X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rząd Beaty Szydło uroczyście zaprzysiężony. "Stajemy dziś przed wami, jako jedni z was"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:48
Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło i odebrał przysięgę od członków nowej Rady Ministrów. Ceremonia zaprzysiężenia rozpoczęła się minutą ciszy, która jest hołdem wobec ofiar zamachów w Paryżu.
Audio
  • Premier Beata Szydło złożyła przysięgę (IAR)
  • Andrzej Duda powiedział, że razem z rządem czuje się w pełni odpowiedzialny za sprawy Polski (IAR)
  • Nowa premier powiedziała, zrobi wszystko, by nie zawieść oczekiwań Polaków (IAR)
Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz ministrowie: Dawid Jackiewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski, Anna Zalewska i Jarosław Gowin podczas uroczystości zaprzysiężenia nowego rządu w Pałacu Prezydenckim
Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz ministrowie: Dawid Jackiewicz, Jan Szyszko, Witold Waszczykowski, Anna Zalewska i Jarosław Gowin podczas uroczystości zaprzysiężenia nowego rządu w Pałacu PrezydenckimFoto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent deklaruje bliską współpracę z rządem Beaty Szydło. - Dziękuję, że tak szybko jest nowy rząd. W tak trudnych chwilach po dramatycznych wydarzeniach w Paryżu ważne jest dla państwa polskiego, że powstał stabilny rząd - powiedział po uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział, że ma poczucie pełnej odpowiedzialności, wspólnie z rządem, za sprawy kraju. Podkreślił współodpowiedzialność swoją i nowej premier za realizację zobowiązań z okresu kampanii wyborczej. Przypomniał też słowa Lecha Kaczyńskiego: "chcemy, aby Polska była państwem, które będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych". W jego ocenie, to zdanie zawiera całe przesłanie dla rządzących.

Prezydent powiedział, że w centrum uwagi jego i nowego rządu powinny być losy najsłabszych, sytuacja rodziny, młodych ludzi i bezrobotnych. Andrzej Duda dodał też do tej listy priorytetów przedsiębiorców oraz sprawy związane z bezpieczeństwem. Tu wymienił konieczność bliskiej współpracy z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej.

- Oczekiwania społeczne są ogromne, to ta fala spowodowała to zwycięstwo wyborcze - mówił prezydent Duda. Dodał, że przy dobrej współpracy prezydenta i rządu uda się te oczekiwanie społeczne spełnić.

Beata Szydło zwracając się do Polek i Polaków powiedziała: "stajemy dziś przed wami, jako jedni z was, sprawy naszej ojczyzny będą dla nas zawsze najważniejsze". - Polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela i każda sprawa będzie dla nas równie ważna- podkreśliła premier. - Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego były, są i będą myślą przewodnią naszego rządu - dodała premier.

Kto w nowym rządzie?

Poza Prezesem Rady Ministrów, zaprzysiężeni zostali też wicepremierzy: Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Mateusz Morawiecki - minister rozwoju. Przysięgi złożyli też szefowie pozostałych resortów.

TVN24/x-news

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wróci Zbigniew Ziobro. Ministrem obrony został Antoni Macierewicz, ministrem spraw wewnętrznych- Mariusz Błaszczak, ministrem - koordynatorem służb specjalnych Mariusz Kamiński, ministrem spraw zagranicznych- Witold Waszczykowski. Konrad Szymański został ministrem do spraw europejskich w Kancelarii Premiera. Szefową Kancelarii Premiera w randze ministra została Beata Kempa.

Ministrem zdrowia jest Konstanty Radziwiłł, ministrem finansów- Paweł Szałamacha, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej- Elżbieta Rafalska, ministrem edukacji- Anna Zalewska, ministrem sportu Witold Bańka, ministrem środowiska- Jan Szyszko, ministrem infrastruktury i budownictwa- Andrzej Adamczyk, energetyki Krzysztof Tchórzewski, cyfryzacji- Anna Streżyńska, skarbu- Dawid Jackiewicz, rolnictwa- Krzysztof Jurgiel. Szefem nowego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Marek Gróbarczyk.

Członkiem Rady Ministrów jest również wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i ministrem w Kancelarii Premiera został Henryk Kowalczyk. Rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego premiera została Elżbieta Witek.

Najpierw msza

Przed poniedziałkowym zaprzysiężeniem Beata Szydło wraz z ministrami złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz oddała hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.

Członkowie rządu przyjechali do muzeum busem pomalowanym w barwy narodowe. Złożyli wieńce w dwóch miejscach: przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent stolicy był twórcą muzeum, oraz przed dzwonem "Monter", będącym częścią Muru Pamięci, gdzie znajdują się nazwiska ofiar powstania.

TVN24/x-news

W Kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się następnie nabożeństwo.

Po mszy, członkowie nowego rządu przybyli przed ambasadę Francji. Premier Beata Szydło wraz z ministrami złożyła tam kwiaty i zapaliła znicze w hołdzie ofiarom piątkowych zamachów w Paryżu. Celem wizyty było także dokonanie wpisu do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w tej placówce.

Czytaj więcej<<<Zamachy terrorystyczne we Francji>>>

Po uroczystościach w Pałacu Prezydenckim, około godziny 14. przewidziane jest powitanie Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami, po którym rozjadą się oni do swoich resortów.

Od tej pory premier Beata Szydło ma 14 dni na wygłoszenie w Sejmie expose oraz uzyskanie wotum zaufania. Z jej deklaracji wynika, że chce to zrobić jeszcze w tym tygodniu. W mediach pojawiała się w ostatnich dniach informacja, że może do tego dojść w środę. Wotum zaufania dla rządu Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

IAR,PAP,kh

Komentarze1
aby dodać komentarz
Cien2015-11-16 14:55 Zgłoś
Pani Szydło nawet dzisiaj mogła się jeszcze wycofać z tego z honorem. Cóż, stało się, jak się stało. Myślę, że to odpowiedni czas, aby podziękować Paniom i Panom redaktorom pracującym w Polskim Radiu. Dwójka, a czasami także Jedynka, Czwórka i Trójka towarzyszyły mi niemal na okrągło od ośmiu lat, od czasu podjęcia przeze mnie pracy za granicą. Zdarzały się wypowiedzi/dyskusje z elementami homofobii, ksenofobii, rusofobii itd, słuchowiska radiowe wyraźnie polityczne, indoktrynujące. Jednakże w większości prezentowane programy zawierały prawdziwe humanistyczne, etyczne wartości, dotyczyły kultury, zdrowia, wzajemnej życzliwości. Za to wszystko chcę podziękować. Nikt z osób pracujących w Polskim Radiu nie wie (może poza panią redaktor dwojga imion), czy i jak długo będzie jeszcze w nim pracował. To w Polskim Radiu pan redaktor prowadzący Dwójkę skomentował w Przeglądzie Prasy kwestię obrazy uczuć religijnych (Doda) w następujący sposób: a czy w Polsce można wnieść skargę o obrazę rozumu? Tego nigdy nie zapomnę, ale też wiem, że w nowej Polsce za taką wypowiedź niewątpliwie straci się pracę.

Czytaj także

Prezydent desygnował Beatę Szydło na urząd Prezesa Rady Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 21:49
- To ważna i niezwykła chwila. PiS zaczyna sprawować władzę, posiadając samodzielną większość w Sejmie i Senacie; to wielka odpowiedzialność za sprawy polskiego państwa - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń