X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira. Zostawił po sobie ponad milion słów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 13:59
Brytyjczycy hucznie świętują 400. rocznicę śmierci swego wybitnego pisarza. Obchody zaplanowano także w Polsce.
Audio
  • 400 lat od śmierci Szekspira. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
  • Co zostawił po sobie William Szekspir? Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Obchody rocznicy śmierci Williama Szekspira w Stratford upon Avon
Obchody rocznicy śmierci Williama Szekspira w Stratford upon AvonFoto: Adam Dąbrowski/PR

Statystycy wyliczają, że Szekspir zostawił nam ponad milion słów. Do tego 138 198 przecinków i dwukropki w liczbie 26 794. Pytajników - prawie 16 tysięcy. O miłości jego postaci wspominają 2 259 razy, a o nienawiści - ledwie 183.

A jego postaci - książe Danii Hamlet, elf Puck czy przygnieciony wyrzutami sumienia Makbet - pozostają uniwersalne pomimo upływu wieków.

- Wszyscy byliśmy zakochani. Wszyscy zazdrościliśmy. Wszyscy się baliśmy. Szekspir ma głębszy wgląd w ludzką kondycję, niż ktokolwiek inny. A gdy wracasz do tych sztuk na różnych etapach swojego życia za każdym razem dostrzegasz coś innego - mówi Polskiemu Radiu David Stevens ze słynnego na cały świat teatru Royal Shakespeare Company w rodzinnym mieście dramaturga Stratford upon Avon.

Teatr przygotował specjalne przedstawienie okolicznościowe, które obejrzeć też będzie można na specjalnie ustawionym telebimie. Przez centrum Stratford upon Avon przeszła parada. Miasto wzbogaciło się też o nową atrakcję - odtworzoną w szczegółach klasę, gdzie mały William czytał choćby Owidiuszowskie Metamorfozy, których okruchy znajdziemy na przykład we Śnie Nocy Letniej.

W bibliotece Uniwersytetu Oksfordzkiego otwarto wystawę poświęconą tematowi śmierci w sztukach Szekspira. Z kolei w Londynie wzdłuż Tamizy ustawiono 37 ekranów, na których wyświetlone zostaną adaptacje sceniczne Szekpirowskich klasyków, a także specjalnie nakręcone krótkie filmy premierowe pokazujące postaci Barda w lokacjach, które dramaturg tylko sobie wyobrażał: od Makbeta w zamku Klamis, po Kleopatrę na tle Piramid.


Szekspirowska parada w 400. rocznicę śmierci pisarza/fot.Adam Dąbrowski PR Szekspirowska parada w 400. rocznicę śmierci pisarza/fot.Adam Dąbrowski PR

Także polskie teatry świętują

Teatry na całym świecie obchodzą 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira. Spektakle brytyjskich teatrów dostępne będą kontynentalnej widowni za pośrednictwem streamingu online - poprzez kanał stworzony przez BBC i British Council z okazji inicjatywy "Shakespeare Day Live".

Wśród najważniejszych wydarzeń "dnia Szekspira" w Wielkiej Brytanii znajdą się produkcje, przygotowane przez Royal Opera House, teatr Shakespeare's Globe, Brytyjski Instytut Filmowy, Shakespeare Birthplace Trust, Hay Festival i Royal Shakespeare Company.

23 kwietnia, w ramach Światowego Roku Szekspira odbędzie się otwarcie instalacji "Szekspir. Obiekt" na Placu Defilad, zaprojektowanej przez scenografa Jerzego Juk-Kowarskiego.

Stołeczny Teatr Dramatyczny przygotował także grę miejską "Szekspirowskie Koło Fortuny", a w Galerii Teatru Dramatycznego obejrzeć będzie można wystawę "Szekspir. Plakaty", prezentującą prace twórców "polskiej szkoły plakatu", m.in. Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Sawki. Tego samego dnia teatr wystawi również sztukę "Miarka za miarkę" Szekspira w reżyserii Oskarasa Korsunovasa.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w Warszawie przypomni rejestracje spektakli inspirowanych twórczością słynnego angielskiego poety i dramaturga. W programie czterodniowego (od 21 do 24 kwietnia) przeglądu znalazły się "2007: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Burza" Krzysztofa Warlikowskiego, "H." Jana Klaty i "Makbet" Andrzeja Wajdy.

Do 29 kwietnia w stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oglądać można "Burzę" - balet Krzysztofa Pastora wg. utworu Szekspira oraz "Poskromienie złośnicy" w choreografii Johna Cranko. Spektakle wystawiane są w ramach Baletowego Festiwalu Szekspirowskiego w Teatrze Wielkim. 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się "Salon poezji". Uczestnicy wysłuchają odczytania sonetów Szekspira w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego.

W ramach tegorocznej, czwartej, odsłony Big Book Festivalu w Pałacu Szustra w Warszawie publiczność weźmie udział w projekcie "Hamlet. Casting", łączącym performatywne czytanie, multimedialny koncert oraz wymianę poglądów na facebookowym czacie. Imprezę zaplanowano na 10 czerwca.

Odbędzie się też specjalny pokaz rejestracji filmowej przedstawienia "Complete Works: Tabletop Shakespeare" grupy artystycznej Forced Entertainment. Sześcioro aktorów-performerów tworzyć będzie, przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, skondensowane wersje wszystkich dzieł Szekspira, opowiadając je w komicznym ujęciu. Pokaz odbędzie się 24 kwietnia w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. Projekcję będzie można oglądać do 15 maja, jako część wystawy "Rzeczy robią rzeczy" w stołecznym CSW.

Płaczki w Gdańsku

23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza widzów na prezentację filmów z serii "The Complete Walk", zawierającej 37 filmów-adaptacji sztuk Szekspira w wykonaniu aktorów londyńskiego teatru the Globe.

Widownia w Gdańsku zobaczy wszystkie 37 sztuk w formie filmowych miniatur. Zaplanowano także happening: ulicami Głównego Miasta przejdzie kondukt żałobny złożony z 400 płaczek. Pochód przejdzie pod siedzibę teatru, gdzie będzie miał miejsce finał obchodów.

W trasę koncertową po Polsce z programem "proMODERN shakespired" wyruszyła sekstet wokalny proMODERN. Muzycy wykonają sonety Szekspira do kompozycji m.in. Krzysztofa Herdzina, Krzesimira Dębskiego, Macieja Zielińskiego, Pawła Łukaszewskiego i Tomasza Opałki.

Jednym z elementów programu jest utwór Philipa Lawsona - śpiewaka, kompozytora i aranżera, znanego z występów w grupie The King's Singers. 22 lipca zespół przyjedzie do Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim; 25 października wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

PAP, IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak