Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:01
Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa, opierając się na szacunku, uczciwości, a jak trzeba bohaterstwie w obronie ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na sesji Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda : przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość (IAR)
  • Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy (Jedynka)
Prezydent przemawia przed Zgromadzeniem Narodowym
Prezydent przemawia przed Zgromadzeniem NarodowymFoto: @prezydentpl

Andrzej Duda powiedział, że członkowie Zgromadzenia Narodowego przybyli do Poznania, gdyż rozumieją odpowiedzialność, ciążącą na nich wobec historii i przyszłych pokoleń Polaków. Prezydent przypomniał słowa świętego Jana Pawła II, że Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, a integracja europejska jest dla Polaków szansą na duchowe ubogacenie Zachodu. Prezydent wyraził przekonanie, że idąc za wskazaniami papieża-Polaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu.

"Chrzest zdecydował o naszej przyszłości"

Czytaj też:
szydło1200.jpg
"Polska weszła do Europy poprzez chrześcijaństwo"

- Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - ocenił prezydent.

Stwierdził, że to chrześcijańskie dziedzictwo po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z Polaków. - To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - zaznaczył Duda.

- Oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom pragnę wyrazić przekonanie, że Polska jest i pozostanie wierna chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy wypróbowany i mocny fundament dla przyszłości - mówił.

"Trzy filary"

Cywilizacje grecka, rzymska i chrześcijańska stały się trzema filarami polskiej tożsamości i kultury - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w piątek podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu. 

-  Głosiciele dobrej nowiny otworzyli przed Polakami olbrzymi skarbiec duchowych bogactw. Krzewili w naszej kulturze chrześcijańską wizję człowieka - powiedział prezydent. Ocenił, że wejście w krąg cywilizacji chrześcijańskiej w odmianie łacińskiej było dla nas prawdziwym przełomem. - Trzy filary tej cywilizacji stały się też filarami polskiej tożsamości i kultury - dodał prezydent Duda.

Wideo: przemówienie prezydenta z okazji Chrztu Polski w Gnieźnie (14 kwietnia 2016 r.)

Pierwszym jest według prezydenta grecka filozofia, umiłowanie mądrości, prymat obiektywnej prawdy, precyzyjne narzędzia poznawania i analizowania rzeczywistości. Drugim filarem była i jest rzymska myśl prawna i ustrojowa, idea rządów prawa, koncepcja republiki, czyli państwa, które jest dobrem wspólnym rządzących nim obywateli oraz etos obywatelski - powiedział Andrzej Duda. - To doskonalone i wypróbowane przez setki lat zasady, na których w znacznej mierze opiera się także nowoczesne prawo cywilne, karne, procesowe i państwowe - dodał.

Trzecim filarem jest i był rdzeń myśli chrześcijańskiej: Stary i Nowy Testament, Dekalog i Ewangelia. - To nowa rewolucyjna wizja ludzkości jako rodziny, jako wspólnoty braci i sióstr równych wobec ojca oraz jego moralnego prawa. To również wezwanie do pokoju, do żalu za popełnione zło i do wybaczania doznanych krzywd, nakaz przedkładania osoby ludzkiej ponad rzeczy, ponad przyziemne korzyści i chęć posiadania - powiedział Andrzej Duda.

Mówił, że chrześcijaństwo to także: ochrona słabszych, wezwanie do solidarnej pomocy potrzebującym i zasada pomocniczości, to uznanie godności kobiet i zróżnicowanego ich wkładu, jaki wnoszą w życie społeczeństw, idea władzy i przełożeństwa jako służby, przekonanie, że władcy podlegają osądowi moralnemu.

Chrześcijaństwo - kontynuował - to także unikalna koncepcja rozdziału sacrum i profanum, idea autonomii i współpracy władzy świeckiej i duchownej, uniwersytetu i szkoły ludowej, szpitala i sierocińca. - Wreszcie wyżyny kunsztu i geniuszu, na które wznieśli się zainspirowani chrześcijaństwem artyści - dodał.

