X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znamy laureatów Wielkich Splendorów 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 20:35
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz za wkład w rozwój radia artystycznego.
Audio
Laureaci
LaureaciFoto: Wojciech Kusiński/PR

- W ciągu 90 lat Polskie Radio zrealizowało 25 tys. słuchowisk. Grali tam najwybitniejsi artyści polskiej sceny, reżyserowali najwybitniejsi reżyserzy, teksty pisali najwybitniejsi literaci. Teatr Polskiego Radia to wielka skarbnica narodowej kultury i ten teatr nagradza tych, dzięki którym może istnieć w świadomości społecznej, dzięki którym trafia do milionów słuchaczy - zaznaczył prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Wielki Splendor spłynął na Elżbietę Kępińską i Marcina Trońskiego.

- To już jest ponad 50 lat, od kiedy współpracuję z radiem. To wielka przyjemność i ogromny zaszczyt. Chciałabym, aby ta współpraca trwała jak najdłużej - powiedziała Kępińska, która ma w dorobku prawie 400 ról w Teatrze Polskiego Radia.

- Wielki Splendor będzie u mnie stał w ważnym miejscu, bo to dla mnie bardzo ważna nagroda, która stawia słowo ponad wszystkim - podkreślił Troński, który ma na koncie ponad 500 ról.

- To wspaniali aktorzy, którzy pojawiają się w Teatrze Polskiego Radia bardzo, bardzo często, bo reżyserzy, z nami współpracujący, bezgranicznym zaufaniem ich obdarzają - wskazał dyrektor radiowego teatru Janusz Kukuła.

Laureaci Wielkich Splendorów. Fot. Wojciech Kusiński/PR

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku dla wybitnych postaci kultury, został Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor zagrał w teatrze wyobraźni 320 ról.

Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono twórców i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach". Po raz pierwszy ta nagroda powędrowała do całego zespołu artystycznego słuchowiska, który na antenie Jedynki gości od 55 lat.

Po raz szósty przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją reżyser i dramaturg Ingmar Villqist.

Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S2 w Warszawie. Galę poprowadzili młodzi aktorzy: Marta Żmuda Trzebiatowska (laureatka tegorocznej nagrody "Arete" za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia) i Grzegorz Kwiecień.

Uroczystość uświetnili Agnieszka Chrzanowska i Artur Gotz oraz Katarzyna Dąbrowska.

Na relację z gali Wielkiego Splendora 2015 w cyklu "Kultura w radiowej Jedynce" w  poniedziałek (7.12) o godz. 20.19 zaprasza Michał Montowski.

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Aleksander Bardini, Stanisław Brudny, Stanisława Celińska, Wieńczysław Gliński, Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Marta Lipińska, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Franciszek Pieczka, Zofia Rysiówna, Henryk Talar, Janusz Zaorski.

IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia! Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 12:00
- Uznajemy, że to wyróżnienie związane z jest z naszą misją. Nie wstydzimy się tego słowa, jesteśmy z niego dumni - mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, który - jako pierwsza instytucja w historii - został uhonorowany "Złotym Berłem".
rozwiń zwiń