Turcja grozi UE wycofaniem się z porozumienia ws. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:57
Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ostrzegł, że jego kraj zerwie porozumienie z Unią Europejską w sprawie migrantów, które ma powstrzymać ich napływ do Europy, jeśli strona unijna nie dotrzyma swoich zobowiązań wobec Turcji.
Audio
  • Turcja grozi Unii Europejskiej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Migranci w porcie Kalamata na południowym Peloponezie
Migranci w porcie Kalamata na południowym PeloponezieFoto: PAP/EPA/NIKITAS KOTSIARIS

Cavusoglu złożył takie oświadczenie w parlamencie, odnosząc się do pytań opozycji dotyczących polityki wobec Syrii, w tym przeciwdziałania fali uchodźców z tego kraju, którzy przez Turcję próbują przedostać się do Europy.

Ultimatum ministra

- Porozumienie, jakie zawarliśmy z Unią, jest bardzo jasne. Chcemy, by ta ludzka tragedia się zakończyła, by nasi obywatele podróżowali bez wiz, a także chcemy uaktualnienia unii celnej (UE-Turcja) - powiedział minister.

- Jeśli UE nie dotrzyma słowa, w tym w sprawie umowy migracyjnej, anulujemy wszystkie porozumienia - zagroził szef dyplomacji.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją zawartym 18 marca na szczycie w Brukseli, uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji ok. 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków.

Źródło: TR NTV/TVN

Pomoc UE

Ponadto zgodnie z porozumieniem UE ma szybciej przekazać obiecane już wcześniej 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Dodatkowo od 2018 r. Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji dodatkowe 3 mld euro.

W ramach tego porozumienia uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Ponadto Unia i Turcja otworzą jeszcze w tym półroczu nowy rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący budżetu i finansów) oraz przyśpieszą przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów.

Porozumienie unijno-tureckie jest krytykowane przez wielu komentatorów i obrońców praw człowieka, którzy zarzucają Unii "handel uchodźcami" oraz paktowanie z krajem naruszającym zasady demokracji i wolność słowa.

IAR, PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert w "Die Welt": UE ma przyjąć z Turcji 250 tys. uchodźców rocznie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:25
Zawarte w marcu przez UE porozumienie z Turcją zawiera nieoficjalną zgodę Europy na przyjęcie z Turcji co roku około 250 tys. Syryjczyków - powiedział "Die Welt" ekspert think tanku European Stability Initiative (ESI) Gerald Knaus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: 4 tys. dzieci koczuje na granicy grecko-macedońskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 10:17
12 tysięcy osób, w tym cztery tysiące dzieci, koczuje w obozowisku w Idomeni na grecko-macedońskiej granicy w dramatycznych warunkach; ci ludzie tam utknęli - granica jest zamknięta nie mogą zawrócić, ani iść dalej - mówi przedstawiciel UNHCR Babar Baloch. Jak dodaje, UNHCR liczy, że te osoby będą miały dostęp do procedur azylowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Die Welt": "klauzula zawieszająca" dla Turcji, zobowiązania dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 12:20
Niemcy i Francja uważają, że zniesienie przez UE wiz dla Turków powinno być zastrzeżone warunkami pozwalającymi na szybkie cofnięcie liberalizacji - pisze "Die Welt". Dziennik podał, że Holandia chce zobowiązać m.in. Polskę do przyjmowania Syryjczyków z Turcji.
rozwiń zwiń