35 tys. osób na spotkaniu ewangelizacyjnym i mszy na stadionie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 17:50
Chrzest Polski dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury - podkreślił kard. Pietro Parolin w homilii podczas mszy św. na poznańskim stadionie. Uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, wieńczy centralne obchody jubileuszu chrztu Polski.
Audio
  • Rocznica chrztu Polski - uroczystości na stadionie w Poznaniu. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
  • Chrzest dorosłych w Poznaniu na mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (IAR)
  • Homilia sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina (Jedynka)
  • Msza św. na poznańskim stadionie (Jedynka)
Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego na stadionie w Poznaniu
Uczestnicy spotkania ewangelizacyjnego na stadionie w PoznaniuFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Podczas homilii hierarcha podkreślił, że "Chrzest, jak ma to miejsce w przypadku każdej duszy, która go przyjmuje, tak i dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury, i dał początek nowej drodze rozjaśnionej światłem Chrystusa i nauczaniem Kościoła".

- Wasza tak liczna i gorliwa obecność ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski. Historia waszego szlachetnego narodu, z jego dramatami i jego wspaniałym odrodzeniem świadczy, że Jezus zmartwychwstał i nie opuszcza swych wiernych uczniów oraz, że Maryja, Jego Matka, nieustannie wstawia się za Polską. Mówią o tym całe dzieje waszej ojczyzny - mówił watykański hierarcha.

źródło: TVN24/x-news

Kardynał zwrócił się do zgromadzonych słowami - "Dziękujcie Bogu za cenny dar wiary, którą dziś celebrujemy z okazji 1050. rocznicy chrztu księcia Mieszka I z dynastii Piastów, wydarzenia, które było jak drzwi szeroko otwarte, aby zrodził się wasz naród, a które pozwoliło wam poznać, umiłować Chrystusa i służyć Mu. Dziękujcie Mu za dar pokoju i stabilności granic waszego kraju, tak często doświadczanego konfliktami i rozbiorami" - mówił kard. Parolin.


Czytaj więcej
abp polak 1200.jpg
"Rocznica chrztu Polski to święto wszystkich odłamów chrześcijaństwa"

Podkreślił jednocześnie, że dziękczynienie jest ważne, ponieważ przypomina nam, "jak bardzo kocha nas Bóg i jak bardzo jesteśmy od Niego zależni, pozwala nam natychmiast zrozumieć zagrożenia, które dzięki Niemu zostały przezwyciężone i czyni nas bardziej realistycznymi, mniej zatroskanymi i bardziej optymistycznymi w odniesieniu do zagadnień współczesności". Kard. Parolin dodał, że dziękczynienie pozwala nam "zobaczyć problemy we właściwym świetle, nie lekceważąc ich, bez przesady czy irytacji".

Duchowny mówił, że silna wiara Polaków "umocniła nadzieję i moc ducha, broniąc i zachowując oraz dając zdolność bycia cierpliwymi i wytrwałymi, w ufnym oczekiwaniu Bożej interwencji, która za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej zawsze przybywała na czas". I dodał: "Jesteśmy tu dzisiaj, aby przypomnieć i dziękować Panu za dar wiary i przezwyciężenie wielu trudnych chwil. Jesteśmy wezwani, aby uczcić tę radosną rocznicę, która pozwala nam spojrzeć na korzenie, wypływającą z nich życiową moc, która sprawiła wasz wzrost".


źródło: TVN24/x-news


Kard. zwrócił się do licznie zgromadzonych wiernych, aby "nigdy nie traktowali niczego jako osiągnięte raz na zawsze, tak jakby (...) poświęcenie, wiara i odwaga minionych pokoleń wystarczyły, żeby iść dalej pewnie i uchronić się od wszelkich niebezpieczeństw".


Czytaj więcej
naj.jpg
Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa

Legat papieski z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski powiedział też, że Ojciec Święty Franciszek - który bardzo oczekuje na osobiste przybycie do Polski w lipcu br. z okazji XXXI Światowego Dnia Młodzieży - poprzez swojego specjalnego przedstawiciela pragnie uczestniczyć w radości tych obchodów, "wzmocnić tę radość, okazać wam swoją miłość, zapewnić was o swojej modlitwie, przekazać swoje błogosławieństwo i wyrazić wam słowo wdzięczności, gratulacji i zachęty".

Podczas mszy udzielony został także sakrament chrztu św. i bierzmowania dorosłym.

Sobota jest ostatnim dniem centralnych uroczystości jubileuszu chrztu Polski. Od przedpołudnia na poznańskim stadionie odbywało się spotkanie ewangelizacyjne, pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja". Były wspólne modlitwy i śpiewy z udziałem zaproszonych artystów. W wydarzeniu uczestniczył też chór liczący ponad 1000 osób. Na stadionie według organizatorów pojawiło się ok. 35 tys. ludzi.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich; podczas spotkania odczytana została podpisana w 2000 roku deklaracja Kościołów o wzajemnym uznaniu chrztu św. Zebrani odnowili też przyrzeczenia chrzcielne.

Posłuchaj
00:17 witam.mp3 Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki wita wiernych (IAR)

 

- Dwa poprzednie dni w Gnieźnie i Poznaniu były poświęcone oficjalnym wydarzeniom: liturgicznym uroczystościom oraz Zgromadzeniu Narodowemu. Dzisiaj chcemy się cieszyć. Spotykamy się tutaj w takiej formie nieoficjalnej, życzliwi jedni drugim. I jednocześnie wdzięczni za tych wszystkich ludzi, którzy doprowadzili do chrztu Polski; za biskupa Jordana, za Mieszka I, a najbardziej za Dąbrówkę - witał zgromadzonych przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki.

- Cieszę się, że jesteście dzisiaj z nami, ale świętujmy nie tylko dzisiaj, świętujmy cały rok 1050-lecia chrztu Polski. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich: pojedźcie do Gniezna pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Pojedźcie pokłonić się pierwszym władcom, Mieszkowi i Chrobremu, do katedry w Poznaniu. Pojedźcie na "wyspę władców" na Ostrowie Lednickim, tam są pierwsze budowle księcia Mieszka, odwiedźcie Grzybowo, te wszystkie grody, które świadczą o tej długiej tradycji polskiego państwa - mówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak

Wydarzenia na stadionie zakończy wieczorny koncert jubileuszowy, musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.


Czytaj więcej
obch.jpg
Prymas Polski: rocznica chrztu Polski zachętą do pojednania i przebaczenia

Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza pod przewodnictwem legata papieskiego.

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywających się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po południu, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, w poznańskiej bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą mszę, po niej przedstawiciele Kościoła oraz prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz premier Beata Szydło złożyli kwiaty na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.


IAR/PAP/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko zdecydował się na chrzest. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 19:03
Chrzest Mieszka I był przełomowym wydarzeniem, uznawanym za wyznacznik początku polskiej państwowości.
rozwiń zwiń