Szef MSZ rozmawiał z ambasadorem Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 09:43
Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Rolf Nikel przybył rano przed godziną 9 na rozmowę do polskiego MSZ. Po spotkaniu obie strony wygłosiły krótkie oświadczenia.
Audio
  • Ambasador Niemiec wezwany do MSZ. Relacja Tomasza Majki (IAR)
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski  oraz ambasador Niemiec w RP Rolf Nikel w drodze na spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz ambasador Niemiec w RP Rolf Nikel w drodze na spotkanie w Ministerstwie Spraw ZagranicznychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Polskie MSZ poinformowało wcześniej, w niedzielę, że szef resortu Witold Waszczykowski wezwał ambasadora Niemiec w związku "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich" w mediach; nie sprecyzowało, o które wypowiedzi konkretnie chodzi.

Według resortu, tematem rozmowy będzie "obrona polskiego interesu i polskiego wizerunku".

źródło: TVN24/x-news

Porównanie do Putina

W niedzielę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz porównał na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę polskiego rządu do działań podejmowanych przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Gazeta pisze też o planowanym na 13 stycznia posiedzeniu Komisji Europejskiej ws. zmian zachodzących w Polsce.

Czytaj więcej
stst.jpg
Będzie debata KE na temat praworządności w Polsce. Znamy datę

- Polski rząd uznał swoje zwycięstwo wyborcze za mandat pozwalający na podporządkowanie pomyślności państwa woli zwycięskiej partii, zarówno merytorycznie, jak i personalnie - powiedział Schulz w rozmowie z dziennikarzami gazety, która w niedziele ukazuje się jako "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

- To jest sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna putinizacja polityki europejskiej - zaznaczył polityk niemieckiej SPD. Dodał, że w Parlamencie Europejskim, gdzie 19 stycznia ma odbyć się debata na temat sytuacji w Polsce, "całe demokratyczne spektrum od lewicy do prawicy może zaakcentować, że taka polityka sprzeczna jest z podstawowymi wartościami europejskimi".

Propozycje sankcji

W sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Kauder oświadczył m.in., że "kiedy stwierdza się naruszenia wartości europejskich, państwa członkowskie (Unii Europejskiej) muszą mieć odwagę sięgnięcia po sankcje".

- Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać - powiedział i wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

"Spiegel" informuje, że "również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce".

Nadzór za zmiany w mediach

Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach publicznych.

Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. - Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem - powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą.

mr, fc, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro pisze list do do komisarza UE Guenthera Oettingera. "Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 21:20
Polski minister sprawiedliwości zareagował na sugestie Guenthera Oettingera o konieczności postawienia Polski pod nadzorem UE.
rozwiń zwiń