Wybory parlamentarne 2015: program Zjednoczonej Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 12:55
Główne postulaty Zjednoczonej Lewicy to podwyższenie płacy minimalnej i emerytur, zmiany w podatkach i szkolnictwie, reforma parlamentu zmniejszająca liczbę posłów i likwidująca Senatu, a także całkowity rozdział państwa od Kościoła.
Audio
  • Barbara Nowacka o górnictwie i programie Zjednoczonej Lewicy (Sygnały dnia/Jedynka)
Zjednoczona Lewica opowiada się za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa i opodatkowaniem wszystkich obywateli - także księży
Zjednoczona Lewica opowiada się za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa i opodatkowaniem wszystkich obywateli - także księżyFoto: PAP/Marcin Bielecki

Koalicja proponuje podniesienie pensji minimalnej do 2,5 tysiąca złotych i likwidację bezpłatnych staży. Chce objąć pomocą osoby, które wzięły kredyty w walutach obcych, co sugerowały im banki, a także wprowadzić reformę podatków, ponieważ uważa, że przepisy w tej kwestii są niesprawiedliwe i prowadzą do rozwarstwienia społecznego.

Jeśli Zjednoczona Lewica dojdzie do władzy, może pogorszyć się sytuacja najbogatszych. Jednym z punktów programowych jest bowiem przywrócenie 40-procentowego podatku PIT dla najlepiej zarabiających. Osoby, których dochód wynosi mniej niż 21 tysięcy rocznie, miałyby być całkowicie zwolnione z podatku. Podatek VAT powinien natomiast wynosić 21 proc.

Koalicja chce również wprowadzić podatek katastralny od nieruchomości o wielkiej wartości (powyżej 5 milionów), przywrócić podatek spadkowy od majątków powyżej 5 milionów, a także ustanowić podatek obrotowy od sektora handlu wielkopowierzchniowego oraz podatek od spekulacji i transakcji finansowych.
Zamierza też zwiększyć kwotę wolną od podatku do 21 tysięcy złotych.

Wśród głównych postulatów programowych znalazł się również zapis o obniżeniu wieku emerytalnego. Według niego mężczyźni powinni mieć prawo do przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy, a kobiety po 35. ZL chce także podwyższenia emerytur o dwieście złotych.

Partia Barbary Nowackiej opowiada się za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa i opodatkowaniem wszystkich obywateli, także księży. Postuluje ponadto wyprowadzenie religii ze szkół, rzetelną edukacją seksualną oraz opiekę lekarską i stomatologiczną w szkołach i przedszkolach. Chce też narodowego programu budowy mieszkań oraz zakazu eksmisji na bruk.

IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak