1050-lecie chrztu Polski. Spotkanie ewangelizacyjne na stadionie w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 12:50
- Dzisiaj chcemy się cieszyć; spotykamy się w formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim i jednocześnie wdzięczni za tych, którzy doprowadzili do chrztu Polski - mówił abp Stanisław Gądecki.
Audio
  • Politycy w Trójce o obchodach 1050-lecia chrztu Polski (Śniadanie w Trójce)
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Głównym punktem sobotnich uroczystości, odbywających się pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", będzie msza pod przewodnictwem legata papieskiego. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad 30 tys. osób.

- Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski; za biskupa Jordana, za Mieszka I, a najbardziej za Dąbrówkę - witał zgromadzonych przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki.

Czytaj też:
szydło1200.jpg
"Polska weszła do Europy poprzez chrześcijaństwo"

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w trakcie powitania, że Wielkopolanie mogą być dumni z faktu, że są "kustoszami tej wspaniałej historii". - Nasz ukochany ojciec święty Jan Paweł II zawsze nam powtarzał: pamiętajcie, jesteście stąd, gdzie wszystko się zaczęło. Tu w Gnieźnie, tu w Poznaniu zaczęła się historia Polski, historia państwa i Kościoła - powiedział.

- Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami, ale świętujmy nie tylko dzisiaj, świętujmy cały rok 1050-lecia chrztu Polski. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - mówił marszałek Woźniak.

Z myślą o sobotnich uroczystościach, na stadionie powstała scena, której centralnym punktem jest ołtarz. Pierwszą część spotkania prowadzi aktor Radosław Pazura wraz z małżonką Dorotą Chotecką.

Czytaj też:
chrzest 1200.jpg
"Rocznica Chrztu Polski zachętą do przebaczenia i pojednania"

Na popołudnie zaplanowano mszę z chrztem dorosłych i posłaniem, wieńczącą centralne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Ma ją odprawić legat papieski, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Od samego rana na stadion przybywają tysiące osób, pielgrzymi z Wielkopolski i całego kraju. Ruchem w pobliżu stadionu kieruje policja. W stronę miejsca wydarzenia w sobotę częściej niż zwykle kursują tramwaje i autobusy.

Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza pod przewodnictwem legata papieskiego.

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywających się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po południu, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, w poznańskiej bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę, po niej przedstawiciele Kościoła oraz prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz premier Beata Szydło złożyli kwiaty na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Wideo: przemówienie prezydenta z okazji Chrztu Polski w Gnieźnie (14 kwietnia 2016 r.)


pp/PAP/IAR


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1050. rocznica Chrztu Polski. Obrady Sejmu i Senatu w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 12:21
Z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w stolicy Wielkopolski odbywa się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego prezydent Andrzej Duda wygłasza orędzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mediewista: chrzest Polski był krokiem koniecznym, żeby fizycznie egzystować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 09:15
- To była przepustka do wielkiej cywilizacji śródziemnomorskiej, chrześcijańskiej - powiedział w radiowej Trójce profesor Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: część polskich elit wstydzi się polskiej historii i tego, że są Polakami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 11:18
- -Polityka historyczna musi być bardziej aktywnie realizowana, musi być wzmocniona, kompleksowa, my cały czas nad tym pracujemy - powiedziała szefowa rządu, która w piątek przebywa w Poznaniu na uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski.
rozwiń zwiń