X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o Trybunał Konstytucyjny w Sejmie. Posłowie wybrali pięciu sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:00
Kandydatury Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Anny Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego zyskały poparcie sejmowej większości - przede wszystkim posłów PiS. PO zapowiedziała, że zaskarży do TK sejmowe uchwały. W środę późnym wieczorem uchwały te zostały opublikowane w Monitorze Polskim. To oznacza, że prezydent może przyjąć ślubowanie od nowych sędziów.
Audio
  • Rafał Trzaskowski z PO: działanie PiS w sprawie TK, to zamach na demokrację (IAR)
  • Cezary Grabarczyk, poseł PO: to sprawa precedensowa (IAR)
  • Stanisław Piotrowicz: PO chciała zawłaszczyć Trybunał Konstytucyjny (IAR)
  • Dwa protesty w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
  • Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wybrani. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Obrady Sejmu ws. wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Obrady Sejmu ws. wyboru pięciu sędziów Trybunału KonstytucyjnegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Dyskusja w izbie niższej parlamentu obfitowała w liczne przerwy i wnioski formalne posłów opozycji. Debata rozpoczęła się po godzinie 16:00.

Spór w Sejmie

Pierwsze głosowania poprzedziły propozycje opozycji, dotyczące odłożenia wyboru sędziów. Cezary Grabarczyk z PO, były minister sprawiedliwości wzywał do odniesienia się do wczorajszego postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie apelowali, by posłowie powstrzymali się od wyboru jego nowych członków tej instytucji do czasu rozstrzygnięcia zgodności ustaw o TK z ustawą zasadniczą. Cezary Grabarczyk mówił, że to sprawa precedensowa i należy do niej tak podejść.

Źródło: Sejm/x-news

Małgorzata Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że wtorkowe stanowisko TK jest sprzeczne z jego wcześniejszym orzecznictwem, gdy w 2006 roku uznał, że przepisy na które dziś się powołują, nie mają do niego zastosowania.

Później padały ostrzejsze słowa. Proszę o szacunek dla Konstytucji - mówiła posłanka PO Henryka Krzywonos i apelowała do swoich "byłych kolegów" o wysłuchanie. W wystąpieniu zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości m.in. nieprzestrzeganie wolności słowa w Sejmie.

Źródło: Sejm/x-news

Działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego to zamach na demokrację - mówił z kolei Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej, a Ryszard Petru z partii Nowoczesna stwierdził, że PiS buduje "imperium nihilizmu i bezprawia".

Polacy oczekują dziś aktywności prezydenta - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców apelował, by kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego zażegnał prezydent Andrzej Duda.

- W kampanii wyborczej wtedy kandydat Andrzej Duda mówił, że ma być prezydentura aktywna, że ma być aktywny prezydent, że Polacy potrzebują prezydentury aktywnej. Tak, dziś Polacy potrzebują aktywności pana prezydenta - powiedział lider PSL.

- Zdobyliście władzę i uważacie, że macie wszystko - mówił do posłów PiS szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Źródło: Sejm/x-news

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15 zaznaczył, że zmiana konstytucji jest potrzebna. Jak dodał, obecni sędziowie TK są mocno upolitycznieni, a powinni być w pełni niezależni. Przypomniał, że TK ustanowione zostało komunistyczną ustawa. Dodał, że Trybunał powinien zostać zlikwidowany, a jego kompetencje powinien przejąć Sąd Najwyższy.

"Widać tożsamość TK z PO"

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oskarżali Platformę Obywatelską o próbę zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego. Poseł tej partii Stanisław Piotrowicz powiedział, że Platforma cały czas stara się zablokować zmianę składu Trybunału, by utrudnić reformy planowane przez nowy rząd. Zdaniem posła, w tej chwili dobrze widać, czyje interesy dziś reprezentuje Trybunał.

Czytaj dalej
15c02188.jpg
Jarosław Kaczyński: mówienie o rządach totalitarnych jest nieodpowiedzialne

- Mówiliście Państwo o trójpodziale władzy, o autonomii tych władz. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 listopada, wydane w niespotykanym, ekspresowym tempie na żądanie i zlecenie PO pokazało tożsamość Trybunału z Platformą Obywatelską - zaznaczył.

"Uzdrowić sytuację w Trybunale"

Po kolejnych przerwach i wnioskach formalnych opozycji na mównicę wyszedł poseł Kukiz'15 Kornel Morawiecki. Marszałek senior mówił, że nie można porównywać dzisiejszych wydarzeń związanych z Trybunałem Konstytucyjnym z tym, co się działo w czasach stanu wojennego. Kornel Morawiecki apelował o umiar w sejmowej debacie. Poseł zaznaczył, że sytuację w Trybunale należy uzdrowić i do tego, jego zdaniem zmierza większość rządząca.

- Trybunał Konstytucyjny poprzednio został wybrany niekonstytucyjnie. Nie jestem ekspertem od Konstytucji, ale Państwo to stwierdzacie, mówiąc, że dwóch sędziów Trybunału było wybranych niekonstytucyjnie. Ja bym chciał, żeby taki Trybunał, który łamał Konstytucję po prostu sam ustąpił - wzywał Kornel Morawiecki.

Do tej wypowiedzi nawiązał Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem to, co chce zrobić Prawo i Sprawiedliwość, to zamach na niezależność Trybunału.

- Nie powinieneś dawać się wykorzystywać przez PiS, który zgłasza swoich partyjnych funkcjonariuszy do Trybunału. I tylko ten organ może orzekać co jest konstytucyjne, a co nie jest. Nie my, nawet nie Ty ze swoim pięknym życiorysem - zwracał się do Kornela Morawieckiego poseł PO.

Zmiany w TK

Sejm wybrał sędziów Trybunału Konstytucyjnego w miejsce trzech, których kadencja wygasła 6 listopada i dwóch, których kadencja upływa dzisiaj i 8 grudnia. Sejm poprzedniej kadencji uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i wybrał wszystkich pięciu sędziów.

W ubiegłym tygodniu Izba stwierdziła brak mocy prawnej uchwał o ich wyborze.
W czwartek Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w sprawie ustawy, na podstawie której w poprzedniej kadencji Sejmu dokonano wyboru pięciu sędziów. W przyszłą środę, 9 grudnia sędziowie zbadają zaś konstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

Przed Sejmem odbywają się pikiety - zarówno zwolenników jak i przeciwników zmian w TK. Na początku doszło do przepychanek między nimi.

IAR/PAP, to

Komentarze1
aby dodać komentarz
Izajasz292015-12-02 22:23 Zgłoś
Prezydent chyba zaprzysiągł już wybranych dzisiaj sędziów.

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny zbada w czwartek ustawę o TK

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 13:12
W czwartek Trybunał Konstytucyjny zbada ustawę o TK, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 5 nowych sędziów TK. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 18:54
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa TK.
rozwiń zwiń