X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaniepokojenie na świecie. Korea Płn. testowała bombę wodorową

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 12:54
Władze Korei Płn. potwierdziły oficjalnie, że przeprowadziły próbny wybuch niewielkiej bomby wodorowej. Odnotowały go obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Południowej.
Audio
  • Korea Płn. testowała bombę wodorową: (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin
  • Świat potępia północnokoreańską próbę: (IAR) Tomasz Sajewicz /Pekin
  • Niepokój po teście Korei Płn.: (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin
  • Rosyjskie MSZ: Pjongjang narusza międzynarodowe prawo: IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa
Lider państwa północnokoreańskiego Kim Jong-un podpisuje rozkaz o przeprowadzeniu testu z bombą wodorową
Lider państwa północnokoreańskiego Kim Jong-un podpisuje rozkaz o przeprowadzeniu testu z bombą wodorowąFoto: PAP/EPA/North's Korean Central News Agency

O tym, że Korea Północna posiada taki rodzaj broni, kilka tygodni temu poinformował Kim Dzong Un. Test miał miejsce o godzinie 9:30 rano czasu lokalnego. Epicentrum wstrząsu odnotowano w pobliżu północnokoreańskiego ośrodka testów nuklearnych. Według danych amerykańskich, eksplozja spowodowała wstrząs sejsmiczny o sile 5,1 stopnia w skali Richtera. Według danych chińskich - wstrząs miał siłę 4,9 stopnia.

Jaki ładunek zdetonowano?

Korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz informuje, że na razie nie ma jednoznacznego potwierdzenia, jaki ładunek zdetonowano w Korei Północnej.  Cytowany przez chiński dziennik „Renminribao” ekspert z dziedziny wojskowości ocenia, że na razie brak jest przesłanek, na podstawie których można byłoby jednoznacznie potwierdzić przeprowadzenie przez Koreę Północną testu bomby wodorowej.

Władze Korei Południowej po wstępnych analizach stwierdziły, że komunistyczna Północ mogła zdetonować ładunek jądrowy z dodatkiem wodoru. Tym nie mniej, w jednej z chińskich miejscowości położonych w pobliżu granicy z Koreą Północną, na wszelki wypadek zarządzono ewakuację dzieci z placów zabaw i przebywających na terenach otwartych. Eksperci analizują obecnie dane dotyczące ewentualnego wzrostu promieniowania radioaktywnego na granicy z Północą, co pozwoli na dokładniejsze określenie rodzaju ładunku zdetonowanego dziś w Korei Północnej.

(Wideo: Tomasz Sajewicz, Polskie Radio Pekin) 

Zwołano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Próbą jądrową Pjongjangu zaniepokojone są Korea Południowa i Japonia. Po południu polskiego czasu zbiera się w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ. W południowokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych trwa specjalna narada zwołana dla oceny sytuacji. Odbywa się też posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przedstawiciel służb wywiadowczych tego kraju podkreślił w wypowiedzi dla agencji Reutera, że władze Korei Północnej nie uprzedziły o ewentualnej próbie z bronią jądrową ani Chin, ani Stanów Zjednoczonych. Seul wydał oświadczenie, że północnokoreańska próba jądrowa stanowi "poważne wyzwanie dla globalnego pokoju".

Korea Północna straszy świat próbą nuklearną
Korea wodór.jpg

Tokio nazywa test Pjongjangu "poważnym zagrożeniem" dla Japonii oraz istotnym wyzwaniem dla działań mających na celu nierozprzetrzenianie broni jadrowej. Zdecydowanie to potępiamy - oświadczył dziennikarzom premier Shinzo Abe. Podkreślił też, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna zająć się sprawą, bo Korea Północna nie stosuje się do wcześniejszych rezolucji. Źródła w Pekinie utrzymują, że, jeśli rzeczywiście doszło do próby z bronią jądrową, była to prawdopodobnie eksplozja podziemna, na głębokości 10 km. Rzecznik Pentagonu poinformował, że amerykańskie władze wojskowe z uwagą śledzą i analizują doniesienia o możliwym trzęsieniu ziemi w pobliżu północnokoreańskiego poligonu jądrowego.

Nuklearne groźby Korei Północnej

Korea Północna trzykrotnie - w 2006, 2009 i 2013 roku - dokonywała prób z bronią atomową. Próby te wywołały międzynarodowe protesty, a także nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Bomba wodorowa ma dużo silniejszą moc niszczenia niż bomba atomowa. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu poprzez nałożenie sankcji nie dały rezultatu. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne, których uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

Wideo: - Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego opublikował pod koniec ubiegłego roku zdjęcia satelitarne Ośrodka Badań Jądrowych Jongbjon - to tam Korea Północna produkuje materiały niezbędne do budowy bomby atomowej. Rozmawiałem z byłym inspektorem rozbrojeniowym ONZ Davidem Albrightem. Jego zdaniem, na zdjęciach widać nowe budynki, w których można oczyszczać tryt. To mógłby być spory krok w stronę budowy bomby wodorowej - poinformował dziennikarz CNN Brian Todd.

CNN Newsource/x-news

IAR/PAP/rk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim Dzong Un zaprasza do rozmów i straszy. Dwa tony orędzia

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 18:00
W noworocznym wystąpieniu telewizyjnym przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaproponował Korei Południowej podjęcie - bez jakichkolwiek warunków wstępnych - dialogu w sprawie normalizacji stosunków.
rozwiń zwiń