Kto zabił wilka w Bieszczadach? Policja ustala sprawców

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 21:25
Martwe zwierzę w niedzielę zostało odnalezione w masywie leśnym w miejscowości Żernica. W tej sprawie policjanci przesłuchali czterech mężczyzn.
Kto zabił wilka w Bieszczadach? Policja ustala sprawców
Foto: pixabay/domena publiczna

W niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lesku odebrał zgłoszenie, o tym, że w masywie leśnym w miejscowości Żernica (gmina Baligród) kilka osób ściąga skórę z martwego wilka. Na miejscu policjanci zastali czterech mężczyzn, przy których znajdowała się tusza wilka oraz jego skóra.

Trzech z mężczyzn było myśliwymi, którzy noc z soboty na niedzielę spędzali na polowaniu w bieszczadzkich lasach.

Jak informuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jeden z mężczyzn był pracownikiem Leśnictwa Średnia Wieś Nadleśnictwa Lesko.

Wezwani na miejsce policjanci najpierw zatrzymali samochód z myśliwymi z powiatu częstochowskiego, a potem auto podleśniczego, który jechał ze swoim pomocnikiem.

W samochodzie leśnika znaleźli ślady krwi. Pracownik Lasów Państwowych tłumaczył, że myśliwi zauważyli rannego wilka i zadzwonili po niego. Według jego wersji, razem podążyli za zwierzęciem, a gdy je znaleźli, było już martwe.

Leśnik zapewniał, że zdecydował się na oskórowanie wilka, bo podejrzewał, że został on postrzelony i chciał sprawdzić, czy zwierzę ma rany po kuli. 

Policjanci na miejscu wykonali oględziny, zabezpieczyli tuszę i skórę wilka oraz dwie jednostki broni myśliwskiej. Obecnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia zdarzenia.

- W życiu nie słyszałem bardziej kuriozalnego tłumaczenia. Pracownik LP i myśliwy musi wiedzieć, że wilk jest gatunkiem chronionym, więc nie miał prawa nawet ruszyć martwego zwierzęcia, a co dopiero skórować i transportować bez odpowiedniej zgody. Takie tłumaczenia są niewiarygodne i budzą podejrzenia. Dlaczego od razu nie wezwał policji? – komentuje prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot Radosław Ślusarczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001r. w Polsce wilk podlega ścisłej ochronie, a za jego uśmiercenie grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.   

Podkarpacka Policja, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podglądanie godne pochwalenia, czyli co się dzieje w lesie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 22:24
- Podglądanie może być bardzo wciągające, bo sam jego obiekt jest interesujący. Są to rybołowy, wyjątkowo rzadkie ptaki - mówi Magdalena Stępińska.
rozwiń zwiń