Wandale zniszczyli pomnik żołnierzy UPA na Podkarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:22
Prezes Związku Ukraińców w Polsce powiedział, że pomnik stoi od 2002 r. i nie wywoływał do tej pory żadnych kontrowersji.
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza na dawnym greckokatolickim cmentarzu w Mołodyczu
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza na dawnym greckokatolickim cmentarzu w Mołodyczu Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Nieznani wandale rozbili jedną z dwóch tablic pomnika poświęconego żołnierzom UPA i mieszkańcom Mołodycza na Podkarpaciu. Pomnik znajduje się na dawnym greckokatolickim cmentarzu w tej miejscowości.

Zdaniem Piotra Tymy, prezesa Związku Ukraińców w Polsce zniszczenie pomnika w Mołodyczu to nie „chuligański wybryk, ale klasyczna prowokacja”. Przypomniał, że w ub. r. zniszczone zostały podobne pomniki m.in. w Radrużu, Hruszowicach i Wierzbicy.

- Wszystkie te akty wandalizmu zostały nagrane i krótkie filmy można znaleźć w internecie, m.in. na stronie novorossia.today, są one też sygnowane przez Obóz Wielkiej Polski. Sądzę, że są to czyny inspirowane z Rosji, które mają wywołać reakcję na Ukrainie. Te wszystkie działania są prowadzone na korzyść Rosji, która chce skłócić Polaków i Ukraińców - podkreślił Tyma.

Pomnik w Mołodyczu składa się z dwóch tablic, z których jedna upamiętnia „żołnierzy UPA poległych w latach 1945-1947” i ta została rozbita. Druga tablica upamiętnia parafian cerkwi w Mołodyczu, którzy tragicznie zmarli w latach 1945-1947. Fotoreporter PAP, który był w czwartek na miejscu, powiedział, że ta tablica nie została zniszczona.

Podkarpacka policja nie otrzymała dotychczas zawiadomienia o zniszczeniu pomnika.

Prezes ZUwP zaznaczył, że kwestia pomników i upamiętnień jest to „sztucznie podsycany temat”. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek skieruje do ministra spraw wewnętrznych list, w którym zaapeluje o „większą skuteczność policji”.

- Dotychczas w żadnym przypadku zniszczenia pomnika nie wykryto sprawców. Patrząc na skalę tego typu działań i powagę sprawy dziwię się, że nie ma żadnych efektów pracy policji. Dziwi mnie to lekceważenie. Może takimi sprawami nie powinna zajmować się lokalna policji tylko wyższego szczebla - powiedział Tyma.

W liście do MSWiA zawarte też mają być zdjęcia oraz inne dowody, które dokumentować mają zniszczenia pomników.

Tyma zapowiedział również, że będzie chciał zwołania w tej sprawie sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

PAP, bk

Komentarze1
aby dodać komentarz
rocklee2016-11-19 21:11 Zgłoś
Powiem to jako Polak, który interesuje się polityką i historią: Jakim prawem nazywacie Tych Bohaterów, którzy zniszczyli ten nielegalny pomnik wandalami? Wg Waszego rozumowania Polacy, co walczyli m.in. z okupantem niemieckim niszcząc np.: tablice też byli wandalami? Sorry, ale tak to wygląda wg Waszego myślenia. Nie bądźcie hipokrytami. Upadlińcy nigdy Nas nie lubili. Pokazali to w latach 1918-1920 i w 1939-1947. Ci Synowie i Córki Narodu Ukrainy, którzy m.in. Nas ukrywali jedynie Te Osoby mają prawo nazywać się Ukraińcami i cześć, pamięć i chwała Im za to na wieki. Jak Wam nie wstyd pisać takie nieprawdziwe i oszczercze paszkwile?

Czytaj także

Wandale zdewastowali Stary Cmentarz Podgórski w Krakowie. Zniszczono pomnik bohatera narodowego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 16:37
Zniszczono pięć nagrobków., w tym m.in. pomnik na zabytkowym grobowcu Edwarda Dembowskiego, organizatora i faktycznego przywódcy powstania krakowskiego 1846 roku.
rozwiń zwiń