Oscary 2017. Meryl Streep i "La La Land" na liście rekordzistów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:08
Największą liczbę nominacji do Oscara otrzymała dotychczas Meryl Streep, w tym roku nominowana za rolę w "Boskiej Florence". Najczęściej nagradzaną osobą był natomiast Walt Disney. Tegoroczny kandydat, film "La La Land" z 14 nominacjami wyrównał rekord "Titanica" i "Wszystko o Ewie".
Maryl Streep z Oscarem za rolę w filmie Żelazna dama
Maryl Streep z Oscarem za rolę w filmie "Żelazna dama"Foto: Bryan Crowe / ©A.M.P.A.S.

Do rekordzistów pod względem liczby nominacji należą Jack Nicholson, którego do Oscara nominowano 12 razy, a w trzech przypadkach zakończyło się to przyznaniem statuetki (za pierwszoplanowe role w "Locie nad kukułczym gniazdem" w 1976 r. i "Lepiej być nie może" 1998 r. oraz za drugoplanową rolę w "Czułych słówkach" w 1984 r.) i Meryl Streep, laureatka trzech Oscarów (za drugoplanową rolę w "Sprawie Kramerów" w 1980 r. oraz pierwszoplanowe role w "Wyborze Zofii" w 1983 r. i "Żelaznej damie" w 2012 r.), do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej nominowana 20 razy.

oscar oscary 1200 free
Wszystko, co chcesz wiedzieć o Oscarach

W tym roku Streep otrzymała nominację w kategorii aktorka pierwszoplanowa za występ w "Boskiej Florence".

Wśród aktorów rekordzistką pod względem liczby statuetek jest jednak Katherine Hepburn, która zdobyła cztery Oscary, wszystkie za pierwszoplanowe role żeńskie. 

Najczęściej nagradzanym reżyserem był natomiast John Ford, również wyróżniany przez Amerykańską Akademię Filmową czterokrotnie.

Filmy z największą liczbą nominacji to "Wszystko o Ewie" (1950 r.) oraz "Titanic" (1997 r.). Oba miały szansę na 14 Oscarów. W tym roku dołączył do nich "La La Land".

"Titanic" zalicza się do trzech rekordzistów pod względem liczby otrzymanych statuetek. Za ten film przyznano ich aż 11. Taki sam wynik udało się uzyskać jedynie filmom "Ben-Hur" (1959 r.) oraz "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003). Ten ostatni film może się poszczycić tym, że przyznano mu statuetkę w każdej kategorii, w której był nominowany.

W kategorii szczególnie ekscytującej Polaków - Najlepszy film nieanglojęzyczny, prym wiodą Włochy. Obrazy z tego kraju otrzymały Oscara aż 14 razy. Jednak najczęściej nominowanym krajem jest w tej kategorii Francja, która walczyła o statuetkę 40 razy. Zwycięstwem zakończyło się 12 z tych pojedynków.

Pierwsi w swoich kategoriach

Uwagę warto poświęcić też oscarowym pionierom. To niezwykłe, że w 89-letniej historii nagród, pierwsza nagroda za reżyserię przypadła kobiecie dopiero... w 2009 roku. Była to Kathryn Bigelow, która wyreżyserowała obraz "Hurt Locker".

W 1991 roku po raz pierwszy w kategorii Najlepszy film nominowano produkcję animowaną - "Piękna i Bestia".

Pierwszym czarnoskórym filmowcem wyróżnionym Oscarem za Najlepszy film był Steve McQueen, wyróżniony w 2013 roku za film "Zniewolony".

Pierwszą czarnoskórą aktorką z Oscarem za Najlepszą rolę żeńską została w 2001 roku Halle Berry za film "Czekając na wyrok".

Najmłodsi nominowani do nagród aktorskich to dziewięciolatkowie: Jackie Copper za film "Skippy" z 1931 roku i Quvenzhané Wallis za "Bestie południowych krain" z 2012 roku. Młodziutka aktorka była też pierwszą osobą urodzoną w 21. wieku nominowaną do Oscara.

Najstarszym laureatem złotej statuetki jest Ennio Morricone, który nagrodę za muzykę do filmu "Nienawista ósemka" otrzymał w wieku 87 lat.

89. gala rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego. 

Beata Krowicka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oscary 2017. Sprawdź najważniejsze daty

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 11:00
Przygotowania do najważniejszego wydarzenia świata filmu trwają co roku miesiącami. Sprawdź oscarowe kalendarium, by niczego nie przegapić.
rozwiń zwiń