Ekspert w "Die Welt": UE ma przyjąć z Turcji 250 tys. uchodźców rocznie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:25
Zawarte w marcu przez UE porozumienie z Turcją zawiera nieoficjalną zgodę Europy na przyjęcie z Turcji co roku około 250 tys. Syryjczyków - powiedział "Die Welt" ekspert think tanku European Stability Initiative (ESI) Gerald Knaus.
Trwa napływ migrantów do Europy
Trwa napływ migrantów do Europy Foto: PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

- Strona turecka oczekuje, że w najbliższych tygodniach Europejczycy rozpoczną przyjmowanie około 250 tys. Syryjczyków z Turcji - powiedział Knaus w rozmowie, która ukazała się w niedzielnym wydaniu "Die Welt". Według niego Europejczycy "zasadniczo" na to się zgodzili.


Serwis specjalny
migrants1200.jpg
Imigranci w Europie

"Die Welt" pisze, że zgoda na kontyngent w takiej wysokości był prawdopodobnie warunkiem Ankary na zawarcie porozumienia. - Nie zostało to ujęte w formie oficjalnej umowy, lecz w formie ustnej - tłumaczy ekspert. Jego zdaniem UE chce najpierw przekonać się, czy strumień imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki rzeczywiście ulegnie zahamowaniu.

Plan UE przewiduje "rozwiązanie europejskie" problemu uchodźców zakładające, że wszystkie kraje Wspólnoty ponoszą koszty podziału imigrantów. W rzeczywistości "koalicja chętnych" jest niewielka - zastrzega Knaus.

Ekspert ESI skrytykował niedawną propozycję Komisji Europejskiej przewidującą automatyczny podział imigrantów pomiędzy kraje UE. Ten plan jest "politycznie nie do zrealizowania i jest stosunkowo pozbawiony sensu, ponieważ imigranci nie zostaną w krajach, w których nie chcą się osiedlić". Inicjatywę KE ekspert nazwał "biciem piany".

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją, od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, cofani są z tego kraju do Turcji.

TR NTV/youtube

Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. Niemcy przyjęły dotychczas w ramach tej umowy 32 osoby.

PAP,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty migrantów w Grecji. "Są skłonni zrobić wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 14:12
- Fala frustracji sięgnęła takiego poziomu, w którym te osoby są skłonne zrobić wszystko, aby ich nie deportowano - mówi ekspert ds. terroryzmu z Uniwersytetu w Białymstoku Magdalena El Ghamari.
rozwiń zwiń