- Nikogo nie powinien dziwić fakt, że jedynie w obrębie tej cywilizacji pojawiały się też idee i zjawiska jak koncepcja praw człowieka przyrodzonych i niezbywalnych, konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej - dodał.

"Udało się zbudować wspólnotę"


Czytaj też:
chrzest 1200.jpg
"Rocznica Chrztu Polski zachętą do przebaczenia i pojednania"

Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. - Udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary - podkreślił.

- Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: "my Polacy". Powiedzieliśmy wtedy "tak" wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie - mówił prezydent.

- Nie było przesądzone, że się uda, że powstanie wspólnota, ale udało się. Udało się ją zbudować na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności - powiedział prezydent.

"Rdzeń tożsamości"

- Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród - dodał prezydent.

- I gdy było wyjątkowo źle, gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie - zapełniał świątynie, tam szukając wspólnoty, udowadniając też ponadczasową mądrość decyzji przodków - mówił.

Według Dudy "rok 966 to najważniejsza cezura w naszych dziejach, a obecne uroczystości są świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny".

- To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce ojca świętego papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży - dodał.

Starcie cywilizacji

Duda zaznaczył, że XXI "szybko postawił nas wobec nowych trudnych wyzwań". "W warunkach globalnej wioski naturalna rywalizacja odmiennych modeli cywilizacyjnych osiągnęła niespotykaną dotąd intensywność. W Polsce i Europie toczą się debaty dotyczące tego, jak się odnieść do tych nowych wyzwań - mówił prezydent.

- Osobiście uważam, że w tej sytuacji warto przede wszystkim zaufać sile naszej tożsamości, sięgnąć do bogatego skarbca myśli, doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w połączonym nurcie dwóch wielkich tradycji: grecko-rzymskiej i judeo-chrześcijańskiej. To one powinny być podstawą naszych działań - przekonywał Duda.

- Niszczenie podstaw naszej cywilizacji oraz próby zastępowania ich innymi, niespójnymi, luźno naszkicowanymi koncepcjami zawsze było i zawsze będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń - podkreślił prezydent.

- Najdobitniej dowiódł tego XX wiek i dwa straszliwe w skutkach projekty ideologiczne - komunizm i nazizm - ocenił.

Uchwała na rocznicę Chrztu Polski

Na początku sesji marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał okolicznościową uchwałę, przyjętą wcześniej przez parlamentarzystów.

"Wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość" - napisano na wstępie uchwały. Dalej podkreślono, że decyzja Mieszka I o przyjęciu chrztu włączyła Polskę "w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej". Zaznaczono, że chrześcijaństwo przyniosło narodowi zbiór wartości oraz wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej. "Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w roku 1683 - roku Wiktorii Wiedeńskiej i w 1920 - roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od świętego biskupa Wojciecha do błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki" - napisano w dokumencie.

W uchwale stwierdzono też, że przełom historyczny spowodowany powstaniem "Solidarności" nie byłby możliwy bez "inspiracji duchowej" świętego Jana Pawła II. "Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo" - głosi tekst uchwały.

Wyjątkowe obrady Sejmu i Senatu

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

W uroczystej sesji Zgromadzenia Narodowego uczestniczyli członkowie obu izb parlamentu, prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło wraz z ministrami, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przedstawiciele parlamentów europejskich, Polonii i korpusu dyplomatycznego.

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Obrady Sejmu i Senatu w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 12:21
Z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w stolicy Wielkopolski odbywa się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mediewista: chrzest Polski był krokiem koniecznym, żeby fizycznie egzystować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 09:15
- To była przepustka do wielkiej cywilizacji śródziemnomorskiej, chrześcijańskiej - powiedział w radiowej Trójce profesor Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: część polskich elit wstydzi się polskiej historii i tego, że są Polakami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 11:18
- -Polityka historyczna musi być bardziej aktywnie realizowana, musi być wzmocniona, kompleksowa, my cały czas nad tym pracujemy - powiedziała szefowa rządu, która w piątek przebywa w Poznaniu na uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski.
rozwiń zwiń