X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Dzień Zdrowia. WHO: półtora miliona osób rocznie umiera na cukrzycę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 11:53
Pokonaj cukrzycę! - to hasło obchodzonego dziś Światowego Dnia Zdrowia. Na całym świecie na cukrzycę choruje prawie 350 milionów osób, w Polsce 2 miliony 700 tysięcy.
Audio
  • Światowy Dzień Zdrowia - Pokonaj cukrzycę. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
  • Szefowa WHO dr Maraget Chan: "Cukrzyca jest istotną przyczyną utraty wzroku, amputacji kończyn, niewydolności nerek i innych konsekwencji obniżających jakość życia" (IAR)
  • Światowy Dzień Zdrowia. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Prof. Mirosław Jarosz zwraca uwagę, że liczba chorych będzie rosła, jeżeli nie powstrzymamy epidemii otyłości (IAR)
  • Dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz przypomina, że przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i mała aktywność fizyczna (IAR)
Cukrzyca może prowadzić do rozwoju innych zachorowań: udarów, zawałów, czy ślepoty
Cukrzyca może prowadzić do rozwoju innych zachorowań: udarów, zawałów, czy ślepotyFoto: Glow Images/East News

Liczba chorych wzrosła czterokrotnie od początku lat osiemdziesiątych. Dziś ponad osiem procent dorosłych ludzi cierpi na cukrzycę, a półtora miliona osób rocznie umiera z powodu tej choroby - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.

- Choroba ta jest przyczyną niepełnosprawności - mówi szefowa WHO dr Maraget Chan. Jest istotną przyczyną utraty wzroku, amputacji kończyn, niewydolności nerek i innych konsekwencji obniżających jakość życia. Możliwe komplikacje to zawał serca i udar mózgu.

Jedna z głównych przyczyn cukrzycy

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia profesor Mirosław Jarosz zwraca uwagę, że liczba chorych będzie rosła, jeżeli nie powstrzymamy epidemii otyłości, która jest jedną z głównych przyczyn cukrzycy.

Dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia przypomina, że przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i mała aktywność fizyczna. Dodaje, że aby schudnąć, trzeba zwrócić uwagę na to co i ile jemy. Najważniejsze, aby jeść regularnie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, ograniczyć tłuszcze zwierzęce i tłusty nabiał, cukier i sól.

Edukowanie społeczeństwa

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia z okazji utworzenia w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia - WHO. Służy propagowaniu zdrowego stylu życia, a także edukacji społeczeństwa, że chorobom można zapobiegać przez profilaktykę, stosowanie odpowiedniej diety i dbanie o środowisko naturalne.

Co roku obchodom towarzyszy inny temat, związany ze zdrowiem publicznym. Do tej pory dzień ten poświęcono między innymi nadciśnieniu tętniczemu, oporności na antybiotyki, bezpieczeństwu na drodze czy aktywności fizycznej.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cukrzyca u najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 16:00
Już po 21:00 w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o cukrzycy u najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca - epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:59
Podlaskie Stowarzyszenie Diabetyków od lat prowadzi akcję edukacyjną, która ma uświadomić zagrożenia związane z tą chorobą.
rozwiń zwiń