X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Beata Szydło zwołała na dziś spotkanie ws. polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 23:59
Na 13.30 premier Beata Szydło zaprosiła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szefów klubów parlamentarnych.
Audio
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek o zaproszeniu na spotkanie u premier (IAR)
Premier Beata Szydło chce omówić z szefami klubów sytuację międzynarodową
Premier Beata Szydło chce omówić z szefami klubów sytuację międzynarodową Foto: PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie będzie poświęcone sytuacji międzynarodowej i polityce zagranicznej. - Zaproszenia do szefów klubów parlamentarnych zostały dzisiaj wysłane, mam nadzieję, że dotarły i liczę również na to, że wszyscy szefowie klubów parlamentarnych te zaproszenia oczywiście przyjmą - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Proszony, by podał więcej szczegółów dotyczących spotkania i o to, co premier chce na nim usłyszeć, Bochenek powiedział, że "z pewnością szefowie klubów parlamentarnych mają swoje sugestie", których wysłucha szefowa rządu.

Zaproszenie przyjęte

Szefowie klubów PiS, PO, Nowoczesnej i PSL, zapowiedzieli, że wezmą udział w spotkaniu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że "Polacy z coraz większym oburzeniem wysłuchują pouczeń niemieckich polityków". - I mam nadzieję, że przedstawiciele wszystkich klubów, to oburzenie podzielają - dodał.

Czytaj więcej
flagi.jpg
MSZ chce wyjaśnień ws. wypowiedzi unijnych komisarzy

- Mam taki zwyczaj, że nie odmawiam przyjęcia zaproszenia premiera czy prezydenta, niezależnie z jakiej partii są. Jeżeli bierzemy udział w demokratycznym życiu i normalnie traktujemy politykę, to na nikogo się nie obrażamy, nawet jeżeli mamy inne zdania - powiedział przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. - Jedynym klubem, który bojkotował rząd czy prezydenta poprzedniej kadencji, było Prawo i Sprawiedliwość, więc ja nie spodziewam się, żeby któryś z klubów odmówił spotkania pani premier - dodał. Później o spotkaniu napisał na Twitterze: "Musimy ratować wizerunek PL w UE. Liczę na konstruktywną rozmowę".

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że weźmie udział w zapowiadanym przez premier spotkaniu. - PSL zawsze jest konstruktywne w dyskusjach o ważnych sprawach. W takich dyskusjach zawsze będę uczestniczył - wyjaśnił.

źródło: TVN24/x-news

Na spotkanie przyjdzie też lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Wyraził zadowolenie ze spotkania u premier i podkreślił, że od dwóch miesięcy apelował, by taka rozmowa się odbyła. Dodał, że czeka na konkretny program spotkania zawierający zapowiedź kwestii, jakim ma ono być poświęcone.

Nie udało się na razie uzyskać stanowiska szefa klubu Kukiz'15.

Debaty o Polsce

Spotkanie odbędzie się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce. Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj więcej
witold waszczykowski 1200.jpg
Szef MSZ: komisarze Unii Europejskiej prowadzą "megafonową dyplomację" wobec Polski

Środowa debata KE o Polsce ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami. Jak informował rzecznik Komisji Margaritis Schinas, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze kontroli praworządności, której konsekwencją może być m.in. zawieszenie prawa kraju członkowskiego do uczestnictwa w głosowaniach Rady UE.

Natomiast w przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

W związku z zaplanowanymi debatami wiceszefowie MSZ - Konrad Szymański i Aleksander Stępkowski - przekażą w tym tygodniu w Brukseli przedstawicielom Komisji Europejskiej i europarlamentu informacje dot. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmian w tzw. ustawie medialnej.

Krytyczny głos z Niemiec

W ostatnim czasie kilku niemieckich polityków wypowiedziało się krytycznie pod adresem Polski. W sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". Tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że "również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce".

Czytaj więcej
putin.jpg
Martin Schulz o działaniach polskich władz: to sterowana demokracja a' la Putin

Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach. Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. Krytyki nie szczędził również Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego. 

Ambasador w MSZ

Wypowiedzi te stały się powodem zaproszenia do MSZ ambasadora Niemiec w Polsce. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział po poniedziałkowym spotkaniu z ambasadorem, że stan polskiej demokracji nie jest zły; najlepszym rozwiązaniem byłyby wizyty niemieckich polityków, którzy mogliby się o tym przekonać. Z kolei ambasador Rolf Nikel podkreślił, że "stosunki polsko-niemieckie są skarbem, którego należy strzec".

źródło: TVN24/x-news 

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert oświadczył w poniedziałek, że gabinet Angeli Merkel jest zainteresowany kontynuacją i pogłębieniem relacji polsko-niemieckich. Dodał, że wyjaśnienie pytań do nowego polskiego rządu jest zadaniem Komisji Europejskiej.

- Niemcy i Polacy są sąsiadami, partnerami i przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy przedtem w historii – powiedział Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - Chcemy (ten skarb) zachować, kontynuować i w miarę możliwości pogłębić – zapewnił rzecznik wypowiadając się w imieniu Merkel.

IAR/PAP/fc

Komentarze1
aby dodać komentarz
wittar2016-01-12 01:17 Zgłoś
Pójdziecie jak te barany na rzeź...nic Was ostatnie tygodnie nie nauczyły? Nie ma paktu z diabłem. Kaczyński zwija się teraz ze śmiechu. Jak przeciągano opozycję w sejmie jak szmaty, to głośno wołaliście o pomstę, a teraz skamlenie bo marionetka prezesa spotkanie zwołała...Toż Niemcy mają więcej honoru od polskiej opozycji. Wydaje się, że PO, PSL i Nowoczesna zasłużyły na swój los. No to teraz wspólnie z pisem pokarzecie UE jak jesteście wszyscy razem oburzeni na Niemców, którzy śmieją się wtrącać do polskiej demokracji. Ręce moje opadają...

Czytaj także

Ambasador Niemiec w MSZ. "Problemy z komunikacją między Polską a Niemcami"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:31
Ambasador Niemiec Rolf Nikel został zaproszony przez szefa polskiej dyplomacji do siedziby resortu. Jak komunikuje MSZ, powodem były ”antypolskie wypowiedzi polityków niemieckich”. Berlin po południu oświadczył, że chce pogłębienia relacji z Polską.
rozwiń zwiń