Minister i prokurator w jednym? Gorąca dyskusja w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 22:43
PiS broni pomysłu zmian w prokuraturze - opozycja zarzuca, że zmiany doprowadzą do podporządkowania prokuratorów politykom i chce pozostawienia dotychczasowego rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
Audio
  • Michał Wójcik z PiS o projekcie ustawy - Prawo o prokuraturze (IAR)
  • Robert Kropiwnicki z PO o projekcie ustawy - Prawo o prokuraturze (IAR)
  • Barbara Chrobak z Kukiz'15 o projekcie ustawy - Prawo o prokuraturze (IAR)
  • Mirosław Pampuch z Nowoczesnej o projekcie ustawy - Prawo o prokuraturze (IAR)
  • Krzysztof Paszyk z PSL o projekcie ustawy - Prawo o prokuraturze (IAR)
Projekt budzi duże emocje wśród posłów
Projekt budzi duże emocje wśród posłówFoto: PAP/Leszek Szymański

Projekt Prawa i Sprawiedliwości ustawy o prokuraturze przewiduje między innymi połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz likwidację prokuratur apelacyjnych i powołanie regionalnych.

Poseł Michał Wójcik z PiS mówił, że rozdzielenie stanowisk ministra i prokuratora się nie sprawdziło. Jak mówił, eksperyment autorstwa PO i PSL kończy się. Jego zdaniem najlepszą recenzją tego rozwiązania jest afera Amber Gold.

Opozycja krytykuje

- To PiS chce zrobić eksperyment z prokuraturą - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Polityk opozycji zarzucił pomysłodawcom ustawy, że "chcą wrócić do najczarniejszych lat polskiej prokuratury". Poseł Kropiwnicki podkreślił, że sięgnięto po sprawdzone rozwiązania ustrojowe, które należy ewentualnie poprawiać, a nie likwidować.

Kukiz’15 proponuje między innymi wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych i wpisanie tej instytucji do ustawy zasadniczej. - Prokuratura nie może być łupem politycznym - mówiła posłanka klubu Kukiz’15 Barbara Chrobak.

Nowoczesna także nie zgadza się na połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - mówił poseł tego klubu Mirosław Pampuch. Poseł Nowoczesnej nazwał projekt antydemokratycznym i "jedynym w Europie". Jak podkreślił, polityk nie może stać na czele prokuratury, to nie są standardy demokratycznego państwa prawa.

- Sceptycznie oceniamy unię personalną ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - mówił poseł ludowców Krzysztof Paszyk. Polityk uważa, że zmiany doprowadzą do pełnego podporządkowania prokuratorów politykom. PSL wnioskuje o odrzucenie projektu.

Zmiany, zmiany, zmiany

Według projektu, którego drugie czytanie odbyło się w Sejmie, planuje się likwidację 11 prokuratur apelacyjnych i powołanie w ich miejsce 6 regionalnych. Zakłada też likwidacje prokuratury generalnej i powołanie w jej miejsce krajowej. To w niej mają się znajdować wydziały do spraw przestępczością zorganizowaną. Przewiduje likwidację prokuratury wojskowej, a specjalne wydziały wojskowe mają powstać w prokuraturach okręgowych.

(Film - Zbigniew Ziobro: jeśli będę prokuratorem generalnym, będzie szansa na wyjaśnianie tła udzielania kredytów we frankach/ Źródło: TVN24/x-news)

Prokurator generalny i szefowie prokuratur będą mogli osobiście przekazywać mediom informacje z toczącego się postępowania oprócz informacji niejawnych . Prokurator generalny lub upoważniony przez niego prokurator nie będą ponosili odpowiedzialności cywilnej ani majątkowej za przekazanie informacji rzetelnych i zgodnych z poczynionymi ustaleniami.

Projekt znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Ustawa wprowadza też jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów i jawność postępowań dyscyplinarnych.

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także