Debata o Polsce w PE. Nieoficjalnie: nie będzie rezolucji krytykującej Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 21:55
Główne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim mają poczucie przegranej po debacie o Polsce. "A eurosceptycy tryumfują" - podsumowują rozmówcy Polskiego Radia w Europarlamencie.
Audio
  • Na lutowej sesji plenarnej nie będzie rezolucji krytykującej Polskę za zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Diliff/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Z nieoficjalnych informacji jakie zebrała korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka wynika, że na lutowej sesji plenarnej nie będzie rezolucji krytykującej Polskę za zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Może być jedynie krótki dokument podsumowujący debatę. W takiej atmosferze przebiegło czwartkowe spotkanie szefów grup politycznych.

CZYTAJ DALEJ
czarnecki-ryszard_1200.jpg
Ryszard Czarnecki: premier Szydło zaimponowała w PE

- Nigdy więcej takich debat, bo to amunicja dla eurosceptyków - te głosy dobiegają z frakcji z centrum i z lewicy. Rozmówcy Polskiego Radia w Europarlamencie dodają, że podsumowanie debaty dla głównych grup jest fatalne, a europosłowie tych frakcji wprost mówią o porażce, bo nie osiągnęli swojego celu. - Nie dość, że debata wzmocniła polski rząd, to jeszcze głos eurosceptyków zabrzmiał dobitnie - powiedział Polskiemu Radiu jeden z europosłów.

Na czwartkowej konferencji przewodniczących ustalono, że nie będzie już więcej tego typu debat, jeśli wcześniej nie będzie konkretnych ocen czy to z Komisji Europejskiej, czy z Rady Europy.

Właśnie dlatego nie będzie też na sesji plenarnej w przyszłym miesiącu rezolucji krytykującej polski rząd, jak jeszcze niedawno chcieli tego liberałowie, socjaliści i zieloni.

Szef liberałów Guy Verhofstadt, widząc po debacie złe nastroje w Europarlamencie, odstąpił od swego pierwotnego planu i teraz chce już tylko krótkiej rezolucji informującej, że odbyła się debata dotycząca Polski i że Europarlament czeka na opinie Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. Decyzja przewodniczących grup w tej sprawie w najbliższy czwartek.

źródło: EBS/x-news

pp/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viktor Orban broni Polski przed krytyką ze strony UE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 17:20
- Myślę, że Polacy nie zrobili niczego, co powinno wywołać unijną krytykę - powiedział premier Węgier w publicznym radiu Kossuth.
rozwiń zwiń