X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Dzień Walki z AIDS. Blisko 35 tysięcy Polaków zarażonych jest wirusem HIV

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 10:16
Jedynie co dziesiąty Polak wykonał test na HIV, a liczba zakażonych w naszym kraju rośnie - alarmują eksperci. Oficjalnie liczba ta sięga 20 tysięcy, ale szacuje się, że wirus może dotyczyć ponad 30 tysięcy osób. 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS.
Audio
  • Światowy Dzień AIDS. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDSFoto: PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że od 2001 roku liczba zakażeń wśród dorosłych spadła o 38 procent, a wśród dzieci o 58 procent. Na całym świecie z wirusem HIV żyje blisko 37 milionów osób.

- W Polsce od roku 1985 wykryto ponad 18 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że w naszym kraju żyje z wirusem HIV blisko 35 tys. osób. Oznacza to, że tyle samo osób, u których wykryto zakażenie nie wie o fakcie swojego zakażenia. Stąd bardzo ważne jest uświadamianie ludzi o tym, że problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny i zachęcanie ich do wykonywania testów w kierunku HIV - mówi dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

- Warto powiedzieć, że problemem, który jest najważniejszy i najbardziej istotny w tym, że nie możemy sobie poradzić w walce z epidemią, jest to, że ludzie nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie - zaznacza. Dodaje, że ponad 87 proc. dorosłych Polek i Polaków nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV uznając, że ten problem ich nie dotyczy.

- Z różnych badań, które prowadziło Krajowe Centrum ds. AIDS wynika, że jest rodzaj lęku przed wykonaniem testu w kierunku HIV. Ludzie często boją się wykluczenia społecznego, boją się, że nie będzie już dla nich ratunku, po prostu wolą nie wiedzieć. Tymczasem w obecnych czasach mamy dostępnych szereg leków antyretrowirusowych, które dzięki programowi Ministra Zdrowia są dla pacjentów bezpłatne. Każda osoba, która jest zakażona i wie o swoim statusie serologicznym, czyli wie o fakcie zakażenia, jest objęta bezpłatnym programem leczenia antyretrowirusowego - wyjaśnia.

KC ds AIDS/youtube

Anna Marzec-Bogusławska dodała, że obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu. - Drogą zakażenia HIV jest także tzw. droga wertykalna, czyli zakażenie dziecka od zakażonej matki na etapie ciąży, a nawet częściej podczas porodu lub w okresie niemowlęcym - dodała Marzec-Bogusławska. Wyjaśniła, że zakażone matki nie powinny karmić dziecka piersią, dlatego tak ważne jest, by kobiety planujące dziecko i ciężarne wykonywały badania w kierunku HIV.

Jeśli kobieta jest świadoma swojego zakażenia i podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa, ale także specjalisty terapii zakażeń HIV, ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży lub porodu wynosi około 1 proc.

Anna Marzec-Bogusławska zaznacza, że chociaż obecne leki nie są pozbawione działań niepożądanych, to jednak jest ich mniej niż przed laty, a pacjenci mogą normalnie funkcjonować w miejscu pracy i w swojej rodzinie. - Warto też przypomnieć, że osoba zakażona ma prawny obowiązek poinformowania o fakcie zakażenia swojego partnera lub partnerów seksualnych - dodaje Marzec-Bogusławska.

80 procent zakażonych to mężczyźni

Doktor Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH także przekonuje, że liczba osób, która wykonała test na HIV jest bardzo mała. Podkreśla, że mowa o jednorazowym badaniu, a w przypadku ryzykownego zachowania warto test powtórzyć.

Profesor Andrzej Horban - konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych podkreśla, że 80 procent zakażonych to mężczyźni. Przede wszystkim rośnie liczba zakażeń wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami. W dużym stopniu dotyczy to również osób w wieku około 50 lat, którzy w kontaktach heteroseksualnych nie stosują środków zabezpieczających przed zakażeniem.

Warszawskie Dni Testowania

"Czy jesteś pewien, że HIV cię nie dotyczy?" - to hasło Warszawskich Dni Testowania, podczas których specjaliści zachęcają do bezpłatnych i anonimowych badań. Organizatorzy akcji przypominają, że co piąte zakażenie, które stwierdzono w 2014 r., wykryto na Mazowszu.

Podczas Warszawskich Dni Testowania, które potrwają do 4 grudnia, punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD) przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00. Każdy, kto przyjdzie się zbadać przed godziną 16.00, otrzyma wynik jeszcze tego samego dnia.

Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest potrzebne też skierowanie od lekarza ani ubezpieczenie. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut. Klient PKD przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej.

Szczegółowe informacje o badaniu znajdują się pod adresem: www.skaids.org/test-na-hiv.

1 grudnia rozpoczyna się także akcja Hivokryzja. W warszawskich lokalach pojawią się kubki z napisem "z tego kubka piła osoba z HIV". Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że nie można się zarazić poprzez zwyczajny kontakt z chorą osobą. Koordynator akcji Hivokryzja Małgorzata Kruk wyjaśnia, że na HIV powinien uważać każdy z nas. Każda osoba, która uprawia seks powinna raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie jest zarażona.

UNICEF: liczba zgonów nastolatków wzrosła trzykrotnie

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV; tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS i alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie.
AIDS jest drugą na świecie, a w Afryce główną przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

Dane wskazują, że większość nastolatków, które umierają z powodu chorób związanych z AIDS, została zakażona 10-15 lat temu, czyli w okresie wczesnego dzieciństwa. Wówczas mniej kobiet w ciąży i matek zakażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową powstrzymującą przenoszenie wirusa z matki na dziecko. Te dzieci przetrwały do młodzieńczych lat, często nawet nie wiedząc o swojej chorobie.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.
W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus HIV, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat. Niestety tylko jedna na 10 jest badana na obecność wirusa HIV.

W 2014 r. trzy na pięć ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 r. ten postęp przełożył się na 60-procentowy spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej czwartego roku życia z powodu chorób związanych z AIDS. Szacuje się, że od 2000 r. udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.
Na świecie z HIV żyje blisko 37 mln osób, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Szacuje się, że ok. 50-70 proc. z nich nie jest świadomych zakażenia. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u blisko 19,3 tys. osób, odnotowano ponad 3,2 tys. zachorowania na AIDS; 1306 chorych zmarło.

Dlaczego odwrócona kokardka?

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca by dać wyraz swojej solidarności z osobami żyjącymi z HIV i ich bliskimi, zamieszczając na stronach internetowych grafiki z Czerwoną Kokardką. Pliki graficzne są dostępne pod adresem: www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/15.html

Z okazji Światowego Dnia AIDS w Warszawie odbywa się XXII konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie".

IAR,PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wygraliśmy wojnę z HIV? Trwała remisja. Pierwszy taki przypadek w historii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 16:09
Młoda Francuzka, nosicielka wirusa HIV, od dwunastu lat jest zdrowa, choć nie bierze żadnych leków. Co prawda nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby, ale naukowcy mają nowe nadzieje związane z tym przypadkiem.
rozwiń zwiń