Zbiórka pieniędzy na pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 10:00
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zbiera pieniądze na budowę pomnika w Krakowie. Pomnik „Wstęga pamięci” ma być zbudowany u podnóża Wawelu. Ma w symboliczny sposób ukazywać niezwykły fenomen Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Audio
  • Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Leszek Żukowski podkreśla, że to wyjątkowe przedsięwzięcie (IAR)
  • Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreśla, że pomnik "Wstęga Pamięci" w kształcie granic II Rzeczpospolitej ma niezwykle symboliczne znaczenie (IAR)
Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi
Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymiFoto: Pixabay

"Wstęga Pamięci" ma mieć kształt II Rzeczpospolitej i ma być symbolicznym ogrodem pamięci poświęconym wysiłkowi największej podziemnej armii II wojny światowej.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK profesor Leszek Żukowski podkreśla, że to wyjątkowe przedsięwzięcie. Po zbudowaniu pomnika przed Sejmem, który symbolizuje łączność Armii Krajowej z polskimi władzami, jest teraz okazja, aby przed siedzibą polskich królów upamiętnić wszystkich, którzy walczyli na terenach całej II Rzeczpospolitej. Poza tym, podkreśla prezes Żukowski, ten pomnik będzie też przypominał jak wyglądała Polska przed wybuchem II wojny.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreśla, że pomnik "Wstęga Pamięci" w kształcie granic II Rzeczpospolitej ma niezwykle symboliczne znaczenie. Jak mówi, pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i o działaniach AK na terenach dzisiejszej Polski, ale często zapominamy jak wielką daninę krwi złożyli żołnierze Armii Krajowej na Kresach, walcząc o Wilno, Lwów, czy broniąc Polaków na Wołyniu. Dlatego taki kształt pomnika, będzie symbolicznie przypominał o ich ogromnej roli właśnie na wschodnich, utraconych po II wojnie terenach Rzeczpospolitej.

Jan Kasprzyk podkreśla, że idea zbudowania pomnika upamiętniającego działania żołnierzy Armii Krajowej u stóp Wawelu zasługuje na zaangażowanie całego narodu, bo Armia Krajowa, to "najpiękniejsza formacja zbrojna w dziejach Rzeczpospolitej”.

Każdy, kto chce wspomóc budowę „Wstęgi pamięci” znajdzie więcej informacji na stronie internetowej www.polakpotrafi.pl.

IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak