X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Tematem m.in. zamówienia publiczne

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 12:00
W poniedziałek zebrała się Rada Dialogu Społecznego, powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Skupia ona przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu. Rada zastąpiła Komisję Trójstronną.
Audio
  • Zbierze się Rada Dialogu Społecznego. Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
Członkowie Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciele strony rządowej (od lewej): wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz
Członkowie Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciele strony rządowej (od lewej): wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister skarbu państwa Dawid JackiewiczFoto: PAP/Jacek Turczyk

Podczas posiedzenia oprócz części oficjalnej i przyjęcia uchwał, m.in. w sprawie regulaminu i powołania zespołów problemowych Rady, zaplanowano rozpatrzenie kilku merytorycznych spraw. Rada ma omówić zmiany w prawie zamówień publicznych i powołać zespół doraźny do tych spraw oraz omówić nowe rozporządzenie ministra zdrowia o zasadach udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Przewodniczący Rady, którym jako pierwszy został szef Solidarności Piotr Duda, podkreślał w rozmowie z IAR, że ważne jest, by wszystkie strony przetargów miały równe szanse a publiczne pieniądze wydawane były w taki sposób, by tworzone były miejsca pracy o wysokich standardach. Na tym zależy także stronie pracodawców - mówi prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.

Dodaje, że ci pracodawcy, który na rynku działają w sposób przejrzysty są karani przez to, że przetargi wygrywają firmy, które działają w sposób niezgodny z kodeksem pracy. Na dzisiejsze plenarne posiedzenie zaproszeni zostali premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu a także, mimo, że już w Radzie nie jest, były minister pracy a obecnie szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Zarówno pracodawcy jak i związki zawodowe mówią o jego wielkim zaangażowaniu w tworzenie Rady Dialogu Społecznego. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związkowcy będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie.

Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.

Rotacyjne przewodnictwo

Członków Rady 22 października powołał prezydent Andrzej Duda. Wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa Solidarności Piotra Dudę. W piątek 11 grudnia prezydent powołał nowych członków Rady ze strony rządowej - wchodzi do niej obecnie dziewięcioro ministrów i dwoje wiceministrów, wskazanych przez premier Beatę Szydło. Wcześniej było to sześcioro ministrów i dwoje wiceministrów rządu Ewy Kopacz.
Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. RDS liczy obecnie 62 osoby - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawicieli prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.
W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Ostatnim szefem KT, która kończy pracę po powołaniu Rady, był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe. Ze strony rządu Ewy Kopacz w pracach Rady miało uczestniczyć osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów, nie wiadomo jeszcze, kogo powoła prezydent w ich miejsce.

Skład Rady

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.
Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

TVN24/x-news

IAR, PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. "Słowo dialog w nazwie rady nie jest fałszem"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 15:00
Prezydent powołał w piątek przedstawicieli strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego. - Chciałbym, żeby RDS była ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków - powiedział Andrzej Duda wręczając nominacje.
rozwiń zwiń