Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo ws. wizyty Janusza Korwin-Mikkego na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 21:15
Według Kijowa, polski polityk nielegalnie przekroczył ukraińską granicę.
Audio
  • Ukraińskie śledztwo ws. polskiego polityka. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-MikkeFoto: Flyz1/Wikimedia Commons

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Janusza Korwin-Mikkego. Chodzi o jego ubiegłoroczną wizytę na okupowanym przez Rosjan Krymie.

Urzędująca w Kijowie Ukraińska Prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu wszczęła śledztwo w sprawie wizyty polskiego europarlamentarzysty na półwyspie.

Janusz Korwin-Mikke odwiedził anektowany przez Rosjan Krym na początku grudnia ubiegłego roku. Pojechał tam na zaproszenie władz okupacyjnych.

Na Krym polski polityk trafił z terytorium Federacji Rosyjskiej i nie przeszedł kontroli ukraińskich służb granicznych. Z punktu widzenia ukraińskiego, ale też międzynarodowego prawa, wjechał więc na półwysep nielegalnie. Polski europoseł jest też podejrzewany o działanie na niekorzyść ukraińskiego państwa.

Ukraińskie media, komentując sprawę, nazywają Janusza Korwin-Mikkego sympatykiem Władimira Putina oraz politykiem o antyukraińskich poglądach.

Janusz Korwin-Mikke to nie pierwszy europejski polityk, który nielegalnie trafił na Krym. Ukraińska prokuratura podobne śledztwo wszczęła między innymi wobec byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: ukraiński reżyser z Krymu trafi do łagru na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 16:57
Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który został skazany w Rosji na 20 lat więzienia, został wysłany do kolonii karnej w obwodzie irkuckim.
rozwiń zwiń