X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef BBN: obywatele nie powinni czuć nadmiernej ingerencji władzy w ich życie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 12:42
- Podstawowa kwestia to bezpieczeństwo, ale należy unikać sytuacji, w której obywatele mogliby poczuć nadmierną ingerencję władzy w ich życie prywatne - stwierdził Paweł Soloch, odnosząc się do założeń ustawy antyterrorystycznej.
Audio
  • Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że zmiany w projekcie są możliwe, ale złagodzenie przepisów raczej nie wchodzi w grę, bo z terroryzmem trzeba walczyć bezwzględnie (IAR)
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł SolochFoto: WarsawForum/Wikimedia Commons/CC

Jak poinformował we wtorek w audycji "Salon polityczny Trójki" minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej, którego założenia zostały ostatnio zaprezentowane, trafi do Sejmu w maju.

Czytaj więcej:
mariusz błaszczak 1200.jpg
Mariusz Błaszczak w Trójce

Projekt wprowadza możliwość zatrzymania podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni - za zgodą sądu. Dziś zatrzymać można na 48 godzin, a na rozpoznanie wniosku o areszt sąd ma dodatkowe 24 godziny.

W projekcie znajduje się też zapis pozwalający na prowadzenie przeszukań i zatrzymań podejrzanych o terroryzm przez całą dobę, bez ograniczeń czasowych. Dziś rewizje, przeszukania i zatrzymania są możliwe w godzinach od 6 do 22.

Zmianie miałyby ulec też zasady funkcjonowania telefonów prepaid, które dziś są anonimowe. Miałby istnieć obowiązek sprzedawania ich tylko za okazaniem dokumentu tożsamości, aby wiedzieć, kto się nimi posługuje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Opozycja krytykuje założenia projektu twierdząc, że w istotny sposób ogranicza on prawa obywatelskie.

Szef BBN: obywatele nie powinni czuć nadmiernej ingerencji władz

Paweł Soloch zapytany we wtorek w TOK FM, czy prezydent Andrzej Duda poprze ustawę antyterrorystyczną odpowiedział, że "prezydent będzie to oceniał, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oczywiście swoją opinię też przedstawi".

- Zwracam uwagę, że twórcy tej ustawy też mówili, że nie wykluczają poprawek - dodał.

- Przypomnę, że niektóre rozwiązania w tej ustawie, takie jak kontrola zakupu pre-paidów są powszechnie stosowane w krajach zachodnich. Tam nikt nie kupuje anonimowo telefonu komórkowego w kiosku - powiedział szef BBN.

Zaznaczył, że przygotowanie ustawy związane jest z wydarzeniami, które mają mieć miejsce w Polsce - Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO. Według niego, jak każda ustawa w dziedzinie bezpieczeństwa, i ta ustawa może być potem modyfikowana.

Soloch ocenił, że krytyka wobec ustawy jest nadmierna, niemniej w głosy te należy się bardzo uważnie wsłuchiwać i brać po uwagę.

- Powinniśmy unikać takiej sytuacji, nie tylko żeby dochodziło do realnego nadużycia władzy - co wydaje mi się, że w świetle zapisów tej ustawy nam nie grozi - ale poczucia wśród obywateli, że władza nadmiernie ingeruje w życie prywatne, czy życie indywidualne obywateli, co rodzi nieufność do państwa - wskazał.

Dodał, że trzeba budować takie środki zaufania, łącznie z modyfikacjami przepisów, "żeby to zaufanie jednak podtrzymywać, czy budować".

"Chodzi o to, byśmy przy tym wszystkim nie rozmyli podstawowej kwestii"

Zgodnie z projektem, wiodącą rolę w zwalczaniu terroryzmu będzie mieć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która ma koordynować działania operacyjno-śledcze i analityczne. Wzmocnione ma zostać Centrum Antyterrorystyczne ABW.

Soloch wyjaśnił, że już wcześniej ABW była krajową władzą bezpieczeństwa, a szef Agencji ma uprawienia organu administracji państwowej. Wskazał, że ze strony rządu służby nadzoruje minister koordynator, a ze strony parlamentu sejmowa komisja ds. służb specjalnych.

- Być może w toku działań okaże się, że będą potrzebne inne mechanizmy do wprowadzenia. Chodzi o to, byśmy przy tym wszystkim nie rozmyli podstawowej kwestii, jaką jest sprawa bezpieczeństwa - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że centralizacja jest procesem, który następuje również w służbach innych państw, a także w strukturach ponadnarodowych, jak np. w NATO. Wskazał ponadto, że projekt w znacznej mierze bazuje na rozwiązaniach stosowanych na Zachodzie.

PAP, IAR, kk

Zobacz więcej na temat: BBN Paweł Soloch terroryzm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ABW na czele walki z terroryzmem. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 15:00
W czwartek międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych przyjął projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. Przewiduje on m.in. możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.
rozwiń zwiń