Powstanie szlak trasą ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 11:19
Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
Audio
  • Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento o trasie ucieczki Witolda Pileckiego (Radio Kraków/IAR)
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczych
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczychFoto: Wikipedia/autor nieznany

- Mamy dobrze udokumentowaną całą trasę, znamy miejsca i ludzi, którzy w 1943 roku pomagali uciekinierom - mówi Radiu Kraków Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento. Mają to być punkty na trasie, które można dobrze opisać i połączyć z historią lokalną, dotyczącą pomocy przez miejscową ludność uciekinierom. Miejsca na szlaku mają zostać zaznaczone.

- W przyszłości inicjatorzy projektu chcieliby również wytyczyć trasę, którą przeszedł po opuszczeniu obozu Auschwitz Witold Pilecki tak, by można byłą ja pokonać pieszo, rowerem lub konno - tłumaczy Tomasz Siemek, burmistrz Alwerni jeden z pomysłodawców szlaku. Taka trasa będzie "lekcją historii na żywo" - dodaje.

Witold Pilecki razem z dwoma współwięźniami uciekł z obozu Auschwitz nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Pierwszą noc uciekinierzy spędzili pod murami zamku Lipowiec. W Alwerni dostali pomoc od miejscowego księdza. Po kilku dniach wędrówki dotarli do willi Tomasza Serafińskiego w Nowym Wiśniczu niedaleko Bochni.

SERWISY HISTORYCZNE POLSKIERADIO.PL >>>

***

Witold Pilecki urodził sie 13 maja 1901. Był jedną z niewielu osób, które trafiły do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu dobrowolnie. 19 września 1940 pozwolił się aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu. Trafił do KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński.

Zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. Zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Więźniowie, głównie byli żołnierze, tworzyli tzw. piątki. Każda taka grupa rozbudowywała swoją siatkę konspiracyjną, nie wiedząc nic o istnieniu innych "piątek". Był to oryginalny pomysł Pileckiego. Później ZOW był budowany na wzór organizacji wojskowych. Jego dowódcą został płk Kazimierz Heilman-Rawicz z ZWZ-AK. ZOW - wedle zamysłu Pileckiego - miał przygotować powstanie w obozie.

"Serafiński" nie ograniczał się tylko do działalności wywiadowczej i konspiracyjnej. Doprowadził do porozumienia organizacji politycznych działających w Auschwitz. Do symbolicznego spotkania doszło w Wigilię 1941 roku. Uczestniczyli w nim m.in. działacz lewicowy, były poseł i więzień brzeski Stanisław Dubois oraz Jan Mosdorf, przywódca Obozu Radykalno-Narodowego.

Wiosną 1943 roku Niemcy zaczęli rozpracowywać organizacje konspiracyjne w obozie. W ręce oprawców wpadało coraz więcej członków obozowego ruchu oporu. Zapadła decyzja o wywiezieniu "starych" więźniów w głąb Rzeszy. Wtedy Pilecki zdecydował się na ucieczkę.

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN liczy, że wiosną uda się odnaleźć miejsce pochówku rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 09:55
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Agnieszka Rudzińska poinformowała, że prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce na Wojskowych Powązkach zostaną wznowione wczesną wiosną.
rozwiń zwiń