Polskie Radio: zwrot w sprawie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 16:40
Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji. Decyzja o ich przedłużeniu o pół roku została na razie odłożona - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Początkowo planowano, że zostanie ona podjęta w środę, najpóźniej w czwartek na spotkaniu unijnych ambasadorów.
Audio
  • Zwrot akcji w UE w sprawie sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Widok na Kreml w Moskwie
Widok na Kreml w MoskwieFoto: pixabay.com

Z informacji Polskiego Radia wynika, że nieoczekiwanie na środowej naradzie unijną jedność jako pierwsze złamały Włochy, które zażądały dyskusji na temat sankcji na szczycie w przyszłym tygodniu. Rzym poparło także kilka innych stolic.

Serwis specjalny
FLAGA-UKRAINA-1200.jpg
Kryzys ukraiński

Do kiedy decyzja została odłożona? - Nie wiadomo, tego jeszcze nie ustalono. Ambasadorowie mogą zająć się ponownie sprawą po południu, może jutro. Mogą też pozostawić decyzję przywódcom - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów.

Na początku tygodnia sprawa wydawała się przesądzona. Z informacji Polskiego Radia wynikało, że wszystkie kraje ustaliły, iż sankcje zostaną przedłużone o pół roku. Kilka dni temu jeden z unijnych dyplomatów mówił Polskiemu Radiu, że nawet Grecja, Cypr i Włochy nie zgłosiły tym razem zastrzeżeń, choć wcześniej mówiły, że sankcje należy albo zawiesić, albo złagodzić.

Przeważyły argumenty tych, którzy uważali, że sankcje muszą być utrzymane do momentu aż porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy zostanie w pełni wdrożone. Zamieszanie na posiedzeniu ambasadorów wskazuje na to, że jedność w Unii mimo wcześniejszych ustaleń nie jest wcale taka pewna.

Obecne sankcje gospodarcze wygasają pod koniec stycznia i niezbędna jest zgoda wszystkich krajów członkowskich, by je przedłużyć.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezwizowy reżim UE-Ukraina? "Jest pozytywny sygnał"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 16:28
Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn zasygnalizował, że KE przyjmie w połowie grudnia pozytywną opinię w sprawie liberalizacji reżimu wizowego pomiędzy UE a Ukrainą. Kijów i Bruksela potwierdziły, że od stycznia wchodzi w życie umowa o wolnym handlu. Temu sprzeciwiała się Rosja, grożąc Kijowowi retorsjami.
rozwiń zwiń