Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 14:45
Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. Z wykształcenia historyk. Ma 67 lat. Był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego w latach 1991-1992 oraz wiceministrem obrony narodowej w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Od 2006 do 2007 roku - szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Poseł na Sejm kilku kadencji, w tym roku uzyskał reelekcję.
Antoni Macierewicz, nowy szef MON
Antoni Macierewicz, nowy szef MONFoto: PAP/Radek Pietruszka

SKŁAD RZĄDU BEATY SZYDŁO >>>

Jako szef MSW w latach 90., ogłosił tak zwaną "listy Macierewicza", zawierającą nazwiska polityków i informacje o ich domniemanej współpracy z PRL-owskimi służbami bezpieczeństwa. Wywołało to kryzys polityczny i przyspieszyło upadek rządu Jana Olszewskiego.
Z kolei jako wiceszef MON i likwidator Wojskowych Służb Informacyjnych, opublikował tzw. "Raport Macierewicza", dotyczący działalności wojskowych służb specjalnych PRL i III RP. Dokument był krytykowany za nierzetelność i został uznany za zagrażający bezpieczeństwu państwa, ze względu na ujawnienie tajnych informacji.
Macierewicz przewodniczył zespołowi parlamentarnemu do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Powołany w 2010 roku przez posłów PiS, konsekwentnie stawiał hipotezę o zamachu.
W przeszłości współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, był w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie oraz posłem Wyborczej Akcji Katolickiej. Potem działał między innymi, w Ruchu dla Rzeczypospolitej Jana Olszewskiego, Ruchu Odbudowy Polski, został posłem Ligi Polskich Rodzin. W latach 2004-2005 zasiadał w sejmowej komisji śledczej do spraw prywatyzacji Orlenu.
Ma bogatą kartę działalności opozycyjnej. Współtwórca Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Po wprowadzeniu stanu wojennego wchodził w skład komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Internowany, osadzany w kilku więzieniach, uciekł w 1982 roku. Ukrywał się do 1984-go.
Urodził się 3 sierpnia 1948 roku. W 1971 roku ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2015: Antoni Macierewicz wygrywa w swoim okręgu. Ponad 30 tysięcy głosów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 20:57
Poseł PiS Antoni Macierewicz zdobył największe poparcie w okręgu piotrkowskim. W wyborach do Sejmu jego ugrupowanie okazało się tam zdecydowanym liderem, zdobywając 44,66 proc. głosów.
rozwiń zwiń