Na warszawskich Powązkach pożegnanie płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
Pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" ma charakter państwowy. W ceremonii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Audio
  • Na warszawskich Powązkach trwa pogrzeb Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki”. Relacja Karola Darmorosa/IAR
Uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
Uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

<<<Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Serwis specjalny>>>

Polska żegna majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", bohatera powojennego podziemia niepodległościowego, straconego przez komunistyczną bezpiekę. W kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Mszy przewodniczy biskup polowy Józef Guzdek. Później kondukt pogrzebowy przejdzie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zgodnie z wolą rodziny, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" spocznie w mogile, w której została pochowana jego córka Barbara.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, który w 2013 roku odnalazł szczątki majora w kwaterze "Ł" na wojskowych Powązkach, z radością, ale i z lekkim rozczarowaniem oczekiwał na ceremonię pogrzebową. - To bardzo ważny moment dla wszystkich, że major będzie miał pogrzeb, na jaki zasłużył - mówi profesor Szwagrzyk. Dodaje jednak, że coś nieodpowiednio zadziałało w naszym państwie, ponieważ szczątki majora zidentyfikowano 3 lata temu i to wtedy powinien się odbyć jego uroczysty pogrzeb.

Posłuchaj
00:25 szwagrzyk.mp3 Prof. Krzysztof Szwagrzyk o ceremii pogrzebowej (IAR)

"Chcemy Bogu zawierzyć i polecić jego osobę"

Przez całą sobotę rodzina, mieszkańcy Warszawy i wiele innych osób oddawali hołd majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce". W Bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu wystawiono trumnę z doczesnymi szczątkami dowódcy V Wileńskiej Brygady AK. 

Trumnę wprowadzili do kościoła motocykliści Rajdu Katyńskiego. Była przy niej pełniona asysta honorowa. Można było również wpisać się do księgi kondolencyjnej.

O 12.00 w Bazylice odprawiono mszę świętą w intencji majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". To właśnie w tej świątyni do godziny 19:00 trwało modlitewne czuwanie przy trumnie.

W liturgii wzięła udział rodzina legendarnego Żołnierza Wyklętego a także setki osób, które w ten sposób chciały pożegnać majora przed niedzielnym pogrzebem.

Posłuchaj
00:45 hołd.mp3 Mieszkańcy Warszawy oddają hołd majorowi "Łupaszce" (IAR) 

Lokalizacje, w których odbywać się będą uroczystości pogrzebowe Lokalizacje, w których odbywają się uroczystości pogrzebowe

W homilii proboszcz parafii świętego Krzyża ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski zwrócił uwagę, że ceremonia pożegnania Zygmunta Szendzielarza zbiega się ze wspomnieniem świętego Wojciecha.

- Obaj dojrzeli do tego, aby we właściwej chwili zaświadczyć o wartości, której gotowi są oddać życie. Świadomi, że otrzymali od Boga i Bogu oddają, Bogu i ojczyźnie, to znaczy nam - mówił duchowny.

Ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski przypomniał, że "Łupaszka" dał świadectwo nie tylko żołnierskiego męstwa, ale i głębokiej wiary. - Zygmunt Szendzielarz z domu rodzinnego wyniósł trzy słowa - miłość do Boga, do wartości, jaką jest honor i do ojczyzny. Bóg, honor i ojczyzna - te trzy słowa towarzyszyły mu aż do śmierci - zaznaczał.

Proboszcz warszawskiej parafii św. Krzyża dodał, że uroczystości pogrzebowe majora mają wielki walor duchowy. - Nie chcemy powtarzać całej dramatycznej drogi jego życia, naznaczonej tak wieloma bolesnymi wydarzeniami, chcemy Bogu zawierzyć i polecić jego osobę, człowieka, który powraca, aby być świadkiem dojrzałości do ofiary z życia - mówił ksiądz Zygmunt Robert Berdychowski.

Walka "Łupaszki"

Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był jedną z kilkuset ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie drugiej wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami oraz wrogo nastawioną sowiecką partyzantką.

Na Powązkach odnaleziono legendy polskiego podziemia. "Mieli zostać wymazani z historii"

Czytaj więcej
1d78e3ab-6c91-4fb6-a69f-d9254e74a747.jpg
Szef MON: żegnając majora "Łupaszkę", witamy niepodległą Polskę

We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. Został aresztowany 30 czerwca 1948 r.; po trwającym blisko dwa i pół roku śledztwie, a następnie procesie - Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok - poprzez strzał w tył głowy - wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali jego miejsce pochówku. Wiosną 2013 roku szczątki "Łupaszki" odnalazł na Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych zespół badaczy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Ustalenie tożsamości doczesnych szczątków było możliwe dzięki badaniom DNA.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

Kilka dni temu w Łodzi odbyła się ceremonia złożenia w trumnie ekshumowanych szczątków legendarnego Żołnierza Wyklętego wraz z mundurem oficerskim Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich oraz pasem, koalicyjką, oficerkami, szablą bojową wzór 34, ryngrafem z Matką Boską Ostrobramską oraz srebrnym pierścieniem z inskrypcją "Boże Chroń Polskę".


''

IAR/PAP, to, bk, fc, kh

Komentarze1
aby dodać komentarz
tl1322016-04-24 09:49 Zgłoś
Szkoda, ze tylko na Powązkach a nie na Wawelu... Przecież też wymordował około setki ludzi z jakichś elit...

Czytaj także

Łódź: dwudniowe uroczystości pogrzebowe majora "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 22:02
Mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - legendarnego dowódcy Armii Krajowej, żołnierza wyklętego.
rozwiń zwiń