X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ujawnił punktację jury Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 11:06
Kate Liu otrzymała więcej 10 oznaczających najwyższą ocenę niż zwycięzca Konkursu - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podał do publicznej wiadomości punktację Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • To było prawdziwe święto muzyki Chopina - podsumowuje Konkurs Chopinowski jego dyrektor Artur Szklener (IAR)
Zwycięzca konkursu, laureat I nagrody i zdobywca złotego medalu w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Seong-Jin Cho z Korei Południowej podczas I Koncertu Laureatów w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Zwycięzca konkursu, laureat I nagrody i zdobywca złotego medalu w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Seong-Jin Cho z Korei Południowej podczas I Koncertu Laureatów w Filharmonii Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, że po zakończeniu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zostanie podana informacja o tym, jak oceniali jurorzy grę pianistów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator Konkursu, ogłosił właśnie te wyniki.

Zmagania konkursowe pianistów oceniało siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w składzie: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Philippe Entremont, Akiko Ebi, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Andrzej Jasiński, Yundi Li, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son oraz Dina Yoffe.

Po występach finałowych jurorzy oceniali uczestników w liczbach całkowitych w skali 1–10 - przy czym 1 była oceną najniższą, a 10 - najwyższą. Podobnie jak w poprzedzających finał etapach juror nie oceniał swojego studenta. Najwyższą ocenę juror mógł przyznać tylko jednej osobie, a suma przyznanych przez jurora punktów nie mogła być większa niż 55.

Najwyżej laureata Konkursu Koreańczyka Seong-Jin Cho ocenili, przydzielając mu po 10 punktów, dwaj jurorzy: Dmitri Alexeev i Janusz Olejniczak; po 9 punktów przyznało mu dwunastu członków jury: Martha Argerich, Akiko Ebi, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń – przwodnicząca jury, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe oraz Yundi.

Były jeszcze oceny: 8-punktowa Thai Son Danga oraz 6-punktowa Adama Harasiewicza.

Najniżej ocenił zwycięzcę Konkursu, obdarzając go 1 punktem - Philippe Entremont.

<<<Adam Rozlach: wygrał absolutnie najlepszy pianista>>>

Kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin, który uhonorowany został drugą nagrodą główną, otrzymał dwie oceny 10–punktowe od Nelsona Goernera i Katarzyny Popowej-Zydroń. Pozostali jurorzy jednak ocenili go nieco niżej niż Koreańczyka, przydzielając mu pięć 9 i pięć 8. W ocenie Charlesa Richarda-Hamelin jurorzy nie zeszli poniżej 6 punktów.

Laureatka trzeciej nagrody głównej Kate Liu, amerykańska pianistka, urodzona w Singapurze, otrzymała aż trzy najwyższe oceny 10-punktowe od Andrzeja Jasińskiego, Piotra Palecznego i Wojciecha Świtały. Zdobyła zatem o jedną "10" więcej niż zwycięzca Konkursu Seong-Jin Cho.

Czterech jurorów dało Kate Liu po 9 punktów: Adam Harasiewicz, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak i Katarzyna Popowa-Zydroń. Najniżej – 3 punktami - oceniła tę pianistkę jurorka Akiko Ebi. Nie oceniał jej Thai Son Dang, ponieważ Kate Liu jest jego studentką.

Serwis specjalny
Chopin pomnik 1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

W I, II i III etapie jury oceniało grę uczestników Konkursu w dwóch systemach: punktowym i „tak-nie”. W obu systemach juror nie oceniał występu swojego studenta, wpisując na karcie ocen wyłącznie symbol „S”. System punktowy polegał na ocenie występu uczestnika w liczbach całkowitych w skali 1–25. W systemie „tak-nie” juror wyrażał swoją opinię dotyczącą promocji danego uczestnika do następnego etapu.

Więcej informacji na temat ocen jury na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: www.nifc.pl

XVII Międzynarodowy Konkurss Pianistyczny im. Fryderka Chopina odbywał się od 1 października do 23 października w Filharmonii narodowej w Warszawie.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmitowała i komentowała radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seong-Jin Cho wygrał Konkurs Chopinowski. "Nie mogę w to uwierzyć"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 18:33
Zwycięzcą XVII Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina został Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Jedyny Polak w stawce dziesięciu finalistów, Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie. Kate Liu z USA otrzymała nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowalski: muzyka Chopina to niemal same hity!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:54
- W przeciwieństwie do Liszta czy Schumanna około 95 proc. Chopinowskich utworów są w stanie zagwizdać czy zanucić ludzie, którzy nawet nie wiedzą, że to scherzo czy preludium - mówi pianista Paweł Kowalski.
rozwiń zwiń