rywalizacji, gdyż jest to wielki powrót pianistów z Azji. Po raz pierwszy w dziejach konkursu w gronie laureatów znaleźli się młodzi pianiści w wieku 16-17 lat. Dang Thai Son dodał, że nie można już mówić o różnych szkołach pianistycznych, gdyż kontakty między pianistami z różnych części świata stały się bardzo intensywne.

Inny członek jury, brytyjski muzykolog John Rink, powiedział, że konkurs chopinowski ma wyjątkowy charakter, gdyż jest poświęcony tylko muzyce Fryderyka Chopina. Ma też wyjątkową tradycję, na którą składa się praca wielu pokoleń ludzi. John Rink dodał, że wielu uczestnikom zmagań udało się osiągnąć piękne brzmienie, a to jest to, czego uczył Chopin.

W finałowej stawce było dwóch Kanadyjczyków, dwoje Amerykanów, Polak, Rosjanin, Łotysz, Chorwat, Japonka i reprezentant Korei Południowej. Finaliści byli oceniani przez 17-osobowe jury, w którym zasiadają wybitni pianiści, w tym pięciu laureatów wcześniejszych Konkursów Chopinowskich.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmitowała i komentowała radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości poświęcony jest Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

IAR/sm,kh

Czytaj także

Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny dla pianistów, nudny dla słuchaczy? Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 03:21
- Celem konkursu było to, by określić jak należy grać Chopina. Dzisiaj już wiemy, że najbardziej związani z nim pianiści podlegali z latami ewolucji właśnie w związku z Konkursem Chopinowskim - mówi muzykolog, Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń