X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Turcja grozi UE wycofaniem się z porozumienia ws. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:57
Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ostrzegł, że jego kraj zerwie porozumienie z Unią Europejską w sprawie migrantów, które ma powstrzymać ich napływ do Europy, jeśli strona unijna nie dotrzyma swoich zobowiązań wobec Turcji.
Audio
  • Turcja grozi Unii Europejskiej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Migranci w porcie Kalamata na południowym Peloponezie
Migranci w porcie Kalamata na południowym PeloponezieFoto: PAP/EPA/NIKITAS KOTSIARIS

Cavusoglu złożył takie oświadczenie w parlamencie, odnosząc się do pytań opozycji dotyczących polityki wobec Syrii, w tym przeciwdziałania fali uchodźców z tego kraju, którzy przez Turcję próbują przedostać się do Europy.

Ultimatum ministra

- Porozumienie, jakie zawarliśmy z Unią, jest bardzo jasne. Chcemy, by ta ludzka tragedia się zakończyła, by nasi obywatele podróżowali bez wiz, a także chcemy uaktualnienia unii celnej (UE-Turcja) - powiedział minister.

- Jeśli UE nie dotrzyma słowa, w tym w sprawie umowy migracyjnej, anulujemy wszystkie porozumienia - zagroził szef dyplomacji.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją zawartym 18 marca na szczycie w Brukseli, uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji ok. 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków.

Źródło: TR NTV/TVN

Pomoc UE

Ponadto zgodnie z porozumieniem UE ma szybciej przekazać obiecane już wcześniej 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Dodatkowo od 2018 r. Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji dodatkowe 3 mld euro.

W ramach tego porozumienia uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Ponadto Unia i Turcja otworzą jeszcze w tym półroczu nowy rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący budżetu i finansów) oraz przyśpieszą przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów.

Porozumienie unijno-tureckie jest krytykowane przez wielu komentatorów i obrońców praw człowieka, którzy zarzucają Unii "handel uchodźcami" oraz paktowanie z krajem naruszającym zasady demokracji i wolność słowa.

IAR, PAP, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert w "Die Welt": UE ma przyjąć z Turcji 250 tys. uchodźców rocznie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 15:25
Zawarte w marcu przez UE porozumienie z Turcją zawiera nieoficjalną zgodę Europy na przyjęcie z Turcji co roku około 250 tys. Syryjczyków - powiedział "Die Welt" ekspert think tanku European Stability Initiative (ESI) Gerald Knaus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: 4 tys. dzieci koczuje na granicy grecko-macedońskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 10:17
12 tysięcy osób, w tym cztery tysiące dzieci, koczuje w obozowisku w Idomeni na grecko-macedońskiej granicy w dramatycznych warunkach; ci ludzie tam utknęli - granica jest zamknięta nie mogą zawrócić, ani iść dalej - mówi przedstawiciel UNHCR Babar Baloch. Jak dodaje, UNHCR liczy, że te osoby będą miały dostęp do procedur azylowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Die Welt": "klauzula zawieszająca" dla Turcji, zobowiązania dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 12:20
Niemcy i Francja uważają, że zniesienie przez UE wiz dla Turków powinno być zastrzeżone warunkami pozwalającymi na szybkie cofnięcie liberalizacji - pisze "Die Welt". Dziennik podał, że Holandia chce zobowiązać m.in. Polskę do przyjmowania Syryjczyków z Turcji.
rozwiń zwiń