Pogrzeb podpułkownika "Łupaszki" o charakterze państwowym

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 19:50
Niedzielny pogrzeb podpułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" będzie miał charakter państwowy - zdecydowało kierownictwo resortu obrony. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele władz.
Audio
  • Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz o pogrzebie podpułkownika "Łupaszki" (IAR)
Popiersie Zygmunta Szendzielarza w parku im. Henryka Jordana w Krakowie
Popiersie Zygmunta Szendzielarza w parku im. Henryka Jordana w KrakowieFoto: Skabiczewski/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

- Uroczystości pogrzebowe odbędą się z zachowaniem ceremoniału wojskowego, o czym zdecydował szef MON Antoni Macierewicz - powiedział w rozmowie z IAR Bartłomiej Misiewicz. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że "Łupaszka" przez wiele lat był zapomnianym bohaterem, a rodzina nie wiedziała, gdzie jest pochowany. Dopiero trzy lata temu archeolodzy i badacze z IPN odnaleźli szczątki Zygmunta Szendzielarza na Łączce, na warszawskich Powązkach.

- Dlatego minister obrony zdecydował, że pogrzeb będzie miał charakter państwowy, z pełną asystą wojskową - mówił IAR Bartłomiej Misiewicz. Resort sfinansuje również nagrobek. Rzecznik MON zaznaczył, że niedzielna uroczystość będzie miała podniosły charakter, bo państwo polskie powinno choć w ten sposób oddać hołd bohaterowi narodowemu.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

Bartłomiej Misiewicz powiedział też, że pozostałe rodziny żołnierzy podziemia antykomunistycznego również mogą liczyć na wsparcie resortu obrony. Rzecznik przypomniał, że ministrowi Macierewiczowi zależy na przywracaniu pamięci o żołnierzach niezłomnych oraz ich walce. - Żołnierze niezłomni nie rzucili broni i walczyli z agresorem sowieckim, za co byli bestialsko mordowani, a ich rodziny nie znały nawet ich miejsca pochówku - tłumaczył rzecznik MON.

Uroczystości pogrzebowe "Łupaszki" rozpoczną się w niedzielę w Warszawie od mszy żałobnej w kościele św. Boromeusza. Nabożeństwo odprawi biskup polowy Józef Guzdek. Około 16.00 kondukt żałobny wyruszy na Wojskowe Powązki. Na czele konduktu ma iść pododdział konny w barwach 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.

''

Historia serwisy specjalne - polskieradio.pl >>>

Obecnie szczątki Zygmunta Szendzielarza znajdują się w Łodzi. Tam też już w czwartek zaplanowano uroczystości pogrzebowe, w których weźmie udział przede wszystkim rodzina "Łupaszki".

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak